Светско одбојкарско ГП 2013

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Гран при 2013 година
Светско Гран При на ФИВБ 2013 година
Трошење време 2 август - 1 септември
Број на учесници дваесет
Стадиони 16
Официјален сајт FIVB.org
Финален пласман
Шампион Бразил Бразил
Сребрен медал Кина Кина
Освојувач на бронзени медали Србија Србија
Статистика на турнирите
Одиграни натпревари 105
Присуство 310.968 (2.962 по натпревар)
Играч на турнирот Бразил Таиса

Извлекувањето на XXI Гран При се одржа од 2 август до 1 септември 2013 година со учество на екипи од 20 земји во светот. Последната фаза на натпреварот се одигра во јапонскиот град Сапоро . Репрезентацијата на Бразил по 9-ти пат стана победник на Гран при.

Учесници

Во 2013 година, 20 екипи за прв пат играле на Гран при [1] . 11 учесници на турнирот беа одредени врз основа на резултатите од натпреварите во 2012 година: 4 билети беа одиграни во Евролигата, 5 во Панамериканскиот куп (4 од нив за репрезентациите на регионот НОРЦЕКА и еден за претставниците на Јужна Америка) и 2 за Азискиот куп. Репрезентациите на Јапонија, Кина, Бразил и Полска, како и еден тим од Африка, беа примени за учество на Гран при без селекција (во јануари 2013 година беше потврдено учеството на репрезентацијата на Алжир [2] ). На 2 декември 2012 година, кога во Лозана беше објавено одлуката за проширување на составот на учесниците на Гран при на 20 екипи, билети за овој турнир добија репрезентациите на Италија, Русија, Турција и Германија [1] .

Монтажни Како беа избрани Претходно учество
Алжир Алжир вајлд-карта -
Аргентина Аргентина 5-то место на Панамериканскиот куп 2012 година 2011 - 2012 година
Бугарија Бугарија Второ место во Евролига 2012 година -
Бразил Бразил квалификувани автоматски 1993 - 1996 , 1998 - 2012 година
Германија Германија вајлд-карта 1993 - 1995 , 2001 - 2005 , 2008 - 2012
Доминиканска Република Доминиканска Република 4-то место на Панамериканскиот куп 2012 година 2004 - 2012 година
Италија Италија вајлд-карта 1994 , 1997 - 2000 , 2003 - 2008 , 2010 - 2012
Казахстан Казахстан Трето место на Азискиот куп 2012 година 2007 - 2008 година , 2011 година
Кина Кина квалификувани автоматски 1993 - 2012 година
Куба Куба Трето место на Панамериканскиот куп 2012 година 1993 - 2008 , 2011 - 2012 година
Холандија Холандија 4-то место во Евролига 2012 година 1994 , 1996 - 1997 , 1999 , 2003 , 2005 , 2007 , 2009 - 2010
Полска Полска квалификувани автоматски 2004 - 2012 година
Порторико Порторико 6-то место на Панамериканскиот куп 2012 година 2009 - 2010 година , 2012 година
Русија Русија вајлд-карта 1993 - 2004 , 2006 - 2007 , 2009 , 2011
Србија Србија Трето место во Евролига 2012 година 2011 - 2012 година
САД САД Прво место на Панамериканскиот куп 2012 година 1993 - 1998 , 2000 - 2012 година
Тајланд Тајланд Прво место на Азискиот куп 2012 година 2002 - 2006 , 2008 - 2012 година
Турција Турција вајлд-карта 2008 , 2012 година
чешки чешки Прво место во Евролига 2012 година -
Јапонија Јапонија квалификувани автоматски 1993 - 2012 година

