Светско одбојкарско гран -при

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Големата награда
Гран при. Gif
Година на основање
1993 година
Година на аболиција
2017 година
Организатор
FIVB
Број на тимови
28
Актуелен шампион
Бразил Бразил
Повеќето титули
Бразил Бразил (12)
Официјална страница
FIVB.org

Светското одбојкарско гран -при е официјален и најголем комерцијален турнир за женски одбојкарски репрезентации, кој се одржува годишно од 1993 до 2017 година под покровителство на Меѓународната одбојкарска федерација (ФИВБ). Слично важен турнир меѓу машките тимови е Светската лига . Укинат во 2017 година поради појава на нов турнир - Лига на нации .

Нацртај систем

Од 2013 година, 20 екипи учествуваа на натпреварот (од 2011 година - 16, во 1994 и 2003-2010 година - 12, во останатите - 8) од сите континентални конфедерации. Составот на следниот турнир се одредува според резултатите од Евролигата или квалификациските натпревари (Европа), Пан -американскиот куп (Северна и Јужна Америка) и Купот на Азија (до 2008 година, учесниците од Азија беа определени според рејтингот на националната тимови). На голем број тимови им е дозволено да учествуваат на турнирот со одлука на ФИВБ.

Турнирот се состои од прелиминарна и последна фаза. Во прелиминарната фаза, тимовите настапуваат според системот на турнеја. Во секое коло (вкупно има три), тимовите се поделени на четворица и одржуваат турнири со еден круг во нив. Турите се одржуваат во различни градови (главно во Азија). Сите резултати се сметаат за вкупни. Така, секој тим има 9 натпревари одиграни до крајот на прелиминарната рунда. Според неговите резултати, 5 екипи и домаќинот на финалето ќе се пласираат на завршниот турнир. Системот на финалето беше различен во различни години. За последните пет ждрепки за Гран-при, финалистичките екипи одржаа турнир во еден круг. Победникот беше одреден со најголем број освоени поени. Во случај на еднаквост на бодовите, местата се распределуваат според односот на добиени и загубени игри.

Според резултатите од изминатите 23 нерешени резултати, репрезентацијата на Бразил победи најмногу - 12. Руската репрезентација стана прва трипати (покрај тоа, има 6 сребрени и четири бронзени медали). Репрезентацијата на САД стана победник 6 пати.

Добитниците на наградата

Година Место на завршниот турнир 1 место 2 место 3 -то место
1993 година
Знаме на Хонг Конг (1959-1997) Хонг Конг Куба Куба Кина Кина Русија Русија
1994 година
Кина Шангај Бразил Бразил Куба Куба Кина Кина
1995 година
Кина Шангај САД САД Бразил Бразил Куба Куба
1996 година
Кина Шангај Бразил Бразил Куба Куба Русија Русија
1997 година
Јапонија Коби Русија Русија Куба Куба Република Кореја Република Кореја
1998 година
Кина Хонг Конг Бразил Бразил Русија Русија Куба Куба
1999 година
Кина Јукси Русија Русија Бразил Бразил Кина Кина
2000 година
Филипини Манила Куба Куба Русија Русија Бразил Бразил
2001 година
Кина Макао САД САД Кина Кина Русија Русија
2002 година
Кина Хонг Конг Русија Русија Кина Кина Германија Германија
2003 година
Италија Андрија , Матера , Јоја дел Коле Кина Кина Русија Русија САД САД
2004 година
Италија Реџо Калабрија Бразил Бразил Италија Италија САД САД
2005 година
Јапонија Сендаи Бразил Бразил Италија Италија Кина Кина
2006 година
Италија Реџо Калабрија Бразил Бразил Русија Русија Италија Италија
2007 година
Кина Нингбо Холандија Холандија Кина Кина Италија Италија
2008 година
Јапонија Јокохама Бразил Бразил Куба Куба Италија Италија
2009 година
Јапонија Токио Бразил Бразил Русија Русија Германија Германија
2010 година
Кина Нингбо САД САД Бразил Бразил Италија Италија
2011 година
Кина Макао САД САД Бразил Бразил Србија Србија
2012 година
Кина Нингбо САД САД Бразил Бразил Турција Турција
2013 година
Јапонија Сапоро Бразил Бразил Кина Кина Србија Србија
2014 година
Јапонија Токио Бразил Бразил Јапонија Јапонија Русија Русија
2015 година
САД Омаха САД САД Русија Русија Бразил Бразил
2016 година
Тајланд Бангкок Бразил Бразил САД САД Холандија Холандија
2017 година
Кина Нанкување Бразил Бразил Италија Италија Србија Србија

