Светско одбојкарско гран -при 2015 година

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Гран при 2015 година
Светско ГП на ФИВБ 2015 година
Трошење време 26 јуни - 2 август
Број на учесници 28
Стадиони дваесет
Официјална страница FIVB.org
Конечно поставување
Шампион САД САД
Сребрен медалист Русија Русија
Бронзен медалист Бразил Бразил
Статистика на турнирот
Одиграни натпревари 125
Присуство 381.508 (3.052 по натпревар)
Играч на турнирот САД Карста Лоу

Drawingдрепката на XXIII Гранд При се одржа од 26 јуни до 2 август 2015 година со учество на тимови од 28 земји во светот. Репрезентацијата на САД стана победник на Гран -при по 6 -ти пат.

Учесници и систем за натпреварување

Како и во 2014 година , 28 репрезентации учествуваат на турнирот, поделени во три дивизии во зависност од нивната позиција во светскиот пласман и моменталната рамнотежа на силите во светската одбојка, со можност за преместување на најслабата екипа од елитната дивизија на втората поделба во следната ждрепка, победник во втората дивизија - во првата и слична размена помеѓу втората и третата дивизија.

Учесници на Гран-при-2015 [1]
Прва поделба Втора поделба Трета поделба

САД Соединетите држави (1)
Бразил Бразил (2)
Кина Кина (3)
Јапонија Јапонија (4)
Италија Италија (5)
Доминиканска Република Доминиканска Република (6)
Русија Русија (7)
Србија Србија (8)
Германија Германија (9)
Турција Турција (11)
Тајланд Тајланд (12)
Белгија Белгија (13)

Аргентина Аргентина (14)
Порторико Порторико (15)
Канада Канада (16)
Холандија Холандија (17)
Хрватска Хрватска (17)
Бугарија Бугарија (21)
Полска Полска (28)
Чешки Чешка (31)

Казахстан Казахстан (19)
Кенија Кенија (19)
Перу Перу (23)
Алжир Алжир (25)
Куба Куба (26)
Мексико Мексико (27)
Колумбија Колумбија (30)
Австралија Австралија (46)

12 екипи од првата дивизија во интерконтиненталното коло за време на викендите од 3 натпревари одржаа 9 турнири од едно коло во групи од по четири екипи. Резултатите од натпреварите беа вклучени во генералниот пласман. Во последната рунда, која се одржа во кружен робин систем, присуствуваа 6 екипи, вклучувајќи ја и репрезентацијата на САД како нејзин организатор.

Втората и третата дивизија ги одиграа 8 екипи, во интерконтиненталните кола имаше 2 натпревари викенди. 4 тимови, вклучувајќи организатори, стигнаа до последната фаза.

Репрезентацијата на Република Кореја одби да учествува на Гран -при 2015 година, како резултат на што репрезентацијата на Доминиканска Република го задржа своето место во првата лига, репрезентацијата на Чешка беше префрлена од третата лига во втората, и испразнетото место во третата осмина го зазеде дебитантот на Гран при - тимот на Колумбија [2] .

Интерконтинентален круг

Прва поделба

Турнирска табела

Натпревари Чаши Поставува Топки
В НС В НС П: П В НС П: П
1 Бразил Бразил 9 (0) 0 (0) 27 27 2 13.500 721 555 1.299
2 Кина Кина 9 (1) 0 (0) 26 27 5 5.400 770 569 1,353
3 САД САД 8 (1) единаесет) 24 26 девет 2,889 823 731 1.126
4 Италија Италија 5 (1) 4 (0) Четиринаесет осумнаесет Четиринаесет 1.286 740 689 1.074
5 Русија Русија 5 (1) 4 (0) Четиринаесет 16 17 0,941 730 746 0,979
6 Јапонија Јапонија 4 (0) 5 (1) 13 16 16 1.000 699 721 0,969
7 Германија Германија 4 (0) 5 (1) 13 15 17 0,882 733 692 1.059
осум. Србија Србија триесет) 6 (3) 12 17 19 0,895 796 775 1.027
девет. Тајланд Тајланд 3 (1) 6 (0) осум единаесет 21 0,524 667 726 0,919
десет. Белгија Белгија дваесет) 7 (0) 6 осум 21 0,381 571 692 0,825
единаесет Турција Турција 2 (1) 7 (0) 5 десет 23 0,435 690 783 0,881
12 Доминиканска Република Доминиканска Република 0 (0) 9 (0) 0 0 27 0.000 415 675 0,615

