Николиќ, Елена

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Одбојка (затворен) пиктограм.svg Елена Николиќ
Србин. Јелена Николиќ
Јелена Николиќ 1.jpg
лични податоци
Кат женски
Земјата Србија
Специјализација напаѓач
Клуб „Вакифбанк“
Дата на раѓање 13 април 1982 година ( 1982-04-13 ) (39 години)
Место на раѓање Белград , СФРЈ
Работна страна висина на напад: 315 см
висина на блок: 300 см
Раст 194 см
Тежина 78 кг
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Јелена Николиќ ( српска Јелена Николиќ , родена на 13 април 1982 година во Белград ) е српска одбојкарка која игра како напаѓач во националниот тим и турскиот клуб Бурса ББ.

Клубови

 • 1998-1999: Знамето на Италија Обеликс (Белград)
 • 1999-2002: Знамето на Италија Реџо Емилија
 • 2002-2003: Знамето на Италија Бергамо
 • 2003-2004: Знамето на Италија Виченца
 • 2004-2005: Знамето на Франција Кан
 • 2005-2006: Јапонско знаме Тори стрели
 • 2006-2007: Знамето на Италија Мегиус Падова
 • 2007-2008: Јапонско знаме Такефуџи Бамбу
 • 2008-2012: Знамето на Турција Вакифбанк
 • 2012-2013: нема клуб
 • 2013-2014: Знамето на Турција Вакифбанк
 • 2014-2015: Знамето на Азербејџан Азерјол
 • од 2015 година: Знамето на Турција Бурса ББ

Достигнувања

Клуб

 • Шампион на Франција: 2005 година
 • Победник на францускиот куп: 2005 година
 • Шампион на Турција: 2014 година
 • Вицешампион на Турција: 2010, 2011, 2012 година
 • Победник на турскиот куп: 2014 година
 • Победник на турскиот Суперкуп: 2013 година
 • Победник на Лигата на шампионите: 2011 година
 • Победник на Светското клупско првенство: 2013 година

Во репрезентацијата

 • Европски шампион: 2011 година
 • Шампион во Евролигата: 2010 година
 • Сребрен медал на Европското првенство: 2007 година
 • Сребрен медал на Универзијадата: 2009 година
 • Добитник на бронзен медал на Светското првенство: 2006 година
 • Бронзен медалист на Светското Гран При: 2011 година
 • Бронзен медалист на Европските игри: 2015 година
 • Бронзен медалист на ЕП: 2015 година
 • Олимписки сребрен медал: 2016 година

Индивидуална

 • Најдобар сетер и МВП на Евролигата: 2010 година
 • Најдобриот играч во Лигата на шампионите: 2011 година

Врски