Учесници

93 94 95 96 97 98 99 00 01 02 03 04 05 06 07 08 09 десет единаесет 12 13 Четиринаесет 15 16 17
Австралија Австралија - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 27 24 27 26
Азербејџан Азербејџан - - - - - - - - - - - - - десет - - - - - - - - - - -
Алжир Алжир - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - дваесет 28 27 28 32
Аргентина Аргентина - - - - - - - - - - - - - - - - - - Четиринаесет 15 16 17 19 17 22
Бугарија Бугарија - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - девет 21 17 16 17
Белгија Белгија - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 6 десет единаесет 12
Бразил Бразил 4 1 2 1 - 1 2 3 5 4 7 1 1 1 5 1 1 2 2 2 1 1 3 1 1
Унгарија Унгарија - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 25
Венецуела Венецуела - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 28
Германија Германија осум десет осум - - - - - осум 3 7 6 десет - - осум 3 девет 13 7 единаесет единаесет 7 12 15
Доминиканска Република Доминиканска Република - - - - - - - - - - - 12 единаесет осум единаесет девет единаесет осум 12 12 десет 13 12 13 осум
Италија Италија - осум - - 7 5 4 7 - - 5 2 2 3 3 3 - 3 7 десет 5 десет 5 осум 2
Казахстан Казахстан - - - - - - - - - - - - - - десет 12 - - 15 - 17 24 26 22 24
Камерун Камерун - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - триесет
Канада Канада - - - - - - - - - - единаесет - - - - - - - - - - 19 осумнаесет 19 дваесет
Кенија Кенија - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 25 21 дваесет -
Кина Кина 2 3 4 4 5 4 3 4 2 2 1 5 3 5 2 5 5 4 осум 5 2 5 4 5 4
Колумбија Колумбија - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 23 24 19
Куба Куба 1 2 3 2 2 3 5 1 4 7 единаесет 4 4 4 7 2 - - единаесет 6 19 дваесет 25 25 -
Мексико Мексико - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 26 28 26 29
Холандија Холандија - девет - 7 6 - осум - - - 4 - 6 - 1 - 4 7 - - 12 Четиринаесет 13 3 5
Перу Перу - единаесет - - - - - - - - - - - - - - - - 16 - - осумнаесет 22 23 21
Полска Полска - - - - - - - - - - - осум 7 12 6 десет 7 6 десет осум 15 16 Четиринаесет Четиринаесет 13
Порторико Порторико - - - - - - - - - - - - - - - - десет единаесет - 13 осумнаесет 15 16 15 осумнаесет
Русија Русија 3 7 6 3 1 2 1 2 3 1 2 7 - 2 4 - 2 - 4 - 7 3 2 4 девет
Србија Србија - - - - - - - - - - - - - - - - - - 3 единаесет 3 осум осум 7 3
САД САД 7 6 1 5 осум осум - 6 1 6 3 3 осум 7 осум 4 девет 1 1 1 6 7 1 2 6
Тајланд Тајланд - - - - - - - - - осум девет десет 12 единаесет - единаесет осум десет 6 4 13 12 девет 6 десет
Кинески Тајпеј Кинески Тајпеј - 12 - - - - - - - - - - - - 12 - - 12 - 16 - - - - -
Тринидад и Тобаго Тринидад и Тобаго - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 31
Турција Турција - - - - - - - - - - - - - - - 7 - - - 3 осум 4 единаесет десет единаесет
Франција Франција - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 27
Хрватска Хрватска - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 23 дваесет 21 23
Чешки Чешки - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Четиринаесет 22 15 осумнаесет 16
Република Кореја Република Кореја 5 5 5 6 3 6 6 5 7 - 6 единаесет девет девет - - 12 - девет Четиринаесет - девет - - Четиринаесет
Јапонија Јапонија 6 4 7 осум 4 7 7 осум 6 5 девет девет 5 6 девет 6 6 5 5 девет 4 2 6 девет 7

Тест за медал

Место Земја Злато Сребрена Бронза Вкупно
1 Бразил Бразил 12 5 2 19
2 САД САД 6 1 2 девет
3 Русија Русија 3 6 4 13
4 Куба Куба 2 4 2 осум
5 Кина Кина 1 5 3 девет
6 Холандија Холандија 1 0 1 2
7 Италија Италија 0 3 4 7
осум Јапонија Јапонија 0 1 0 1
девет Србија Србија 0 0 3 3
десет Германија Германија 0 0 2 2
единаесет Турција Турција 0 0 1 1
12 Република Кореја Република Кореја 0 0 1 1

исто така види

Светска лига - аналог на Гран при за машки тимови

Линкови