резултати

Група А ( Бангкок )
датум Проверете Поставува Извештај
1 2 3 4 5
3.07 Тајланд Тајланд 3: 2 Србија Србија 25:17 15:25 23:25 25:22 15:11 P2
Бразил Бразил 3: 1 Јапонија Јапонија 21:25 25:21 25:17 27:25 P2
4,07 Бразил Бразил 3: 0 Србија Србија 25:20 25:15 25:19 P2
Тајланд Тајланд 0: 3 Јапонија Јапонија 21:25 22:25 22:25 P2
5,07 Јапонија Јапонија 3: 1 Србија Србија 25:22 18:25 28:26 25:23 P2
Тајланд Тајланд 0: 3 Бразил Бразил 23:25 18:25 13:25 P2
Група Б ( Нингбо )
датум Проверете Поставува Извештај
1 2 3 4 5
3.07 Германија Германија 1: 3 Русија Русија 20:25 26:24 20:25 20:25 P2
Кина Кина 3: 0 Доминиканска Република Доминиканска Република 25:15 25:12 25: 9 P2
4,07 Доминиканска Република Доминиканска Република 0: 3 Русија Русија 15:25 22:25 8:25 P2
Кина Кина 3: 0 Германија Германија 25:15 25:22 25:15 P2
5,07 Доминиканска Република Доминиканска Република 0: 3 Германија Германија 6:25 18:25 23:25 P2
Кина Кина 3: 1 Русија Русија 25:21 21:25 25:13 25:23 P2
Група Ц ( Анкара )
датум Проверете Поставува Извештај
1 2 3 4 5
3.07 САД САД 3: 1 Италија Италија 25:27 25:21 25:22 25:23 P2
Турција Турција 0: 3 Белгија Белгија 13:25 17:25 23:25 P2
4,07 Италија Италија 3: 0 Белгија Белгија 25:15 25:17 25:20 P2
Турција Турција 1: 3 САД САД 20:25 25:17 16:25 21:25 P2
5,07 Белгија Белгија 0: 3 САД САД 19:25 20:25 18:25 P2
Турција Турција 0: 3 Италија Италија 22:25 23:25 17:25 P2
Група Д ( Сао Паоло )
датум Проверете Поставува Извештај
1 2 3 4 5
10.07 Бразил Бразил 3: 0 Белгија Белгија 25:17 25:16 25:14 P2
Германија Германија 0: 3 Тајланд Тајланд 22:25 20:25 16:25 P2
11.07 Бразил Бразил 3: 1 Тајланд Тајланд 25:23 20:25 25:14 25:19 P2
Белгија Белгија 1: 3 Германија Германија 19:25 25:23 21:25 15:25 P2
12.07 Бразил Бразил 3: 0 Германија Германија 26:24 25:22 26:24 P2
Белгија Белгија 1: 3 Тајланд Тајланд 11:25 23:25 25:22 14:25 P2
Група Е ( Саитама )
датум Проверете Поставува Извештај
1 2 3 4 5
10.07 Кина Кина 3: 0 Доминиканска Република Доминиканска Република 25:15 25:12 25:19 P2
Јапонија Јапонија 2: 3 Италија Италија 15:25 25:23 27:25 24:26 12:15 P2
11.07 Кина Кина 3: 1 Италија Италија 25:21 20:25 25:16 25:19 P2
Јапонија Јапонија 3: 0 Доминиканска Република Доминиканска Република 25:19 25:12 25:15 P2
12.07 Доминиканска Република Доминиканска Република 0: 3 Италија Италија 13:25 15:25 19:25 P2
Јапонија Јапонија 1: 3 Кина Кина 11:25 25:21 15:25 17:25 P2
Група Ф ( Калининград )
датум Проверете Поставува Извештај
1 2 3 4 5
10.07 Србија Србија 3: 1 Турција Турција 25:18 21:25 25:14 27:25 P2
Русија Русија 0: 3 САД САД 22:25 20:25 19:25 P2
11.07 САД САД 3: 1 Турција Турција 25:12 25:19 22:25 25:21 P2
Русија Русија 3: 2 Србија Србија 25:23 17:25 20:25 26:24 15: 8 P2
12.07 Србија Србија 2: 3 САД САД 18:25 26:24 28:30 часот 25:19 9:15 часот P2
Русија Русија 3: 1 Турција Турција 26:24 17:25 25:23 25:21 P2
Група Г ( Катанија )
датум Проверете Поставува Извештај
1 2 3 4 5
16.07 Русија Русија 0: 3 Бразил Бразил 18:25 14:25 17:25 P2
Италија Италија 3: 0 Белгија Белгија 25:17 26:24 25:14 P2
17.07 Бразил Бразил 3: 0 Белгија Белгија 25:14 25:17 25:23 P2
Италија Италија 1: 3 Русија Русија 18:25 25:20 22:25 28:30 часот P2
18.07 Белгија Белгија 3: 0 Русија Русија 25:20 25:22 28:26 P2
Италија Италија 0: 3 Бразил Бразил 17:25 24:26 17:25 P2
Група Х ( Хонг Конг )
датум Проверете Поставува Извештај
1 2 3 4 5
16.07 Јапонија Јапонија 0: 3 САД САД 23:25 22:25 24:26 P2
Кина Кина 3: 0 Тајланд Тајланд 25:18 25:14 27:25 P2
17.07 Тајланд Тајланд 1: 3 САД САД 21:25 18:25 25:23 16:25 P2
Кина Кина 3: 0 Јапонија Јапонија 25:13 25:20 25:17 P2
18.07 Јапонија Јапонија 3: 0 Тајланд Тајланд 25:19 25:21 25:15 P2
Кина Кина 3: 2 САД САД 22:25 25:13 25:22 19:25 15:12 P2
Група I ( Штутгарт )
датум Проверете Поставува Извештај
1 2 3 4 5
16.07 Турција Турција 0: 3 Србија Србија 20:25 16:25 19:25 P2
Германија Германија 3: 0 Доминиканска Република Доминиканска Република 25:12 25:11 25:18 P2
17.07 Доминиканска Република Доминиканска Република 0: 3 Србија Србија 13:25 21:25 16:25 P2
Германија Германија 2: 3 Турција Турција 25:20 26:28 29:31 25:14 16:18 P2
18.07 Германија Германија 3: 1 Србија Србија 23:25 25:18 25:22 25:22 P2
Доминиканска Република Доминиканска Република 0: 3 Турција Турција 20:25 17:25 20:25 P2

