ГН на светот во одбојка 2012 година

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Гран при 2012 година
Светско Гран При на ФИВБ 2012 година
Трошење време 8 јуни - 1 јули 2012 година
Број на учесници 16
Стадиони 13
Сајт FIVB.org
Топ места
Победник САД САД
Второ место Бразил Бразил
Трето место Турција Турција
Статистика на турнирите
Одиграни натпревари 87
Најдобриот играч САД Меган Хоџ
Вкупна посетеност 308.870 ( 3.550 по натпревар)

Извлекувањето на XX Гран При се одржа од 8 јуни до 1 јули 2012 година со учество на женски тимови од 16 земји. Последната фаза од натпреварот се одигра во гимназијата Беилун во Нингбо, Кина .

Учесници

Монтажни Како беа избрани Претходно учество
Аргентина Аргентина 6-то место на Панамериканскиот куп 2011 и 2-то место меѓу јужноамериканските земји 2011 година
Бразил Бразил 1-во место на Панамериканскиот куп 2011 и 1-во меѓу јужноамериканските земји 1993 - 1996 година , 1998 - 2011 година
Германија Германија Второ место на ЕП 2011 година 1993 - 1995 , 2001 - 2005 , 2008 - 2011
Доминиканска Република Доминиканска Република 2-ро место на Панамериканскиот куп 2011 и 1-во меѓу земјите на NORCECA 2004 - 2011 година
Италија Италија 4-то место на ЕП 2011 година 1994 , 1997 - 2000 , 2003 - 2008 , 2010 , 2011
Кина Кина квалификувани автоматски 1993 - 2011 година
Куба Куба 4-то место на Панамериканскиот куп 2011 и 3-то место меѓу земјите НОРЦЕКА 1993 - 2008 година , 2011 година
Полска Полска вајлд-карта 2004 - 2011 година
Порторико Порторико 5-то место на Панамериканскиот куп 2011 и 4-то место меѓу земјите НОРЦЕКА 2009 , 2010 година
Србија Србија Прво место на ЕП 2011 година 2011 година
САД САД Трето место на Панамериканскиот куп 2011 и второ место меѓу земјите НОРЦЕКА 1993 - 1998 , 2000 - 2011 година
Тајланд Тајланд 4-то место на Азиското првенство 2011 година 2002 - 2006 , 2008 , 2009 - 2011
Кинески Тајпеј Кинески Тајпеј победник во плеј-офот 1994 , 2007 , 2010 година
Турција Турција Трето место на ЕП 2011 година 2008 година
Република Кореја Република Кореја Трето место на Азиското првенство 2011 година 1993 - 2001 , 2003 - 2006 , 2009 , 2011
Јапонија Јапонија Второ место на Азиското првенство 2011 година 1993 - 2011 година

Репрезентациите на Алжир и Тајван на 27 и 28 април 2012 година во Оран играа плеј-оф за право на учество на Гран при.

Чаши Натпревари Топки Сетови
И во ( 3: 2 ) P ( 2: 3 ) В НС Б: П В НС Б: П
1. Кинески Тајпеј Кинески Тајпеј 3 2 десет) десет) 3 3 1.000 141 138 1.022
2. Алжир Алжир 3 2 десет) десет) 3 3 1.000 138 141 0,979
датум Натпревар Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
27.04 Алжир Алжир - Кинески Тајпеј Кинески Тајпеј 0: 3 19:25 часот 24:26 20:25 часот P2
28.04 Алжир Алжир - Кинески Тајпеј Кинески Тајпеј 3: 0 25:23 25:23 25:19 P2

