Zeерекоре

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Град
Zeерекоре
fr Незерокере
P ߡߙߊ߬ߓߊ߰ߘߊ ߞߎ߲߬ߠߊ߬ߛߌ߰ߟߌ߬ ߓߏ߲ ߁߭. Jpg
7 ° 45'00 ″ с. НС 8 ° 49'00 ″ В d. H G Я O
Земја Гвинеја
Регион Zeерекоре
Историја и географија
Центар висина 560 [1] м
Временска зона UTC 0: 00
Популација
Популација 295 545 луѓе ( 2013 )
Прикажи / скриј карти
Погледнете го Незерекоре на мапата
Нзерекоре
Zeерекоре
Лого на Викимедија Комонс Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Незерекоре [2] ( fr. Nzérékoré ) е најголемиот град во регионот Гвине Форестијер (Шумска Гвинеја) во југоисточна Гвинеја . Административен центар на провинцијата Незерекоре и втор по големина град во земјата (по Конакри ). Тој е центар на трговијата и рударството на сребро.

Историја

Поглед на градот zeерекоде

Незерекоре беше центар на анти-француското движење во 1911 година . Градот многу порасна по Втората светска војна , станувајќи административен и комерцијален центар. Локалната економија беше поддржана со изградба на пилана и фабрика за иверица. Економската иднина на zeерекоре може да биде поврзана со богатото наоѓалиште на железо лоцирано во близина на градот.

Градот и областите што граничат со Либерија и Сиера Леоне беа сериозно оштетени за време на граѓанската војна во 1990 -тите и раните 2000 -ти; многу бегалци пристигнаа во zeерекор за време на првата и втората граѓанска војна во Либерија. Остатокот дојде од Брегот на Слоновата Коска. Заедно со бегалците, населението на градот во моментов се проценува на околу 300.000 луѓе [3] .

Клима

Климата на Незерекоре
Индекс Јануари Февруари март Април Мај Јуни Јули Август Сеп Октомври Ноември Декември Година
Просечен максимум, ° C 31.3 32.3 31.8 30,9 30.0 28.5 27.1 27.0 28.2 29.2 29.6 29,8 29.7
Просечна температура, ° C 23.5 25.2 25,8 25,8 25.3 24.5 23.5 23.6 24.2 24.5 24.4 23.3 24.5
Просечен минимум, ° C 15.6 18.1 19,9 20.6 20,7 20.4 20.0 20.2 20.1 19,8 19.2 16.8 19.3
Стапка на врнежи, мм 9.6 44,9 112.0 160.6 174.0 199.2 225.4 298.0 324,7 188,8 77.0 23,9 1838.1
Извор: [1]

Популација

Од 2013 година, населението во градот изнесуваше 295.545 луѓе [4] . Населението на градот скокна неодамна како резултат на приливот на бегалци кои бегаат од граѓанските војни во соседните Сиера Леоне , Либерија и Брегот на Слоновата Коска .

Динамика на населението на градот по години:

1982 година 1996 година 2013 година
55356 107329 295.545

Транспорт

Патот бр.1 го поврзува zeерекоре со градот Канкан сместен на север. Исто така, во градот е аеродромот Нзерекоре (англиски) ...

Забелешки (уреди)

  1. Незерекоре, страница во Гвинеја
  2. Географски енциклопедиски речник: Географски имиња / гл. ед. А.Ф. Трешников . - второ издание, Додај. - М .: Советска енциклопедија , 1989 година.- С. 335.- 592 стр. - 210.000 примероци -ISBN 5-85270-057-6 .
  3. O О'Тул, Т. и Бејкер, Ј., (2005) Историски речник на Гвинеја , печат од плашило
  4. Z Nzérékoré (англиски) ... Светски весник. Преземено на 4 февруари 2013 година. Архивирано на 12 февруари 2013 година.

Извори на