Календар

Прелиминарна фаза
1. коло. 2 - 4 август
Група А
Бразил Кампинас
Група Б
Доминиканска Република Санто Доминго
Група Ц
Турција Анкара
Група Д
Кина Макао
Група Е
Италија Монтичиари
Бразил Бразил
САД САД
Полска Полска
Русија Русија
Доминиканска Република Доминиканска Република
Србија Србија
Порторико Порторико
чешки чешки
Турција Турција
Јапонија Јапонија
Тајланд Тајланд
Алжир Алжир
Кина Кина
Куба Куба
Холандија Холандија
Бугарија Бугарија
Италија Италија
Германија Германија
Аргентина Аргентина
Казахстан Казахстан
2. коло. Август 9 - 11
Група Ф
Србија Белград
Група Г
Порторико Мајагез
Група Х
Полска Плок
Група I
Кина Хонг Конг
Групата Ј
Русија Екатеринбург
Србија Србија
САД САД
Холандија Холандија
Алжир Алжир
Порторико Порторико
Бразил Бразил
Доминиканска Република Доминиканска Република
Бугарија Бугарија
Полска Полска
Јапонија Јапонија
Германија Германија
Казахстан Казахстан
Кина Кина
Турција Турција
чешки чешки
Аргентина Аргентина
Русија Русија
Италија Италија
Тајланд Тајланд
Куба Куба
3. коло. 16-18 август
Групата К
Казахстан Алма-Ата
Група Л
Тајланд Бангкок
Група М
Јапонија Сендаи
Група Н
Кина Вухан
Група О
Република Кина (Тајван) Каосиунг
Казахстан Казахстан
Бразил Бразил
Куба Куба
Холандија Холандија
Тајланд Тајланд
Русија Русија
Германија Германија
Порторико Порторико
Јапонија Јапонија
САД САД
чешки чешки
Бугарија Бугарија
Кина Кина
Србија Србија
Полска Полска
Аргентина Аргентина
Италија Италија
Турција Турција
Доминиканска Република Доминиканска Република
Алжир Алжир
Завршна фаза
28 август - 1 септември
Јапонија Сапоро
Јапонија Јапонија и 5 селекции од прелиминарната фаза

Прелиминарна фаза

Турнир табела

Чаши Натпревари Сетови Топки
И во ( 3: 2 ) P ( 2: 3 ) В НС Б: П В НС Б: П
1. Кина Кина 25 девет 9 (2) 0 (0) 27 6 4.500 775 627 1.236
2. Бразил Бразил 23 девет 8 (1) десет) 25 осум 3.125 786 625 1.258
3. Србија Србија 23 девет 7 (0) 2 (2) 25 осум 3.125 759 640 1.186
4. САД САД 22 девет 8 (2) десет) 25 девет 2.778 785 648 1.211
5. Италија Италија 21 девет 7 (1) 2 (1) 24 девет 2.667 773 660 1.171
6. Јапонија Јапонија 19 девет 7 (2) дваесет) 22 12 1.833 792 703 1.127
7. Русија Русија 19 девет 7 (3) 2 (1) 24 Четиринаесет 1.714 849 783 1.084
осум. Турција Турција 19 девет 6 (1) 3 (2) 23 12 1.917 809 697 1.161
девет. Бугарија Бугарија 19 девет 6 (1) 3 (2) 22 13 1.692 798 719 1.110
десет. Доминиканска Република Доминиканска Република 17 девет 6 (2) 3 (1) 21 Четиринаесет 1.500 786 749 1.049
единаесет. Германија Германија 16 девет 4 (0) 5 (4) 21 17 1.235 852 769 1.108
12. Холандија Холандија 12 девет 4 (0) 50) Четиринаесет 15 0,933 619 599 1.033
13. Тајланд Тајланд десет девет триесет) 6 (1) единаесет дваесет 0,550 671 672 0,999
Четиринаесет. чешки чешки осум девет дваесет) 7 (2) единаесет 22 0.500 686 760 0,903
15. Полска Полска 6 девет 2 (1) 7 (1) единаесет 23 0,478 721 769 0,938
16. Аргентина Аргентина 5 девет 2 (2) 7 (1) десет 25 0,400 683 815 0,838
17. Казахстан Казахстан 4 девет десет) 8 (1) осум 25 0,320 623 790 0,789
осумнаесет. Порторико Порторико 2 девет единаесет) 8 (0) 5 26 0,192 568 750 0,757
19. Куба Куба 0 девет 0 (0) 9 (0) 3 27 0,111 537 734 0,732
дваесет. Алжир Алжир 0 девет 0 (0) 9 (0) 0 27 0.000 312 675 0,462