Календар

Прелиминарна фаза
1. коло. 8-10 јуни
Група А
Кина Макао
Група Б
Доминиканска Република Санто Доминго
Група Ц
Република Кореја Бусан
Група Д
Полска Лоѓ
Порторико Порторико
Кина Кина
Тајланд Тајланд
Аргентина Аргентина
САД САД
Германија Германија
Доминиканска Република Доминиканска Република
Кинески Тајпеј Кинески Тајпеј
Јапонија Јапонија
Куба Куба
Република Кореја Република Кореја
Турција Турција
Полска Полска
Србија Србија
Италија Италија
Бразил Бразил
2. коло. 15-17 јуни
Група Е
Бразил Сао Бернардо до Кампо
Група Ф
Јапонија Комаки
Група Г
Кина Фошан
Група Х
Србија Белград
Бразил Бразил
Германија Германија
Италија Италија
САД САД
Јапонија Јапонија
Доминиканска Република Доминиканска Република
Тајланд Тајланд
Порторико Порторико
Полска Полска
Кина Кина
Кинески Тајпеј Кинески Тајпеј
Република Кореја Република Кореја
Куба Куба
Србија Србија
Турција Турција
Аргентина Аргентина
3. коло. 22-ти јуни - 24
Група I
Јапонија Осака
Групата Ј
Тајланд Бангкок
Групата К
Кина Лохе
Група Л
Република Кина (Тајван) Тајпеј
Јапонија Јапонија
Германија Германија
Република Кореја Република Кореја
Турција Турција
САД САД
Србија Србија
Тајланд Тајланд
Аргентина Аргентина
Бразил Бразил
Кина Кина
Куба Куба
Порторико Порторико
Италија Италија
Полска Полска
Доминиканска Република Доминиканска Република
Кинески Тајпеј Кинески Тајпеј
Завршна фаза
27 јуни - 1 јули
Кина Нингбо
Кина Кина
САД САД
Турција Турција
Тајланд Тајланд
Куба Куба
Бразил Бразил

Прелиминарна фаза

Турнир табела

Чаши Натпревари Сетови Топки
И во ( 3: 2 ) P ( 2: 3 ) В НС Б: П В НС Б: П
1. САД САД 27 девет 9 (0) 0 (0) 27 2 13.500 720 525 1.371
2. Кина Кина 23 девет 8 (1) десет) 24 осум 3.000 766 622 1.232
3. Турција Турција 21 девет 7 (0) дваесет) 23 12 1.917 808 738 1.095
4. Тајланд Тајланд дваесет девет 7 (1) дваесет) 22 десет 2.200 709 633 1.120
5. Бразил Бразил 19 девет 8 (5) десет) 25 Четиринаесет 1.786 873 774 1.128
6. Куба Куба 19 девет 6 (1) 3 (2) 23 13 1.769 809 747 1.083
7. Германија Германија осумнаесет девет 6 (0) триесет) дваесет единаесет 1.818 709 621 1.142
осум. Полска Полска 16 девет 5 (1) 4 (2) дваесет 15 1.333 789 740 1.066
девет. Јапонија Јапонија 13 девет 4 (0) 5 (1) 17 16 1.063 721 720 1.001
десет. Италија Италија 13 девет 4 (1) 5 (2) 16 19 0,842 773 772 1.001
единаесет. Србија Србија единаесет девет триесет) 6 (2) 15 19 0,789 720 750 0,960
12. Доминиканска Република Доминиканска Република 7 девет дваесет) 7 (1) девет 22 0,409 617 725 0,851
13. Порторико Порторико 5 девет 2 (1) 7 (0) осум 24 0,333 608 751 0,810
Четиринаесет. Република Кореја Република Кореја 4 девет десет) 8 (1) осум 25 0,320 673 798 0,843
15. Аргентина Аргентина 0 девет 0 (0) 9 (0) 4 27 0,148 584 759 0,769
16. Кинески Тајпеј Кинески Тајпеј 0 девет 0 (0) 9 (0) 3 27 0,111 542 746 0,727

