Новара

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Локалитет
Новара
Новара
Новара panoramica08.jpg
Грб
Грб
45 ° 27 ′ N НС. 8 ° 37′ E г. H G Я O
Земја Италија
регион Пиемонт
Провинции Новара
Бургомајстор Алесандро Канели (од 20-06-2016)
Историја и географија
Плоштад 103 km²
Централна висина 162 м
Временска зона UTC + 1: 00 , во лето UTC + 2: 00
Популација
Популација 104 279 [1] лица ( 31-12-2018 )
Густина 1.011,93 луѓе / km²
Катоиконим новорези
Официјален јазик италијански
Дигитални идентификатори
Телефонски код +39 0321
Поштенски код 28100
Код на автомобилот БР
ИСТАТ 003106

comune.novara.it (италијански)
Прикажи/Скриј мапи
Погледнете ја Новара на картата
Новара
Новара
Погледнете ја Новара на картата
Новара
Новара
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Новара (Noir [nuɑːra] локален ломбардски дијалект; итал. Новара, пијалок. No (v) ara) - град во италијанскиот регион Пиемонт , на речната агонија , веднаш западно од Милано на патот кон Торино . Вториот по големина град Пиемонт, административен центар на истоимената провинција .

Историја

Град основан од Јулиј Цезар , кој му го дал името Новара (Новарија). Магнус Максимус го уништил во 386 година поради поддршката на Валентинијан I. Остатоците од античкиот град биле избришани од лицето на земјата со инвазиите на варварските водачи Радагаис (405) и Атила (452). Под Ломбардите, Новара беше оживеана; уште од времето на Карл Толстој , познати се грофовите на Новарски. Хенри V го освоил и уништил овој слободен град во 1110 година.

Половина век подоцна, Новара се приклучи на Ломбардската лига . Од крајот на 12 век, градот бил во сенка на Милано, а потоа бил дел од Војводството Милано додека не бил окупиран (за време на војната за шпанско наследство ) од Савојаните . Според условите на мирот во Утрехт, Новара се вратила на Хабсбурговците , но веќе во 1738 година, според Виенскиот договор , Пиемонтските монарси конечно ја потврдиле својата власт над градот.

Новара го дала своето име на голем број битки што се случиле во околината.

Заштитник на градот е Свети Гаудентиј Новара , кој се празнува на 22 јануари .

Архитектура

  • Катедралата со античката крстилница има сложена градежна историја. Денешниот изглед во стилот на доцниот класицизам го добива во 1860-тите благодарение на напорите на Алесандро Антонели .
  • Базиликата Св. Гаудентија , која се смета за заштитник на градот. Подигната е на местото на постара црква во 1577-1690 година, а во 19 век е изградена до висина од 121 метар по проект на А. Антонели.
  • Средновековниот комплекс на палата Бролето и слабо зачуваната тврдина од времето на миланските војводи Висконти и Сфорца .

Образование

Значајни домородци и жители

исто така види

Врски

Белешки (уреди)