резултати

Група А (Кампинас)

датум Натпревар Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
2.08 Русија Русија - САД САД 1: 3 20:25 часот 25:17 21:25 часот 12:25 часот P2
Бразил Бразил - Полска Полска 3: 1 21:25 часот 25:17 25:15 часот 25:20 часот P2
3.08 Бразил Бразил - Русија Русија 3: 2 26:28 26:24 25:19 22:25 15: 8 P2
САД САД - Полска Полска 3: 0 25:22 25:23 25:16 P2
4.08 Бразил Бразил - САД САД 3: 1 17:25 часот 25:23 25:18 25:20 часот P2
Русија Русија - Полска Полска 3: 2 25:21 22:25 29:27 28:30 часот 15:13 P2

Група Б (Санто Доминго)

датум Натпревар Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
2.08 Порторико Порторико - чешки чешки 0: 3 14:25 часот 20:25 часот 18:25 часот P2
Доминиканска Република Доминиканска Република - Србија Србија 0: 3 13:25 часот 20:25 часот 16:25 часот P2
3.08 Србија Србија - чешки чешки 3: 0 28:26 25:18 25:23 P2
Доминиканска Република Доминиканска Република - Порторико Порторико 3: 0 25:14 26:24 25:21 P2
4.08 Србија Србија - Порторико Порторико 3: 1 25:20 часот 22:25 25:17 25:22 P2
Доминиканска Република Доминиканска Република - чешки чешки 3: 1 25:22 25:20 часот 23:25 часот 25:18 P2

Група Ц (Анкара)

датум Натпревар Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
2.08 Турција Турција - Алжир Алжир 3: 0 25:13 25:18 25:15 часот P2
Тајланд Тајланд - Јапонија Јапонија 0: 3 19:25 часот 17:25 часот 21:25 часот P2
3.08 Алжир Алжир - Јапонија Јапонија 0: 3 10:25 8:25 8:25 P2
Турција Турција - Тајланд Тајланд 3: 0 25:23 26:24 25:22 P2
4.08 Тајланд Тајланд - Алжир Алжир 3: 0 25: 7 25:14 25:13 P2
Турција Турција - Јапонија Јапонија 1: 3 21:25 часот 28:30 часот 25:18 18:25 часот P2

Группа D (Макао)

Дата Матч Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
2.08 Куба КубаНидерланды Нидерланды 0:3 20:25 14:25 11:25 P2
Китай КитайБолгария Болгария 3:0 25:13 26:24 25:23 P2
3.08 Болгария БолгарияНидерланды Нидерланды 3:1 20:25 25:15 25:20 25:23 P2
Китай КитайКуба Куба 3:0 25:13 25:20 25:15 P2
4.08 Болгария БолгарияКуба Куба 3:0 25:8 25:15 25:16 P2
Китай КитайНидерланды Нидерланды 3:1 26:24 19:25 25:17 25:17 P2

Группа E (Монтикьяри)

Дата Матч Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
2.08 Германия ГерманияКазахстан Казахстан 3:1 23:25 25:23 25:19 25:17 P2
Италия ИталияАргентина Аргентина 3:0 25:21 25:20 25:17 P2
3.08 Германия ГерманияАргентина Аргентина 2:3 23:25 25:13 25:18 21:25 12:15 P2
Италия ИталияКазахстан Казахстан 3:0 28:26 25:17 25:13 P2
4.08 Аргентина АргентинаКазахстан Казахстан 3:2 15:25 25:15 23:25 25:20 15:9 P2
Италия ИталияГермания Германия 3:1 25:23 25:20 24:26 25:20 P2

Группа F (Белград)