резултати

1. коло

Група А (Макао)
датум Натпревар Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
08.06 Аргентина Аргентина - Тајланд Тајланд 0: 3 18:25 часот 9:25 22:25 P2
Кина Кина - Порторико Порторико 3: 0 25:15 часот 25:19 25:16 P2
09.06 Порторико Порторико - Тајланд Тајланд 0: 3 21:25 часот 20:25 часот 22:25 P2
Аргентина Аргентина - Кина Кина 1: 3 25:23 18:25 часот 22:25 18:25 часот P2
10.06 Аргентина Аргентина - Порторико Порторико 1: 3 20:25 часот 16:25 часот 25:16 17:25 часот P2
Кина Кина - Тајланд Тајланд 3: 1 18:25 часот 25:20 часот 25:18 25:19 P2
Група Б (Санто Доминго)
датум Натпревар Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
08.06 Германија Германија - САД САД 1: 3 17:25 часот 15:25 часот 25:23 11:25 часот P2
Доминиканска Република Доминиканска Република - Кинески Тајпеј Кинески Тајпеј 3: 0 25:23 25:19 25:18 P2
09.06 САД САД - Кинески Тајпеј Кинески Тајпеј 3: 0 25:10 часот 25:22 25:12 P2
Германија Германија - Доминиканска Република Доминиканска Република 3: 0 25:16 25:18 25:19 P2
10.06 Кинески Тајпеј Кинески Тајпеј - Германија Германија 0: 3 11:25 часот 15:25 часот 15:25 часот P2
Доминиканска Република Доминиканска Република - САД САД 0: 3 18:25 часот 19:25 часот 15:25 часот P2
Група Ц (Бусан)
датум Натпревар Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
08.06 Јапонија Јапонија - Турција Турција 0: 3 19:25 часот 21:25 часот 21:25 часот P2
Република Кореја Република Кореја - Куба Куба 2: 3 25:23 25:27 18:25 часот 25:23 11:15 P2
09.06 Република Кореја Република Кореја - Турција Турција 1: 3 18:25 часот 25:22 21:25 часот 14:25 часот P2
Јапонија Јапонија - Куба Куба 1: 3 20:25 часот 25:20 часот 18:25 часот 20:25 часот P2
10.06 Република Кореја Република Кореја - Јапонија Јапонија 1: 3 19:25 часот 25:23 19:25 часот 22:25 P2
Куба Куба - Турција Турција 3: 1 25:20 часот 21:25 часот 25:17 25:20 часот P2
Група Д (Лоѓ)
датум Натпревар Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
08.06 Италија Италија - Бразил Бразил 2: 3 25:18 22:25 21:25 часот 25:20 часот 6:15 P2
Полска Полска - Србија Сербия 3:2 24:26 25:22 20:25 25:16 15:10 P2
09.06 Сербия СербияБразилия Бразилия 2:3 25:21 18:25 23:25 25:23 5:15 P2
Польша ПольшаИталия Италия 1:3 22:25 25:23 20:25 29:31 P2
10.06 Италия ИталияСербия Сербия 0:3 18:25 14:25 23:25 P2
Польша ПольшаБразилия Бразилия 2:3 15:25 13:25 25:23 25:22 10:15 P2

2-й тур

Группа E (Сан-Бернарду-ду-Кампу)
Дата Матч Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
15.06 Италия ИталияСоединённые Штаты Америки США 0:3 25:27 20:25 17:25 P2
Бразилия БразилияГермания Германия 3:1 18:25 25:14 25:18 26:24 P2
16.06 Соединённые Штаты Америки СШАГермания Германия 3:0 25:23 25:23 25:17 P2
Бразилия БразилияИталия Италия 3:2 26:24 14:25 25:15 24:26 16:14 P2
17.06 Бразилия БразилияСоединённые Штаты Америки США 1:3 25:20 18:25 18:25 23:25 P2
Германия ГерманияИталия Италия 3:0 30:28 25:13 26:24 P2
Группа F (Комаки)
Дата Матч Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
15.06 Таиланд ТаиландПуэрто-Рико Пуэрто-Рико 3:1 25:18 19:25 25:11 25:19 P2
Япония ЯпонияДоминиканская Республика Доминиканская Республика 3:0 25:17 25:13 25:18 P2
16.06 Доминиканская Республика Доминиканская РеспубликаТаиланд Таиланд 0:3 14:25 22:25 19:25 P2
Япония ЯпонияПуэрто-Рико Пуэрто-Рико 3:0 25:20 25:18 25:16 P2
17.06 Доминиканская Республика Доминиканская РеспубликаПуэрто-Рико Пуэрто-Рико 2:3 19:25 25:21 23:25 25:21 12:15 P2
Япония ЯпонияТаиланд Таиланд 2:3 15:25 25:16 25:22 19:25 16:18 P2
Группа G (Фошань)
Дата Матч Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
15.06 Республика Корея Республика КореяПольша Польша 0:3 17:25 16:25 22:25 P2
Китай КитайКитайский Тайбэй Китайский Тайбэй 3:0 25:13 25:17 25:19 P2
16.06 Китайский Тайбэй Китайский ТайбэйПольша Польша 0:3 10:25 24:26 19:25 P2
Китай КитайРеспублика Корея Республика Корея 3:0 25:22 25:16 25:18 P2
17.06 Китайский Тайбэй Китайский ТайбэйРеспублика Корея Республика Корея 1:3 21:25 29:27 20:25 20:25 P2
Китай КитайПольша Польша 3:0 25:19 25:17 29:27 P2
Группа H (Белград)
Дата Матч Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
15.06 Сербия СербияАргентина Аргентина 3:1 25:23 23:25 25:22 25:17 P2
Куба КубаТурция Турция 1:3 16:25 25:20 20:25 20:25 P2
16.06 Куба КубаСербия Сербия 3:0 25:14 25:15 25:17 P2
Турция ТурцияАргентина Аргентина 3:1 25:15 25:20 21:25 25:15 P2
17.06 Сербия СербияТурция Турция 1:3 21:25 25:16 22:25 21:25 P2
Аргентина АргентинаКуба Куба 0:3 16:25 19:25 19:25 P2

