Машка одбојкарска репрезентација на Србија

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Србија
2008 Олимписки одбојкарски тим Serbien.JPG
Конфедерација Европската одбојкарска конфедерација (ЦЕВ)
Национална федерација Одбојкарски сојуз на Србија (ОСС)
Прв официјален натпревар Русија Русија 3:0 Србија Знаме на Србија
( Москва , 26 мај 2007 г. )
Место на ранг-листата на ФИВБ 11 (2 февруари 2020 година) [1]
Место во рангирањето на конфедерацијата 5 (2 февруари 2020 година) [2]
Тренер Знаме на Србија Слободан Ковач
Комплет кратка десна рака.png
Комплет шорцеви.svg
Комплет кратка лева рака.png
Форма
Тело на комплетот.svg
Главниот
форма
Комплет кратка десна рака.png
Комплет шорцеви.svg
Комплет кратка лева рака.png
Форма
Тело на комплетот.svg
Гостин
форма
Комплет кратка десна рака.png
Комплет шорцеви.svg
Комплет кратка лева рака.png
Форма
Тело на комплетот.svg
Резервирај
форма
олимписки игри
Учество 2 (прв пат - 2008 година )
Достигнувања 5-ти ( 2008 )
Светски првенства
Учество 3 (прв пат - 2010 година )
Достигнувања 3 2010 година
Европско првенство
Учество 7 (прв пат - 2007 година )
Достигнувања еден 2011 , 2019 година
светско првенство
Учество 1 (прв пат - 2011 година)
Достигнувања 8-ми ( 2011 )
Светска лига
Учество 11 (прв пат - 2007 година )
Достигнувања еден 2016 година
Лигата на народите
Учество 2 (прв пат - 2018 година )
Достигнувања 5-ти ( 2018 )
Сајт ossrb.org

Српската машка одбојкарска репрезентација ја претставува Србија на меѓународниот одбојкарски натпревар . Тоа е наследник на репрезентацијата на Србија и Црна Гора .

Приказна

Репрезентацијата на Србија во финалето на Светската лига 2009 година . Бојан Јаниќ, Никола Росиќ, Марко Подрашанин, Никола Ковачевиќ, Никола Грбиќ, Иван Милковиќ и Драган Станковиќ

Српската репрезентација го одигра својот прв официјален натпревар на 26 мај 2007 година во спортскиот центар Крилатское во Москва како дел од Светската лига и загуби од руската репрезентација со резултат 0: 3. Во тимот на Игор Колакович ги немаше долгогодишните лидери на репрезентацијата на Југославија (Србија и Црна Гора) : по Светското првенство во 2006 година, Владимир Грбиќ и Горан Вуевич ги завршија своите настапи за балканскиот тим, Андрија Герич , Слободан Боскан , Иван Милкович и Никола Грбиќ паузираше . Србија ја заврши Светската лига во 2007 година на 9-то место, но благодарение на враќањето на искусни играчи во тимот веќе на следниот голем старт - Европското првенство во Москва и Санкт Петербург - Србија ги освои бронзените медали, а лидерот во нејзините напади, Иван Милковиќ стана најпродуктивниот играч.

Во 2008 година, Србија стана финалист во Светската лига , губејќи во решавачкиот натпревар од САД , а на Олимписките игри во Пекинг загуби од истиот ривал во драматично четвртфинале во пет сета. Во 2009 година, репрезентацијата на Србија го повтори успехот во Светската лига , завршувајќи на второто место во домашниот Фајнл Сикс и петтото на Европското првенство во Турција .

Во Светската лига 2010 година, репрезентацијата на Србија, и покрај отсуството на Никола Грбиќ и Иван Милковиќ во тимот, повторно успеа да постигне успех во медалот, станувајќи бронзен медалист на турнирот. И во октомври 2010 година, двајца реномирани ветерани го водеа својот тим до третото скалило на подиумот на Светското првенство : капитенот Никола Грбиќ беше прогласен за најдобар поставувач на турнирот, а Иван Милкович стана втор во шампионатот во однос на бодовите.

Во 2011 година, репрезентацијата на Србија го освои Европското првенство што се одржа во Австрија и Чешка . Во натпреварите од групната фаза, српската селекција не претрпе ниту еден пораз, а потоа на патот до финалето го совлада тврдоглавиот отпор на репрезентациите на Франција и Русија и во решавачкиот натпревар надвладеа над Италијанците . За најкорисен играч на турнирот беше прогласен капитенот на српската репрезентација Иван Милковиќ . Во ноември истата година Србите имаа многу лош старт на Светското првенство во Јапонија, па иако попат ја најдоа својата игра, не можеа да се натпреваруваат за медали и билет за Олимписките игри во Лондон. Избраниците на Игор Колакович ја освоија олимписката лиценца дури во јуни 2012 година, откако го освоија светскиот квалификациски турнир - веќе без Милкович, кој непосредно пред почетокот објави дека се пензионира во националниот тим. Во Лондон, српската репрезентација освои само една победа (над Тунис ) и испадна по групната фаза.