Дата Матч Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
9.08 Сербия СербияНидерланды Нидерланды 3:0 25:18 25:16 25:21 P2
Алжир АлжирСоединённые Штаты Америки США 0:3 12:25 15:25 11:25 P2
10.08 Алжир АлжирСербия Сербия 0:3 11:25 12:25 11:25 P2
Соединённые Штаты Америки СШАНидерланды Нидерланды 3:0 25:20 25:16 25:12 P2
11.08 Нидерланды НидерландыАлжир Алжир 3:0 25:15 25:7 25:6 P2
Сербия СербияСоединённые Штаты Америки США 2:3 14:25 25:22 17:25 25:23 12:15 P2

Группа G (Маягуэс)

Дата Матч Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
9.08 Доминиканская Республика Доминиканская РеспубликаБразилия Бразилия 1:3 25:20 22:25 12:25 18:25 P2
Пуэрто-Рико Пуэрто-РикоБолгария Болгария 0:3 21:25 20:25 10:25 P2
10.08 Бразилия БразилияБолгария Болгария 1:3 22:25 21:25 25:20 21:25 P2
Доминиканская Республика Доминиканская РеспубликаПуэрто-Рико Пуэрто-Рико 3:0 25:22 25:23 25:20 P2
11.08 Болгария БолгарияДоминиканская Республика Доминиканская Республика 2:3 22:25 25:18 23:25 30:28 14:16 P2
Пуэрто-Рико Пуэрто-РикоБразилия Бразилия 0:3 14:25 15:25 17:25 P2

Группа H (Плоцк)

Дата Матч Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
9.08 Германия ГерманияЯпония Япония 2:3 25:18 25:20 20:25 22:25 12:15 P2
Польша ПольшаКазахстан Казахстан 3:0 25:17 25:17 25:11 P2
10.08 Япония ЯпонияКазахстан Казахстан 3:1 23:25 25:19 25:18 25:20 P2
Польша ПольшаГермания Германия 0:3 17:25 17:25 24:26 P2
11.08 Казахстан КазахстанГермания Германия 1:3 14:25 11:25 25:20 19:25 P2
Польша ПольшаЯпония Япония 0:3 19:25 24:26 15:25 P2

Группа I (Гонконг)

Дата Матч Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
9.08 Турция ТурцияАргентина Аргентина 3:1 25:17 25:14 34:36 25:18 P2
Китай КитайЧехия Чехия 3:0 25:14 25:17 25:13 P2
10.08 Турция ТурцияЧехия Чехия 3:0 25:23 25:18 25:15 P2
Китай КитайАргентина Аргентина 3:0 25:17 26:24 25:22 P2
11.08 Аргентина АргентинаЧехия Чехия 1:3 20:25 25:21 22:25 20:25 P2
Китай КитайТурция Турция 3:2 19:25 25:17 25:20 15:25 15:10 P2

Группа J (Екатеринбург)

Дата Матч Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
9.08 Италия ИталияРоссия Россия 1:3 13:25 25:18 18:25 24:26 P2
Куба КубаТаиланд Таиланд 1:3 21:25 17:25 25:21 19:25 P2
10.08 Таиланд ТаиландРоссия Россия 0:3 20:25 23:25 22:25 P2
Куба КубаИталия Италия 0:3 16:25 16:25 20:25 P2
11.08 Россия РоссияКуба Куба 3:1 25:17 25:14 16:25 25:17 P2
Италия ИталияТаиланд Таиланд 3:0 25:18 25:14 29:27 P2

Группа K (Алма-Ата)

Дата Матч Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
16.08 Куба КубаБразилия Бразилия 0:3 16:25 11:25 20:25 P2
Казахстан КазахстанНидерланды Нидерланды 0:3 23:25 14:25 16:25 P2
17.08 Бразилия БразилияНидерланды Нидерланды 3:0 25:15 25:20 25:15 P2
Казахстан КазахстанКуба Куба 3:1 25:20 17:25 30:28 25:20 P2
18.08 Куба КубаНидерланды Нидерланды 0:3 13:25 23:25 22:25 P2
Казахстан КазахстанБразилия Бразилия 0:3 17:25 16:25 10:25 P2

Группа L (Бангкок)

