Огарков, Николај Василиевич

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Николај Огарков
Николај Огарков 1.jpg
јануари 1977 година - септември 1984 година
Претходник Виктор Георгиевич Куликов
Наследник Сергеј Федорович Ахромеев

Раѓање 17 (30) октомври 1917 година ( 1917-10-30 )
Село Молоково , област Бежецк , провинција Твер , Руска Република
Смртта 23 јануари 1994 година ( 1994-01-23 ) (76 години)
Москва , Русија
Место за погреб Новодевичие гробишта , Москва
Сопружник Раиса Георгиевна Огаркова
Пратката
Образование Ми недостигаат. Кујбишев ;
Воено инженерска академија ; Воена академија на Генералштабот на вооружените сили на СССР
Награди
Херој на Советскиот Сојуз - 1977 година
Орден на Ленин - 1977 година Орден на Ленин - 1980 година Орден на Октомвриската револуција - 1987 година Орден на Црвеното знаме - 1969 година
Орден на Суворов I степен - 1981 година Орден за патриотска војна I степен - 1945 година Орден за патриотска војна, 1 степен - 1985 година Орден од Вториот степен на патриотска војна - 1944 година
Орден на Црвена звезда - 1954 година Орден на Црвена звезда - 1967 година Орден „За служба на татковината во вооружените сили на СССР“ III степен Медал за воени заслуги
Јубилеен медал „За храбар труд (за воена храброст). Во чест на 100-годишнината од раѓањето на Владимир Илич Ленин “ SU медал за одбрана на советската трансарктичка лента.svg Медал „За победа над Германија во Големата патриотска војна 1941-1945 година“. Лента за медал на SU Дваесет години победа во Големата патриотска војна 1941-1945 година.svg
SU медал Триесет години од победата во Големата патриотска војна 1941-1945 лента.svg Лента за медал на SU Четириесет години победа во Големата патриотска војна 1941-1945 година.svg Медал „За заземање на Будимпешта“ SU медал ветеран на вооружените сили на СССР лента.svg
Медал „За зајакнување на борбениот Комонвелт“ (СССР) SU Medal for the Development of Virgin Lands лента.svg SU медал 30 години советска армија и морнарица лента.svg SU медал 40 години од вооружените сили на СССР лента.svg
SU медал 50 години од вооружените сили на СССР лента.svg SU медал 60 години од вооружените сили на СССР лента.svg SU медал 70 години од вооружените сили на СССР лента.svg Медал „За беспрекорна служба“ I степен

Странски награди:

Орден на Тудор Владимиреску 1 степен MN Нарачајте Sukhebator rib1961.svg Орден на Црвеното знаме (Монголија) Орден на знамето на Унгарската Народна Република со дијаманти
Орден на знамето на Унгарската Народна Република со дијаманти Чехословачки Орден на Црвеното знаме Командантски крст од редот на ренесансата на Полска
Орден на Народна Република Бугарија 1 степен Медал за зајакнување на братството во оружје 1 kl.png POL Odznaka Braterstwa Broni BAR.png Мед ХХХ-годишнина од победата на чалкин гол.PNG
Воена служба
Години на услуга 1938 - 1994 година
Припадност

СССР

Русија
Тип на војска Знаме на Црвената армија.svg Копнените сили на СССР
Ранг
Маршал на Советскиот Сојуз
Заповеда Генералштабот на вооружените сили на СССР ;
Војници од западната насока ;
Воен округ Волга ;
20-та гарда. дивизија со моторизирана пушка
Битки Големата патриотска војна ; Арапско-израелски конфликт ; Авганистанска војна
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Николај Василиевич Огарков ( 17 [30] октомври 1917 година , Молоково , провинција Твер - 23 јануари 1994 година , Москва ) - советски воен водач . Началник на Генералштабот на вооружените сили на СССР - прв заменик министер за одбрана на СССР ( 1977 - 1984 година ). Херој на Советскиот Сојуз ( 1977 ), Маршал на Советскиот Сојуз (1977). Член на Централниот комитет на КПСС ( 1971 - 1991 ).