3-й тур

Группа I (Осака)
Дата Матч Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
22.06 Республика Корея Республика КореяТурция Турция 1:3 18:25 26:28 25:20 13:25 P2
Япония ЯпонияГермания Германия 1:3 22:25 12:25 25:17 16:25 P2
23.06 Германия ГерманияРеспублика Корея Республика Корея 3:0 25:10 25:14 25:20 P2
Япония ЯпонияТурция Турция 1:3 25:23 14:25 21:25 17:25 P2
24.06 Германия ГерманияТурция Турция 3:1 24:26 25:17 25:18 25:15 P2
Япония ЯпонияРеспублика Корея Республика Корея 3:0 25:22 25:20 27:25 P2
Группа J (Бангкок)
Дата Матч Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
22.06 Сербия СербияСоединённые Штаты Америки США 0:3 19:25 23:25 18:25 P2
Таиланд ТаиландАргентина Аргентина 3:0 25:15 25:16 25:13 P2
23.06 Соединённые Штаты Америки СШААргентина Аргентина 3:0 25:23 25:17 25:12 P2
Сербия СербияТаиланд Таиланд 1:3 25:12 16:25 19:25 21:25 P2
24.06 Аргентина АргентинаСербия Сербия 0:3 16:25 22:25 24:26 P2
Соединённые Штаты Америки СШАТаиланд Таиланд 3:0 25:16 25:17 25:7 P2
Группа K (Лохэ)
Дата Матч Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
22.06 Китай КитайПуэрто-Рико Пуэрто-Рико 3:1 25:16 25:27 25:11 25:13 P2
Куба КубаБразилия Бразилия 2:3 31:29 18:25 19:25 26:24 8:15 P2
23.06 Китай КитайКуба Куба 3:2 22:25 25:16 25:22 23:25 15:9 P2
Пуэрто-Рико Пуэрто-РикоБразилия Бразилия 0:3 17:25 12:25 19:25 P2
24.06 Куба КубаПуэрто-Рико Пуэрто-Рико 3:0 25:17 25:17 25:21 P2
Китай КитайБразилия Бразилия 0:3 20:25 22:25 19:25 P2
Группа L (Тайбэй)
Дата Матч Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
22.06 Италия ИталияДоминиканская Республика Доминиканская Республика 3:1 25:20 25:17 25:27 25:21 P2
Китайский Тайбэй Китайский ТайбэйПольша Польша 1:3 16:25 25:22 20:25 21:25 P2
23.06 Китайский Тайбэй Китайский ТайбэйИталия Италия 0:3 10:25 13:25 17:25 P2
Польша ПольшаДоминиканская Республика Доминиканская Республика 3:0 25:16 25:19 25:14 P2
24.06 Китайский Тайбэй Китайский ТайбэйДоминиканская Республика Доминиканская Республика 1:3 18:25 25:21 18:25 22:25 P2
Италия ИталияПольша Польша 3:2 23:25 20:25 26:24 25:23 15:13 P2

Самые результативные

Игрок Очки
в атаке на блоке с подачи всего
Италия Серена Ортолани 123 8 15 146
Китай Хуэй Жуоци 101 20 14 135
Куба Росанна Хьель 80 34 10 124
Куба Янелис Сантос 87 15 21 123
Таиланд Онума Ситтирак 110 5 7 122
Пуэрто-Рико Сара Альварес 108 3 7 118
Куба Йоана Паласиос 103 7 8 118
Польша Катажина Сковроньская 92 16 7 115
Германия Марен Бринкер 79 18 12 109