Дата Матч Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
16.08 Таиланд ТаиландПуэрто-Рико Пуэрто-Рико 3:1 18:25 25:7 25:22 25:11 P2
Германия ГерманияРоссия Россия 2:3 25:22 25:17 18:25 19:25 11:15 P2
17.08 Россия РоссияПуэрто-Рико Пуэрто-Рико 3:0 25:8 25:16 25:19 P2
Таиланд ТаиландГермания Германия 0:3 16:25 14:25 25:27 P2
18.08 Пуэрто-Рико Пуэрто-РикоГермания Германия 3:2 25:23 25:23 23:25 13:25 15:13 P2
Россия РоссияТаиланд Таиланд 3:2 24:26 25:18 25:22 20:25 15:11 P2

Группа M (Сендай)

Дата Матч Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
16.08 Соединённые Штаты Америки СШАЧехия Чехия 3:0 25:20 25:20 25:23 P2
Япония ЯпонияБолгария Болгария 0:3 23:25 23:25 29:31 P2
17.08 Япония ЯпонияСоединённые Штаты Америки США 1:3 17:25 19:25 25:21 18:25 P2
Чехия ЧехияБолгария Болгария 2:3 25:20 18:25 17:25 25:22 8:15 P2
18.08 Япония ЯпонияЧехия Чехия 3:2 25:18 22:25 28:26 23:25 15:13 P2
Соединённые Штаты Америки СШАБолгария Болгария 3:2 16:25 25:23 20:25 25:15 15:8 P2

Группа N (Ухань)

Дата Матч Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
16.08 Сербия СербияПольша Польша 3:1 25:14 25:20 22:25 25:21 P2
Китай КитайАргентина Аргентина 3:0 25:18 25:17 25:16 P2
17.08 Аргентина АргентинаСербия Сербия 0:3 12:25 20:25 14:25 P2
Китай КитайПольша Польша 3:1 25:18 25:21 16:25 25:23 P2
18.08 Польша ПольшаАргентина Аргентина 3:2 25:21 21:25 25:12 23:25 15:11 P2
Китай КитайСербия Сербия 3:2 25:17 25:27 25:20 23:25 15:5 P2

Группа O (Гаосюн)

Дата Матч Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
16.08 Италия ИталияАлжир Алжир 3:0 25:13 25:19 25:10 P2
Турция ТурцияДоминиканская Республика Доминиканская Республика 3:2 25:27 22:25 25:22 26:24 15:13 P2
17.08 Алжир АлжирТурция Турция 0:3 12:25 12:25 12:25 P2
Италия ИталияДоминиканская Республика Доминиканская Республика 2:3 25:21 25:19 30:32 24:26 11:15 P2
18.08 Доминиканская Республика Доминиканская РеспубликаАлжир Алжир 3:0 25:11 25:9 25:8 P2
Италия ИталияТурция Турция 3:2 25:17 25:18 17:25 15:25 15:12 P2

Самые результативные

Игрок Очки
в атаке на блоке с подачи всего
Россия Наталья Обмочаева 155 17 12 184
Доминиканская Республика Бетания де ла Крус 141 22 14 177
Чехия Анета Гавличкова 147 14 7 168
Польша Катажина Сковроньская 143 14 11 168
Бразилия Фернанда Гарай 117 15 9 141
Германия Маргарета Козух 119 8 9 136
Болгария Элица Василева 107 13 9 129
Китай Чжу Тин 108 17 3 128
Сербия Йована Бракочевич 112 7 8 127
Таиланд Онума Ситтирак 110 5 12 127

Лучшие по статистическим показателям

Атака (процент эффективности)
Блок (очки в среднем за сет)
Подача (эйсы в среднем за сет)
Защита (диги в среднем за сет)
Пас (идеальные передачи в среднем за сет)
Приём (процент эффективности)