Во септември 2013 година, балканската репрезентација освои бронзени медали на Европското првенство, а нејзината нова главна дијагонала Александар Атанасиевич стана најпродуктивниот играч на континенталниот шампионат. Меѓутоа, стабилноста во резултатите не дојде на српскиот национален тим, и на 15 септември 2014 година, кога тоа предвреме престана да се бори за Светското првенство награди во Полска и на крајот се 9-то место, Игор Колаковиќ поднесе оставка од функцијата како тренер [ 3] . На 3 февруари 2015 година, Никола Грбиќ е назначен за нов селектор на српската репрезентација [4] .

Во јули 2015 година, српската репрезентација стана сребрен медал во Светската лига , но три месеци подоцна неуспешно играше на Европското првенство . Во четвртфиналето на Европското првенство, како и во решавачкиот натпревар од Светската лига, Србите беа поразени од Франција . Во јануари 2016 година, тимот на Никола Грбиќ на европскиот квалификациски турнир во Берлин загуби од репрезентациите на Полска и Германија , кои не и дозволија да се пласираат во плејофот и да се натпреваруваат за билет за Игрите во Рио де Жанеиро . Сепак, во истата олимписка сезона, српската репрезентација за прв пат стана победник на Светската лига , откако победи во последниот натпревар во Краков над Бразилците - 3:0. Најкорисен играч во Фајнл Шест на Светската лига беше надиграчот Марко Ивович . Во меѓувреме ги завршија настапите за националниот тим од страна на играчите Милош Никиќ и Никола Ковачевиќ , дијагонала Саша Старовиќ , блокирајќи го Милан Рашиќ , врзуваат Владо Петковиќ . Во септември 2017 година, обновената репрезентација на Србија ја освои бронзата на Европското првенство во Полска . Во септември 2018 година, балканската репрезентација заврши на 4-то место на Светското првенство во Италија и Бугарија .

Сезоната 2019 започна неуспешно за Србите - 11. место во Лигата на нации и пораз во решавачкиот натпревар на светскиот олимписки квалификациски турнир од Италија, што го чинеше Никола Грбицу селекторската функција. Слободан Ковач стана нов ментор на Србите. Еден месец подоцна, неговите играчи освоиле злато на Европското првенство , победувајќи ги сите девет натпревари [5] . Наградата за најкорисен играч на турнирот ја освои споредниот играч Урош Ковачевиќ , дијагоналата Александар Атанасиевич, а во симболичната седумка влезе и блокираниот Сречко Лисинац .

Резултати од изведбите

олимписки игри

година И В П C / P Место
2008 година 6 2 4 11:13 5-ти
2012 година 5 еден 4 7:13 9-ти
Вкупно единаесет 3 осум 18:26

2008 : Новица Белица , Дејан Бојовиќ , Андрија Гериќ , Никола Грбиќ , Никола Ковачевиќ , Иван Милковиќ , Милош Никиќ , Владо Петковиќ , Марко Подрашанин , Марко Самарџиќ , Саша Старовиќ , Бојан Јаниќ .
2012 : Александар Атанасиевич , Никола Ковачевиќ , Урош Ковачевиќ , Михаило Митиќ , Милош Никиќ , Владо Петковиќ , Марко Подрашанин , Милан Рашиќ , Никола Росиќ , Драган Станковиќ , Саша Старовиќ , Бојан Јаниќ .


Светски првенства

година И В П C / P Место
2010 година 9 6 3 22:13 3
2014 година 9 5 4 18:15 часот 9-ти
2018 година 12 7 5 24:21 4-ти
Вкупно триесет осумнаесет 12 64:49

Бронзовый призёр 2010: Никола Грбиќ , Никола Ковачевиќ , Иван Milkovic , Милош Никиќ , Владо Петковиќ , Борислав Петровиќ , Марко Podraschanin , Милан Рашиќ , Никола Росиќ , Марко Самарџиќ , Драган Станковиќ , Саша Starovic , Милош Терзиќ , Бојан Јаниќ .