Заменик на Советот на националности на Врховниот совет на СССР од 7-11 свикувања (1966-1989) од Литванската ССР [1] .

Биографија

Николај Василевич Огарков е роден на 17 октомври (30) 1917 година во село Молоково, провинција Твер (сега област Молокова во областа Твер) во големо селско семејство. Во 1931 година заминал на Далечниот Исток, каде што неговиот постар брат служел воен рок, почнал да работи самостојно како продавач во затворената воена задруга Раздолненски.

Во април 1933 година, тој се вратил во својата родна земја, каде што за 1,5 години работел како сметководител, секретар на Окружниот совет на синдикатите, итн Во 1934 година заминал во Москва регионот , да се учат на работи факултет на енергетската индустрија („Факултет за тресетници“) во село Кудиново , по што студирал на Московскиот градежен институт В. В. Куибишев . По завршувањето на училиштето работел како сметководител, секретар на окружниот совет на синдикатите .

Во Црвената армија од 1938 година . Потоа бил назначен на втора година на Академијата и во 1941 година дипломирал на Воено инженерска академија по име Кујбишев , меѓу неговите студенти во неговата академија се сеќава Седов . На крајот на академијата, на Огарков му беше доделен воен чин воен инженер од 3 ранг .

За време на Големата патриотска војна

Почетокот на Големата патриотска војна го нашол на изградба на утврдена област во близина на реката Ломза како полковен инженер на 1-от пешадиски полк на 17-та пешадиска дивизија на Западниот фронт .

Од октомври 1941 година до февруари 1942 година, тој служел како постар инженер за утврдување на 2-риот оддел во инженерскиот оддел на Карелискиот фронт , од февруари 1942 година - полковен инженер на пушки полк во 289-та пушка дивизија , од јуни 1942 година - бригаден мотор на 61-та бригада на поморска пушка дивизија . Од декември 1942 година - помошник началник на штабот на инженерските трупи на 32-та армија , од август 1943 година - помошник началник на Одделот за операции на штабот на инженерските трупи на Карелискиот фронт. Од мај 1944 година бил дивизиски инженер на 122-та пешадиска дивизија во Карелија, од ноември - на 2-ри украински , потоа на 3-ти украински фронтови. Учесник во одбраната на офанзивните операции Карелија , Виборг-Петрозаводск , Петсамо-Киркенес , Будимпешта и Виена . [2] Во октомври 1944 година, доделувајќи му го офицерот на неговата прва награда - Орден за патриотска војна , втор степен, командантот на дивизијата, полковник А.Н. Величко, напиша: „За време на потера по непријателот, другар. Огарков посвети многу внимание на прашањата за организирање на мини, поправка на патишта и мостови и поставување колони ... организирајќи ја работата, тој лично беше во најкритичните области“. [3]

Шефот на политичкиот оддел на 133. пешадиски корпус, во која беа вклучени пешадиска дивизија 122, полковник Г. Н. Shinkarenko, пишува за борбата за унгарскиот град Драва Sabolch: "Инженерот на пешадиска дивизија на 122., мајор инженер, покажа иницијатива и храброст во оваа битка.Н.В.Огарков. Водејќи група саперси, тој беше во тенковскиот баталјон на Бугарите, кој ги поддржуваше напаѓачките единици на 715-тиот полк. Под постојан непријателски оган, саперите ги надминаа пречките и со тоа создадоа поволни услови за тенковите да тргнат во напад. Во решавачкиот момент, Н.В. Личниот пример, присебноста на офицерот, неговото директно учество во акциите на тенковскиот баталјон на многу начини придонесе за успехот на советските и бугарските трупи во битката “. [3]

На 11 април 1945 година, за време на битката, Н.В. Во јули, тој се врати во својата дивизија, но три месеци подоцна, во врска со нејзиното распуштање, потполковник Огарков беше назначен за помошник началник на штабот на инженерските трупи на 27-та армија на воениот округ Карпати. [3]

Член на КПСС (б) од 1945 година.