Најмногу постигнувајќи

Играч Чаши
во напад на блокот со поднесување Вкупно
Турција Полен Услупеливан 142 десет 7 159
Кина Huу Тинг 132 17 осум 157
Русија Наталија Обмочаева 133 единаесет 3 147
Германија Марен Бринкер 117 12 7 136
Тајланд Онума Ситирак 124 5 7 136
Јапонија Сарина Кога 103 девет 2 114
Германија Маргарета Кожух 99 девет 5 113
Бразил Usiусиели 75 34 3 112
Кина Јуан Ксинју 64 31 13 108
САД Карста Лоу 94 девет 4 107

Втора поделба

Турнирска табела

Натпревари Чаши Поставува Топки
В НС В НС П: П В НС П: П
1 Холандија Холандија 6 (1) 0 (0) 17 осумнаесет 3 6.000 510 375 1.360
2 Полска Полска 4 (0) дваесет) 12 13 осум 1,625 480 472 1.017
3 Чешки Чешки 4 (1) 2 (1) 12 15 десет 1.500 563 521 1.081
4 Порторико Порторико 4 (1) 2 (1) 12 Четиринаесет единаесет 1.273 562 522 1.077
5 Бугарија Бугарија 3 (2) 3 (2) девет 13 13 1.000 544 550 0,989
6 Канада Канада 2 (1) 4 (0) 5 девет 15 0,600 506 550 0,920
7 Аргентина Аргентина десет) 5 (1) 4 7 16 0,438 476 548 0,869
осум. Хрватска Хрватска 0 (0) 6 (1) 1 5 осумнаесет 0,278 442 545 0,811