Лучшие по статистическим показателям

Атака (процент эффективности)
Блок (очки в среднем за сет)
Подача (эйсы в среднем за сет)
Защита (диги в среднем за сет)
Пас (идеальные передачи в среднем за сет)
Приём (процент эффективности)

«Финал шести» в Нинбо

Турнирная таблица

Очки Матчи Сеты Мячи
И В ( 3:2 ) П ( 2:3 ) В П В:П В П В:П
Gold medal icon.svg Соединённые Штаты Америки США 14 5 5 (1) 0 (0) 15 4 3,750 443 396 1,119
Silver medal icon.svg Бразилия Бразилия 13 5 4 (0) 1 (1) 14 5 2,800 446 362 1,232
Bronze medal icon.svg Турция Турция 12 5 4 (0) 1 (0) 11 8 1,375 437 430 1,016
4. Таиланд Таиланд 5 5 2 (1) 3 (0) 8 11 0,727 431 456 0,945
5. Китай Китай 4 5 1 (0) 4 (1) 7 12 0,583 437 450 0,971
6. Куба Куба 0 5 0 (0) 5 (0) 0 15 0,000 281 381 0,738

Результаты матчей

Дата Матч Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
27.06 Бразилия БразилияСоединённые Штаты Америки США 2:3 19:25 20:25 25:20 25:13 13:15 P2
Таиланд ТаиландТурция Турция 1:3 22:25 21:25 25:20 24:26 P2
Китай КитайКуба Куба 3:0 25:22 25:22 25:17 P2
28.06 Соединённые Штаты Америки СШАТаиланд Таиланд 3:1 25:18 27:25 18:25 25:18 P2
Куба КубаТурция Турция 0:3 23:25 9:25 20:25 P2
Китай КитайБразилия Бразилия 1:3 21:25 25:21 19:25 18:25 P2
29.06 Бразилия БразилияКуба Куба 3:0 25:17 25:12 25:14 P2
Турция ТурцияСоединённые Штаты Америки США 1:3 18:25 23:25 25:21 20:25 P2
Китай КитайТаиланд Таиланд 2:3 25:21 22:25 32:34 25:21 13:15 P2
30.06 Бразилия БразилияТаиланд Таиланд 3:0 25:20 25:23 25:14 P2
Куба КубаСоединённые Штаты Америки США 0:3 14:25 24:26 14:25 P2
Китай КитайТурция Турция 1:3 26:24 22:25 23:25 21:25 P2
1.07 Турция ТурцияБразилия Бразилия 1:3 21:25 25:23 20:25 15:25 P2
Таиланд ТаиландКуба Куба 3:0 25:22 30:28 25:23 P2
Китай КитайСоединённые Штаты Америки США 0:3 24:26 21:25 25:27 P2

Составы

Самые результативные

Игрок Очки
в атаке на блоке с подачи всего
Соединённые Штаты Америки Меган Ходж 89 13 1 103
Таиланд Онума Ситтирак 83 3 7 93
Турция Неслихан Дарнель 72 9 10 91
Бразилия Шейла 59 9 5 73
Таиланд Малика Кантонг 58 7 4 69
Турция Нериман Озсой 58 7 4 69
Китай Хуэй Жуоци 49 6 6 61
Бразилия Таиса 37 20 4 61
Турция Гёзде Кырдар-Сонсырма 50 5 4 59
Турция Эда Дюндар 35 14 6 55

Лучшие по статистическим показателям

Атака (процент эффективности)
Блок (очки в среднем за сет)
Подача (эйсы в среднем за сет)
Защита (диги в среднем за сет)
Пас (идеальные передачи в среднем за сет)
Приём (процент эффективности)
Либеро (позитивный приём и защита за сет)

Полужирным шрифтом выделены обладатели индивидуальных призов.

MVP

Самым ценным игроком «Финала шести» признана нападающая сборной США Меган Ходж [1] .

Примечания

  1. USA complete World Grand Prix title hat-trick (англ.) . FIVB (1 июля 2012). Дата обращения: 1 июля 2012. Архивировано 5 октября 2012 года.

Ссылки