Миленковиќ, Бојана

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Одбојка (затворен) пиктограм.svg Бојана Миленковиќ
Бојана Миленкови
Бојана Миленковиќ (отсечена) .jpg
лични податоци
Кат женски
Земја Србија
Специјализација одбојка (напаѓач-играч)
Клуб Полска „Хемик“ (од 2021 година)
Дата на раѓање 6 март 1997 година ( 1997-03-06 ) (24 години )
Место на раѓање Белград , СРЈ
Висина 186 см
Тежината 70 кг
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Бојана Миленковиќ ( срп . Бојана Миленковић , р. 6 март 1997 , Белград , Србија , СРЈ ) е српска одбојкарка , напаѓач-играч. Светски шампион 2018 , двократен европски шампион .

Биографија

Професионалната одбојкарска кариера на Бојана Миленковиќ започна во 2013 година на 16-годишна возраст во една од најсилните тимови во Србија - Црвена Звезда, за која настапуваше до 2018 година, станувајќи 4-кратен медалист на српското првенство , сопственик на Купот и на Суперкупот на земјата.

Во 2018 година, одбојкарот потпиша договор со италијанскиот тим Савино Дел Бене ( Скандичи ), чие деби беше одложено поради сериозна повреда што ја доби Миленковиќ за време на Светското првенство 2018 година .

Во 2013-2017 година, Миленковиќ играше за јуниорската и младинската селекција на Србија, со што стана победник на Европското младинско првенство во 2014 година.

Во 2017 година, одбојкарката дебитираше во репрезентацијата на Србија , со која истата година ја освои „бронзената“ Гран при и „златото“ на Европското првенство .

Во 2018 година Миленковиќ стана светски шампион . На турнирот таа учествуваше во 5 натпревари, од кои три настапи во стартниот состав, но во последниот натпревар од првото групно коло се здоби со тешка повреда на коленото, поради што беше принудена предвреме да го напушти светското првенство. и ја пропушти целата клупска сезона 2018/2019.

Клупска кариера

Достигнувања

Со селекциите на Србија

Со клубови

  • двократен сребрен (2014, 2018) и двократен бронзен (2015, 2017) медалист на српските првенства .
  • Победник на Купот на Србија 2014 година;
    • сребрен медал на Купот на Србија 2018 година.
  • Победник на српскиот Суперкуп 2014 година.
  • сребрен медал на првенството на Казахстан 2020 година.
  • сребрен медал на романското првенство 2021 година.
  • Победник на Купот на Романија во 2021 година.
  • сребрен медал на ЕКБ Челинџ куп 2021 година .

Индивидуална

Белешки (уреди)

Врски