резултати

Група Ј ( Пореч )
датум Проверете Поставува Извештај
1 2 3 4 5
3.07 Холандија Холандија 3: 1 Чешки Чешки 25:17 23:25 26:24 25:18 P2
Аргентина Аргентина 3: 1 Хрватска Хрватска 25:19 26:24 15:25 25:16 P2
4,07 Аргентина Аргентина 0: 3 Холандија Холандија 11:25 11:25 12:25 P2
Чешки Чешки 3: 0 Хрватска Хорватия 25:17 25:19 25:19 P2
5.07 Чехия Чехия 3:1 Аргентина Аргентина 25:23 25:20 23:25 25:19 P2
Хорватия Хорватия 0:3 Нидерланды Нидерланды 17:25 11:25 13:25 P2
Группа K ( Каролина )
Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
3.07 Болгария Болгария 0:3 Польша Польша 17:25 20:25 22:25 P2
Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико 3:1 Канада Канада 25:18 25:10 24:26 25:14 P2
4.07 Болгария Болгария 2:3 Канада Канада 25:18 14:25 14:25 25:20 13:15 P2
Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико 3:1 Польша Польша 25:19 21:25 25:19 25:18 P2
5.07 Канада Канада 1:3 Польша Польша 18:25 25:20 26:28 17:25 P2
Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико 2:3 Болгария Болгария 19:25 25:27 25:20 25:18 14:16 P2
Группа L ( Формоса )
Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
10.07 Польша Польша 0:3 Нидерланды Нидерланды 18:25 20:25 15:25 P2
Аргентина Аргентина 1:3 Канада Канада 25:22 23:25 14:25 29:31 P2
11.07 Польша Польша 3:1 Канада Канада 25:20 19:25 25:17 27:25 P2
Аргентина Аргентина 2:3 Нидерланды Нидерланды 21:25 18:25 25:20 28:26 12:15 P2
12.07 Нидерланды Нидерланды 3:0 Канада Канада 25:22 25:16 25:21 P2
Аргентина Аргентина 0:3 Польша Польша 21:25 23:25 25:27 P2
Группа M ( Самоков )
Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
10.07 Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико 3:2 Чехия Чехия 25:20 25:22 19:25 13:25 18:16 P2
Болгария Болгария 3:2 Хорватия Хорватия 25:18 23:25 21:25 25:22 15:12 P2
11.07 Хорватия Хорватия 1:3 Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико 25:23 16:25 23:25 17:25 P2
Болгария Болгария 2:3 Чехия Чехия 23:25 25:18 17:25 25:18 11:15 P2
12.07 Хорватия Хорватия 1:3 Чехия Чехия 12:25 25:22 21:25 21:25 P2
Болгария Болгария 3:0 Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико 28:26 25:20 25:15 P2

Третий дивизион

Турнирная таблица

Матчи Очки Сеты Мячи
В П В П В:П В П В:П
1. Колумбия Колумбия 5 (0) 1 (0) 15 16 4 4,000 482 402 1,199
2. Перу Перу 5 (0) 1 (0) 15 15 4 3,750 451 367 1,229
3. Кения Кения 4 (2) 2 (0) 10 12 10 1,200 472 443 1,065
4. Куба Куба 3 (0) 3 (1) 10 12 9 1,333 476 436 1,092
5. Казахстан Казахстан 3 (1) 3 (0) 8 9 11 0,818 416 437 0,952
6. Алжир Алжир 2 (1) 4 (2) 7 10 14 0,714 482 521 0,925
7. Мексика Мексика 2 (1) 4 (1) 6 8 15 0,533 453 512 0,885
8. Австралия Австралия 0 (0) 6 (1) 1 3 18 0,167 389 503 0,773

