Светско одбојкарско ГП 2009 (квалификации)

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување

Европскиот квалификациски турнир за Светското одбојкарско ГП 2009 се одржа од 16 до 21 септември 2008 година во Омск ( Русија ) со учество на 6 репрезентации. Беа доделени три билети за Гран при 2009 година.

Три репрезентации се ослободени од квалификациите: Полска , Кина и Јапонија .

За земјите- членки на АВЦ , Азискиот куп во 2008 година се користеше како квалификациски турнир. Како резултат на тоа, Јужна Кореја и Тајланд добија ваучери за Гран при 2009 година.

Земјите- членки на NORCECA и CSV беа избрани за Големата награда во 2009 година во Панамериканскиот куп во 2008 година . Ваучерите ги добија Доминиканската Република , Порторико , САД и Бразил .

Екипите учесници во европските квалификации

Германија , Италија , Холандија , Русија , Србија , Франција .

резултати

16-21 септември. Знамето на Русија Омск .
М Тим еден 2 3 4 5 6 И В П C / P О
еден Знамето на Холандија Холандија 0: 3 3: 0 3: 1 3: 0 3: 0 5 4 еден 12: 4 9
2 Знамето на Русија Русија 3: 0 0: 3 3: 2 3: 1 3: 0 5 4 еден 12: 6 9
3 Германско знаме Германија 0: 3 3: 0 0: 3 3: 1 3: 0 5 3 2 9: 7 осум
4 Знамето на Италија Италија 1: 3 2: 3 3: 0 3: 2 3: 2 5 3 2 12:10 осум
5 Знаме на Србија Србија 0: 3 1: 3 1: 3 2: 3 3: 0 5 еден 4 7:12 6
6 Знамето на Франција Франција 0: 3 0: 3 0: 3 2: 3 0: 3 5 0 5 2:15 5
16 септември : Италија 3-0 Германија (25:18, 25:22, 25:20) Холандија - Србија 3: 0 (25:23, 25:22, 25:20); Русија - Франција 3: 0 (25:19, 25:19, 25:23).
17 септември : Холандија 3-1 Италија (23:25, 25:23, 25:18, 25:20); Србија - Франција 3: 0 (25:12, 25:21, 25:19); Германија - Русија 3: 0 (25:20, 25:19, 27:25).
18 септември : Холандија 3-0 Франција (25:18, 25:21, 25:18) Германија - Србија 3: 1 (25:22, 20:25, 25:23, 25:21); Русија - Италија 3: 2 (25:20, 25:18, 20:25, 26:28, 15:12).
20 септември : Холандија 3-0 Германија (25:23, 25:21, 25:14) Италија - Франција 3: 2 (25:27, 25:15, 19:25, 25:19, 15:5); Русија - Србија 3: 1 (25:20, 25:14, 26:28, 25:19).
21 септември : Германија 3-0 Франција (25:16, 25:20, 25:19) Италија - Србија 3: 2 (25:19, 19:25, 27:29, 25:15, 15:9); Русија - Холандија 3:0 (25:9, 25:19, 25:17).

Според резултатите од европските квалификации, патувањата до Гран при 2009 година ги освоија трите најдобри екипи - Холандија , Русија и Германија.

Наградени

Мед 1.png Холандија Холандија : Ким Сталенс, Моник Висмаер, Франсиен Хурман, Лонеке Слутјес, Квинта Стенберген, Алиса Блом, Марет Гротуис, Јанеке ван Тиенен, Манон Флер, Ингрид Висер, Деби Стам, Дебора ван Дален. Главен тренер - Авитал Селинџер.

Med 2.png Русија Русија : Марија Борисенко , Татјана Кошелева , Олга Фатеева , Наталија Сафронова , Јулија Седова , Екатерина Гамова , Марина Шешенина , Екатерина Кабешова , Александра Пасинкова , Јулија Меркулова , Наталија Куликова , Марина Акулова . Главен тренер - Вадим Панков .

Med 3.png Германија Германија : Марен Бринкер, Кетлин Вајс, Дениз Ханке, Керстин Черлих, Саскија Хипе, Хајке Баер, Корнелија Дамлер, Кристијане Фуерст, Сабрина Рос, Кети Раџувајт, Маргарета Кожуч , Корина Сушке. Главен тренер е Џовани Гуидети.

Врски