Европско првенство

година И В П C / P Место
2007 година осум 5 3 18:13 3
2009 година 6 4 2 15: 8 5-ти
2011 година 6 6 0 18: 5 1-ви
2013 година 7 5 2 17: 9 3
2015 година 5 3 2 11:10 7-ми
2017 година 7 6 еден 17: 7 3
2019 година 9 9 0 27: 6 1-ви
Вкупно 48 38 10 123: 58

Бронзовый призёр 2007 : Слободан Боскан , Андрија Гериќ , Никола Грбиќ , Никола Ковачевиќ , Иван Милковиќ , Милош Никиќ , Владо Петковиќ , Марко Подрашанин , Марко Самарџиќ , Драган Станковиќ , Саша Старовиќ , Бојан Јаниќ .
Чемпион 2011: Александар Atanasievich , Филип Vuich , Никола Ковачевиќ , Урош Ковачевиќ , Иван Milkovic , Михајло Митиќ , Милош Никиќ , Владо Петковиќ , Марко Podraschanin , Милан Рашиќ , Никола Росиќ , Драган Станковиќ , Саша Starovic , Милош Терзиќ .
Бронзовый призёр 2013: Александар Atanasievich , Филип Vuich , Марко Ivovich , Никола Jovovich , Никола Ковачевиќ , Srechko Lisinac , Милош Никиќ , Владо Петковиќ , Немања Петрич , Марко Podraschanin , Милан Рашиќ , Никола Росиќ , Драган Станковиќ , Саша Starovic .
Бронзовый призёр 2017: Александар Atanasievich , Максим Bukulevich , Никола Jovovich , Милан Катиќ , Урош Ковачевиќ , Srechko Lisinac , Дражен Luburić , Невен Мајсторовиќ , Александар Околиќ , Немања Петрич , Марко Podraschanin , Никола Росиќ , Драган Станковиќ , Горан Skundrich .
Чемпион 2019: Александар Atanasievich , Марко Ivovich , Никола Jovovich , Урош Kovachevich , Петар Крсмановиќ , Srechko Lisinac , Дражен Luburić , Невен Мајсторовиќ , Александар Околиќ , Никола Pekovich , Немања Петрич , Марко Podraschanin , Вук Cirovic , Лазар


30 јули 2011 година. Пријателски натпревар меѓу репрезентациите на Бугарија и Србија во Софија

светско првенство


Светска лига и Лига на нации

Светска лига

Лигата на народите

Актуелен тим

Составот на Србија за Европскиот олимписки квалификациски турнир во 2020 година

бр. Име Дата на раѓање Раст Клуб
Централно блокирање
7 Петар Крсманович 1 јуни 1990 година (31 година) 206 Италија „Пјаченца“
осумнаесет Марко Подрашанин 29 август 1987 година (34 години) 204 Италија „Перуџа“
дваесет Сречко Лисинац 17 мај 1992 година (29 години) 205 Италија „Трентино“
Врзувачи
3 Михаило Митиќ 17 септември 1990 година (стар 30 години) 202 чешки „Црна волја“
9 Никола Јовович 13 февруари 1992 година (29 години) 197 Русија Урал
Дијагонала
14 Александар Атанасиевич 4 септември 1991 година (30 години) 201 Италија „Перуџа“
шеснаесет Дражен Лубуриќ 2 ноември 1993 година (27 години) 202 Русија "Belogorie"
23 Божидар Вучичевиќ 9 декември 1998 година (22 години) 205 Словенија „Љубљана“
Винг Спајкерс
2 Урош Ковачевиќ 6 мај 1993 година (28 години) 197 Италија „Трентино“
4 Немања Петрич Капитен на тимот 28 јули 1987 година (34 години) 202 Италија „Милан“
осум Марко Ивович 22 декември 1990 година (стар 30 години) 194 Русија „Локомотива“
22 Михаило Станкович 5 јуни 1993 година (28 години) 200 Франција „Монпеље“
Либеро
6 Никола Пековиќ 6 март 1990 година (31 година) 176 Србија „Партизан“
17 Невен Мајсторович 17 март 1989 година (32 години) 193 Романија „Крајова“
Главен тренер - Слободан Ковач, помошник тренер - Љубица Ристиќ

исто така види

Белешки (уреди)

  1. Рејтинг на машките репрезентации на ФИВБ од 2 февруари 2020 година
  2. Рејтинг на машките репрезентации CEV за 2 февруари 2020 година
  3. Игор Колаковиќ поднео оставку на место прво тренера сениора Србије ( срп .) ... Одбојкарски сојуз на Србија (15 септември 2014). Преземено на 15 септември 2014 година.
  4. Никола Грбиќ прв тренер сениора Србија ( срп .) (недостапна врска) . Одбојкарски сојуз на Србија (03.02.2015). Дата обращения: 4 февраля 2015. Архивировано 24 сентября 2015 года.
  5. Ковач привёл Сербию к «золоту» Евро. Он возглавил команду всего месяц назад . « Бизнес Online » (30 сентября 2019). Дата обращения: 6 января 2020.

Ссылки