Результаты

Группа N ( Талдыкорган )
Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
26.06 Австралия Австралия 0:3 Куба Куба 22:25 12:25 16:25 P2
Казахстан Казахстан 3:0 Алжир Алжир 25:23 25:17 25:20 P2
27.06 Куба Куба 3:0 Алжир Алжир 25:19 25:18 25:16 P2
Казахстан Казахстан 3:0 Австралия Австралия 25:20 25:21 25:8 P2
28.06 Алжир Алжир 3:0 Австралия Австралия 25:19 25:22 25:13 P2
Казахстан Казахстан 3:2 Куба Куба 25:16 12:25 26:24 21:25 15:13 P2
Группа O ( Веракрус )
Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
26.06 Кения Кения 0:3 Перу Перу 18:25 12:25 23:25 P2
Мексика Мексика 0:3 Колумбия Колумбия 18:25 16:25 18:25 P2
27.06 Перу Перу 3:1 Колумбия Колумбия 25:19 19:25 25:21 25:19 P2
Мексика Мексика 2:3 Кения Кения 16:25 25:20 25:21 17:25 9:15 P2
28.06 Колумбия Колумбия 3:0 Кения Кения 25:21 25:14 25:20 P2
Мексика Мексика 0:3 Перу Перу 16:25 17:25 12:25 P2
Группа P ( Трухильо )
Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
3.07 Куба Куба 3:0 Казахстан Казахстан 25:22 25:16 25:23 P2
Перу Перу 0:3 Колумбия Колумбия 17:25 17:25 23:25 P2
4.07 Казахстан Казахстан 0:3 Колумбия Колумбия 19:25 22:25 19:25 P2
Перу Перу 3:0 Куба Куба 25:23 25:21 25:20 P2
5.07 Колумбия Колумбия 3:1 Куба Куба 25:14 21:25 25:20 27:25 P2
Перу Перу 3:0 Казахстан Казахстан 25:12 25:16 25:18 P2
Группа Q ( Шерага )
Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
3.07 Мексика Мексика 0:3 Кения Кения 20:25 17:25 22:25 P2
Алжир Алжир 3:2 Австралия Австралия 25:18 25:23 21:25 20:25 15:10 P2
4.07 Кения Кения 3:0 Австралия Австралия 25:20 25:16 25:15 P2
Мексика Мексика 3:2 Алжир Алжир 25:20 22:25 25:14 21:25 15:13 P2
5.07 Австралия Австралия 1:3 Мексика Мексика 18:25 25:22 19:25 22:25 P2
Алжир Алжир 2:3 Кения Кения 25:20 15:25 25:23 13:25 13:15 P2

Финальный раунд

Третий дивизион

Полуфиналы Финал
11 июля, Канберра
Перу Перу 3
Колумбия Колумбия 0
12 июля, Канберра
Перу Перу 1
Кения Кения 3
Третье место
11 июля, Канберра 12 июля, Канберра
Австралия Австралия 1 Колумбия Колумбия 3
Кения Кения 3 Австралия Австралия 0


Полуфиналы

Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
11.07 Перу Перу 3:0 Колумбия Колумбия 25:16 25:17 25:19 P2
Австралия Австралия 1:3 Кения Кения 25:18 16:25 20:25 14:25 P2

Матч за 3-е место

Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
12.07 Колумбия Колумбия 3:0 Австралия Австралия 25:12 25:22 25:16 P2

Финал

Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
12.07 Перу Перу 1:3 Кения Кения 25:21 17:25 22:25 23:25 P2

Второй дивизион

Полуфиналы Финал
1 августа, Люблин
Нидерланды Нидерланды 3
Чехия Чехия 0
2 августа, Люблин
Нидерланды Нидерланды 3
Польша Польша 0
Третье место
1 августа, Люблин 2 августа, Люблин
Польша Польша 3 Чехия Чехия 3
Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико 1 Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико 1


Полуфиналы

Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
1.08 Нидерланды Нидерланды 3:0 Чехия Чехия 25:21 25:14 27:25 P2
Польша Польша 3:1 Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико 25:21 21:25 25:16 25:23 P2

Матч за 3-е место

Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
2.08 Чехия Чехия 3:1 Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико 25:18 12:25 25:21 25:17 P2

Финал

Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
2.08 Нидерланды Нидерланды 3:0 Польша Польша 25:19 25:19 25:16 P2

Первый дивизион

Матчи проходили с 22 по 26 июля в Омахе .