«Финал шести» в Саппоро

Турнирная таблица

Очки Матчи Сеты Мячи
И В ( 3:2 ) П ( 2:3 ) В П В:П В П В:П
Gold medal icon.svg Бразилия Бразилия 15 5 5 (0) 0 (0) 15 0 max 378 269 1,405
Silver medal icon.svg Китай Китай 10 5 4 (2) 1 (0) 12 8 1,500 445 424 1,050
Bronze medal icon.svg Сербия Сербия 8 5 3 (1) 2 (0) 10 9 1,111 428 421 1,017
4. Япония Япония 5 5 1 (0) 4 (2) 7 12 0,583 394 414 0,952
5. Италия Италия 4 5 1 (1) 4 (2) 7 14 0,500 421 481 0,875
6. Соединённые Штаты Америки США 3 5 1 (1) 4 (1) 6 14 0,429 394 451 0,874

Результаты

Дата Матч Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
28.08 Сербия СербияКитай Китай 1:3 21:25 25:22 17:25 20:25 P2
Бразилия БразилияСоединённые Штаты Америки США 3:0 25:19 25:12 25:10 P2
Япония ЯпонияИталия Италия 3:0 25:18 25:19 25:22 P2
29.08 Соединённые Штаты Америки СШАСербия Сербия 1:3 23:25 25:20 18:25 23:25 P2
Италия ИталияКитай Китай 2:3 30:28 22:25 28:26 13:25 10:15 P2
Япония ЯпонияБразилия Бразилия 0:3 21:25 22:25 17:25 P2
30.08 Китай КитайСоединённые Штаты Америки США 3:0 25:20 25:23 25:17 P2
Бразилия БразилияИталия Италия 3:0 25:16 26:24 25:11 P2
Сербия СербияЯпония Япония 3:0 25:22 25:17 25:19 P2
31.08 Италия ИталияСоединённые Штаты Америки США 3:2 19:25 25:22 23:25 25:18 16:14 P2
Бразилия БразилияСербия Сербия 3:0 27:25 25:21 25:22 P2
Япония ЯпонияКитай Китай 2:3 16:25 25:18 24:26 25:21 13:15 P2
1.09 Сербия СербияИталия Италия 3:2 22:25 25:23 20:25 25:16 15:11 P2
Китай КитайБразилия Бразилия 0:3 15:25 14:25 20:25 P2
Соединённые Штаты Америки СШАЯпония Япония 3:2 17:25 25:19 18:25 25:17 15:12 P2

Составы

Самые результативные

Игрок Очки
в атаке на блоке с подачи всего
Италия Валентина Диуф 91 14 5 110
Япония Юкико Эбата 78 7 2 87
Сербия Йована Бракочевич 75 2 5 82
Китай Чжу Тин 65 9 0 74
Япония Саори Кимура 59 5 8 72
Сербия Бранкица Михайлович 61 7 2 70
Бразилия Габи 54 10 4 68
Бразилия Фернанда Гарай 49 17 2 68
Бразилия Таиса 35 20 7 62
Соединённые Штаты Америки Келли Мёрфи 51 2 4 57

Лучшие по статистическим показателям

Атака (процент эффективности)
Блок (очки в среднем за сет)
Подача (эйсы в среднем за сет)
Защита (диги в среднем за сет)
Пас (идеальные передачи в среднем за сет)
Приём (процент эффективности)

Символическая сборная

Связующая Диагональная Доигровщицы Центральные блокирующие Либеро
Соединённые Штаты Америки Алиша Гласс Сербия Йована Бракочевич Китай Чжу Тин
Сербия Бранкица Михайлович
Бразилия Таиса
Сербия Милена Рашич
Бразилия Фаби

Самым ценным игроком турнира признана Таиса [3] .

Примечания

  1. 1 2 FIVB World Grand Prix continues growth with expansion to 20 teams in 2013 (англ.) . FIVB (2 декабря 2012). Дата обращения: 27 июня 2013. Архивировано 1 июля 2013 года.
  2. Algeria confirmed as CAVB representative at 2013 WGP (англ.) . FIVB (28 января 2013). Дата обращения: 27 июня 2013. Архивировано 1 июля 2013 года.
  3. Brazil clinch ninth World Grand Prix title with perfect record (англ.) . Международная федерация волейбола (1 сентября 2013). Дата обращения: 1 сентября 2013.

Ссылки