Мруз-Олшевскаја, Агата

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Одбојка (затворен) пиктограм.svg Агата Мруз-Олшевскаја
Агата Мроз од Павел Стриковски.jpg
лични податоци
Кат женски
Целосно име Агата Данута Мруз-Олшевскаја
Земјата Полска
Специјализација централно блокирање
Клуб Tarnovia Tarnow (1995-1997), Sosnovets (1997-2000), Ostrovets-Swietokrzyski (2002-2003), Stal Bielsko-Biala (2003-2006), Murcia-2005 (2006-2007)
Дата на раѓање 7 април 1982 година ( 1982-04-07 )
Место на раѓање Даброва Тарновска , Полска
Датум на смрт 4 јуни 2008 година ( 2008-06-04 ) (26 години)
Место на смртта Вроцлав , Полска
Раст 191 см
Тежина 73 кг
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Агата Данута Mruz-Olszewska ( полскиот Агата Данута Mróz-Olszewska; 7 април, 1982 година Dabrowa Tarnowska - 4-ти јуни, 2008 година , Вроцлав ) - Полскиот одбојкар , централно блокатор, играч на полскиот национален тим , двократен европски шампион ( 2003 , 2005 ).

Биографија

Агата Мруз почна да игра одбојка во Тарнов . На 15-годишна возраст, таа беше поканета во Сосновец , најголемиот тренинг центар за млади играчи во Полска, основниот клуб на јуниорската репрезентација. Во 1999 година, Агата Мруз беше капитен на тимот што го освои Европското првенство за жени во Гдањск .

Набргу по овој успех, Агата била принудена да ја прекине кариерата, бидејќи лекарите и дијагностицирале леукемија . Две години подоцна, таа можеше да се врати на локацијата и во сезоната 2002-2003 играше за тимот на градот Островец-Свиетокрзиски . И покрај тоа што овој тим играше во втората најсилна лига на полскиот шампионат, токму од овој тим Агата првпат беше повикана во националниот тим во 2003 година .

Во септември 2003 година, репрезентацијата на Полска ја освои првата победа во историјата на Европското првенство. Водечките полски и некои странски клубови почнаа да покажуваат интерес за Агата Мруз. Како резултат на тоа, таа потпиша договор со актуелниот шампион на земјата, клубот Стал од Биелско-Бијала . Како дел од Стал, Агата го освои шампионатот и два полски купа, беше призната како најдобар блокер во групната фаза од Лигата на шампионите 2004/05, а од националниот тим во 2005 година повторно стана европски шампион.

Во сезоната 2006/07, Агата Мруз играше во шпанската „Мурсија-2005“, со која го освои шампионатот и Купот на Шпанија, како и Купот на Топ тимови . Во 2007 година, поради здравствени проблеми (миелодисплазија на коскената срцевина ), таа беше принудена да се пензионира.

Во јуни 2007 година, Агата Мруз се омажи за Јацек Олшевски. На 4 април 2008 година ја роди ќерката Лилијана. Светската одбојкарска заедница се обиде да и помогне на Агата во борбата против тешката болест. Во Полска беше организирана хуманитарна аукција, на која, особено, беа продадени маички на учесниците на рускиот Ол-стар натпревар во 2008 година, Семјон Полтавски и Жиба [1] .

На 22 мај 2008 година, таа беше подложена на алотрансплантација на коскена срцевина во клиниката Вроцлав , но телото на спортистот не можеше да ја прифати трансплантираната коскена срцевина. На 4 јуни таа почина од сепса [2] .

Агата Мруз-Олшевскаја беше погребана во Тарнов . Таа беше постхумно одликувана со Витез крст од Орденот на ренесансата на Полска за извонредни спортски достигнувања и херојска издржливост во борбата против неизлечива болест [3] , но нејзиниот сопруг Јацек одби да ја прифати наградата и побара да ја предаде на лекарите кои ја лекувале Агата [4] . Во јуни 2009 година, новата спортска палата во градот Коло го добила нејзиното име. Во октомври 2009 година, првиот меѓународен турнир на клубот женските екипи, Агата Mruz-Олшевскаја меморијалот, се одржа во Spodek Спорт и Концерт комплекс во Катовице [5] . Во 2012 година, филмот „Над животот“ за историјата на Агата беше објавен на екраните, главната улога во него ја имаше Олга Болонд.

Достигнувања

Белешки (уреди)

  1. Маичките на Полтавски и Жиба ќе ја напуштат аукцијата . Newsru.com (9 февруари 2008 година). Датум на лекување: 21.06.2010 г.
  2. Agata Mróz nie żyje (полски) (непристапна врска) . Onet.pl (4 јуни 2008 година). Преземено на 21 јуни 2010 година. Архивирана на 14 март 2012 година.
  3. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dla Agaty Mróz-Olszewskiej (полски) . Prezydent.pl (4 јуни 2008 година). Преземено на 21 јуни 2010 година. Архивирана на 6 јуни 2012 година.
  4. Mąż Agaty Mróz odmówił przyjęcia Krzyża Kawalerskiego (полски) ... Polskie Radio (9 јуни 2008 година). Преземено на 12 август 2012 година. Архивирана на 18 август 2012 година.
  5. I Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej (полски) . Sport.wp.pl.16 октомври 2009 г. Преземено на 21 јуни 2010 година. Архивирана на 14 март 2012 година.

Врски