Светско одбојкарско ГП 2008 (квалификации)

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување

Европскиот квалификациски турнир за Светското одбојкарско ГП 2008 се одржа од 3 септември до 9 септември 2007 година во Анкара ( Турција ) со учество на 7 репрезентации. Наградени беа три билети за Гран при 2008 година.

Ослободени од квалификации:

Полска , Кина , Јапонија - на покана на ФИВБ ;
Казахстан , Тајланд - според резултатите од светскиот ранг меѓу тимовите AVC .

За земјите- членки на NORCECA и CSV , Панамериканскиот куп во 2007 година беше искористен како квалификациски турнир.Како резултат на тоа, Куба , Доминиканската Република , САД и Бразил добија билети за Гран при 2008 година.

Репрезентациите учесници во европските квалификации

Русија , Италија , Германија , Турција , Србија , Бугарија , Азербејџан .
Победникот на Гран при 2007, репрезентацијата на Холандија, одби да учествува на Гран при 2008 година .

резултати

3-9 септември 2007 година. Знамето на Турција Анкара .
М Тим еден 2 3 4 5 6 7 И В П C / P О
еден Германско знаме Германија 3: 0 3: 0 3: 1 1: 3 3: 0 3: 0 6 5 еден 16: 4 единаесет
2 Знамето на Турција Турција 0: 3 3: 0 3: 2 3: 1 0: 3 3: 1 6 4 2 12:10 10
3 Знамето на Италија Италија 0: 3 0: 3 3: 2 3: 1 3: 1 3: 0 6 4 2 12:10 10
4 Знаме на Србија Србија 1: 3 2: 3 2: 3 3: 2 3: 0 3: 0 6 3 3 14:11 9
5 Знамето на Русија Русија 3: 1 1: 3 1: 3 2: 3 3: 0 3: 2 6 3 3 13:12 9
6 Знамето на Бугарија Бугарија 0: 3 3: 0 1: 3 0: 3 0: 3 3: 2 6 2 4 7:14 осум
7 Знамето на Азербејџан Азербејџан 0: 3 1: 3 0: 3 0: 3 2: 3 2: 3 6 0 6 5:18 6
3 септември : Италија - Србија 3: 2 (13:25, 18:25, 25:13, 25:17, 19:17); Турција - Азербејџан 3: 1 (25:23, 25:20, 21:25, 25:16); Русија - Бугарија 3: 0 (25:21, 25:18, 25:19).
4 септември : Италија 3-0 Азербејџан (25:19, 25:23, 25:21); Русија - Германија 3: 1 (25:22, 25:21, 22:25, 25:21); Турција - Србија 3: 2 (15:25, 25:21, 25:20, 25:27, 16:14).
5 септември : Германија 3-0 Бугарија (25:20, 25:20, 25:19) Турција - Русија 3: 1 (25:23, 25:23, 17:25, 25:21); Србија - Азербејџан 3: 0 (25:23, 25:20, 25:14).
6 септември : Германија 3-0 Италија (25:19, 25:17, 25:18) Бугарија - Азербејџан 3: 2 (23:25, 23:25, 25:22, 25:21, 15:9); Србија - Русија 3: 2 (25:20, 19:25, 25:23, 19:25, 15:13).
7 септември : Германија 3-0 Азербејџан (25:22, 25: 8, 25:20); Србија - Бугарија 3: 0 (25:21, 25:19, 25:16); Турција - Италија 3: 0 (25:23, 25:23, 25:17).
8 септември : Русија - Азербејџан 3: 2 (25:13, 25:16, 16:25, 23:25, 15:13); Германија - Турција 3: 0 (25:14, 25:19, 25:18); Италија - Бугарија 3: 1 (25:21, 25:16, 14:25, 25:22).
9 септември : Германија - Србија 3: 1 (25:17, 22:25, 25:20, 26:24); Бугарија - Турција 3: 0 (25:21, 25:17, 25:19); Италија - Русија 3: 1 (25:22, 23:25, 25:18, 25:19).

Според резултатите од европските квалификации , трите најдобри селекции - Германија , Турција и Италија - добија билети за Гран При 2008 година .

Наградени

Мед 1.png Германија Германија : Марен Бринкер, Кетлин Вајс, Керстин Черлих, Хајке Баер, Корнелија Думлер, Марен Апиц, Кристијане Фурст, Атика Боишаа, Кети Раџувајт, Анџелина Грун , Маргарета Кожуч, Корина Сушке. Главен тренер е Џовани Гуидети.

Med 2.png Турција Турција : Бахар Мерт, Гулден Кајалар, Аисун Озбек, Гокчен Денкел, Дениз Хакјемез, Гозде Кирдар, Пелин Челик, Есра Гумуш , Нериман Озој, Еда Ердем, Чигдем Расна, Неслихан Дарнел. Главен тренер е Алесандро Чиапини.

Med 3.png Италија Италија : Валентина Аригети, Паола Кроче, Сара Анзанело , Валентина Фиорин, Мартина Гуиџи, Грета Чиколари, Мануела Секоло, Стефанија Дал Инха, Серена Ортолани, Франческа Ферети, Антонела Дел Коре, Паола Кардуло . Главен тренер - Масимо Барболини.

Руски тим

Знамето на Русија Наталија Алимова , Олга Фатеева , Љубов Соколова , Елена Година , Наталија Сафронова , Олга Сажина , Екатерина Гамова , Евгенија Старцева , Екатерина Кабешова , Татјана Кошелева , Јулија Меркулова , Марина Акулова . Главен тренер е Џовани Капрара .

Врски