Турнирная таблица

Матчи Очки Сеты Мячи
В П В П В:П В П В:П
Gold medal icon.svg Соединённые Штаты Америки США 5 (0) 0 (0) 15 15 2 7,500 410 325 1,262
Silver medal icon.svg Россия Россия 3 (0) 2 (0) 9 10 6 1,667 383 353 1,085
Bronze medal icon.svg Бразилия Бразилия 3 (0) 2 (0) 9 9 8 1,125 401 379 1,058
4. Китай Китай 2 (0) 3 (1) 7 9 9 1,000 382 397 0,962
5. Италия Италия 2 (2) 3 (0) 4 8 13 0,615 466 490 0,951
6. Япония Япония 0 (0) 5 (1) 1 2 15 0,133 325 423 0,768

Результаты матчей

Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
22.07 Бразилия Бразилия 3:1 Китай Китай 23:25 25:20 25:16 25:14 P2
Италия Италия 0:3 Россия Россия 24:26 26:28 19:25 P2
США Соединённые Штаты Америки 3:0 Япония Япония 25:12 25:15 25:18 P2
23.07 Бразилия Бразилия 0:3 Россия Россия 19:25 26:28 19:25 P2
Япония Япония 0:3 Китай Китай 20:25 19:25 12:25 P2
США Соединённые Штаты Америки 3:1 Италия Италия 25:17 25:14 15:25 25:18 P2
24.07 Бразилия Бразилия 3:0 Япония Япония 25:21 25:23 25:16 P2
Китай Китай 2:3 Италия Италия 15:25 25:22 25:22 18:25 12:15 P2
США Соединённые Штаты Америки 3:1 Россия Россия 26:24 19:25 25:16 25:22 P2
25.07 Китай Китай 3:0 Россия Россия 27:25 25:20 25:19 P2
США Соединённые Штаты Америки 3:0 Бразилия Бразилия 25:16 25:22 25:21 P2
Италия Италия 3:2 Япония Япония 20:25 25:20 28:30 26:24 24:22 P2
26.07 США Соединённые Штаты Америки 3:0 Китай Китай 25:23 25:19 25:18 P2
Италия Италия 1:3 Бразилия Бразилия 18:25 27:25 28:30 18:25 P2
Япония Япония 0:3 Россия Россия 11:25 19:25 18:25 P2

Составы

Самые результативные

Игрок Очки
в атаке на блоке с подачи всего
Россия Наталия Обмочаева 106 16 2 124
Китай Лю Яньхань 86 5 1 92
Соединённые Штаты Америки Карста Лоу 65 12 2 79
Бразилия Жусиели 46 22 5 73
Италия Индре Сорокайте 55 4 6 65
Бразилия Карол 44 12 4 60
Китай Чжан Чаннин 46 8 6 60

Лучшие по статистическим показателям

Атака (процент эффективности)
Блок (очки в среднем за сет)
Подача (эйсы в среднем за сет)
Защита (диги в среднем за сет)
Пас (идеальные передачи в среднем за сет)
Приём (процент эффективности)

Символическая сборная

Связующая Диагональная Доигровщицы Центральные блокирующие Либеро
Соединённые Штаты Америки Молли Креклоу Россия Наталия Обмочаева Бразилия Наталия
Соединённые Штаты Америки Келси Робинсон
Бразилия Жусиели
Соединённые Штаты Америки Криста Дитцен
Россия Анна Малова

Самым ценным игроком турнира признана Карста Лоу .

Итоговое положение

Gold medal with cup.svg Соединённые Штаты Америки США
Silver medal with cup.svg Россия Россия
Bronze medal with cup.svg Бразилия Бразилия
4 Китай Китай
5 Италия Италия
6 Япония Япония
7 Германия Германия
8 Сербия Сербия
9 Таиланд Таиланд
10 Бельгия Бельгия
11 Турция Турция
12 Доминиканская Республика Доминиканская Республика
13 Нидерланды Нидерланды
14 Польша Польша
15 Чехия Чехия
16 Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико
17 Болгария Болгария
18 Канада Канада
19 Аргентина Аргентина
20 Хорватия Хорватия
21 Кения Кения
22 Перу Перу
23 Колумбия Колумбия
24 Австралия Австралия
25 Куба Куба
26 Казахстан Казахстан
27 Алжир Алжир
28 Мексика Мексика

Примечания

  1. В скобках указаны позиции сборных в рейтинге Международной федерации волейбола по состоянию на 13 октября 2014 года.
  2. 2015 Preview: World Grand Prix to welcome new faces in 2015 (англ.) . Международная федерация волейбола (1 января 2015). Дата обращения: 12 июня 2015.

Ссылки