Повоена служба

По војната, од октомври 1945 година до јануари 1946 година, помошник и виш асистент на началникот на штабот на инженерските трупи на 27-та армија во воениот округ Карпати . Во 1947 година дипломирал на Оперативниот инженерски факултет на Воената инженерска академија В.В.Куибишев . Од февруари 1947 година - заменик-шеф на инженерската управа на воениот округ Приморски . Таму, по одличното извршување на голем број задачи, го привлече вниманието на командантот на областа Р. Ја. Малиновски , кој придонесе за неговиот успешен раст во кариерата. [4]

Во септември 1948 година, тој беше назначен за висок офицер на одделот, а во јануари 1949 година, шеф на одделот за контрола на штабот на Главниот командант на Далечниот Исток . Од мај 1953 година, тој беше началник на оперативниот оддел на оперативното управување, а од ноември 1955 година, началник на оперативното управување - заменик началникот на штабот на Далечниот источен воен округ .

Во 1957 година, на Огарков му беше доделен чин генерал-мајор , тој беше испратен да студира на Воената академија на Генералштабот на вооружените сили на СССР . По дипломирањето на академијата во 1959 година, тој беше назначен за командант на 20-та гардиска дивизија со моторизирана пушка во Групата на советските сили во Германија (град Грима ).

Во декември 1961 година, тој беше назначен за началник на Генералштабот - заменик командант на Белорускиот воен округ .

На врвни позиции

Од декември 1965 година - командант на воениот округ Волга .

Од април 1968 година - прв заменик началник на Генералштабот на вооружените сили на СССР .

Кандидат за член на ЦК на КПСС (1966-1971), член на ЦК на КПСС (1971-1991).

Од март 1974 година до јануари 1977 година - заменик министер за одбрана на СССР - претседател на Државната техничка комисија на СССР , член на колегиумот на Министерството за одбрана на СССР.

На 8 јануари 1977 година, генералот на армијата Н.В. Огарков беше назначен за началник на Генералштабот на вооружените сили на СССР - прв заменик министер за одбрана на СССР. На 14 јануари 1977 година му беше доделена титулата Маршал на Советскиот Сојуз.

Во 1970-тите, тој одигра важна улога во подготовката на советско-американските договори за ограничување на стратешкото оружје, во развојот на формули прифатливи за двете страни.

За време на годините на раководење со Советскиот Генералштаб, Огарков подготви и изведе неколку од најголемите оперативно-стратешки вежби и маневри во историјата на руските вооружени сили во сите главни стратешки правци и со употреба на сите видови вооружени сили. воени научни и воено-индустриски тела. Најголемата од нив беше оперативно-стратешката вежба, со кодно име Вест-81 , спроведена во септември 1981 година . Во однос на нејзиниот обем, тој е споредлив само со големите операции за време на Големата патриотска војна. Тој беше првиот што тестираше автоматизиран систем за контрола и некои видови високопрецизно оружје .

Тој е познат како активен противник на воведувањето на советските трупи во Авганистан во 1979 година, за што имаше жестоки спорови со членот на Политбирото на Централниот комитет на CPSU , министерот за одбрана на СССР, Д.Ф. Устинов . Како началник на Генералштабот на вооружените сили на СССР, Огарков не се плашеше да се судри со Устинов за голем број други прашања - воена изградба, развој на оружје и воена опрема.

Огарков посвети сериозно внимание на развојот на теоријата за контрола на стратешките нуклеарни сили и ракетната одбрана , всушност, тој создаде центар за оперативно-стратешки истражувања во Генералштабот. Секретарот на Советот за безбедност на Руската Федерација, академик на Руската академија на науките А. А. Кокошин забележува дека Н.В. Огарков бил „меѓу пионерите во разгледувањето на прашањата на модерната револуција во воените работи“.

Во 1983 година, Огарков се појави на телевизија со извештај за соборувањето на јужнокорејскиот авион Боинг .

Воените претставници на Варшавскиот пакт се среќаваат.jpg
Началникот на Генералштабот на вооружените сили на СССР Н.В.Огарков во Сирија.jpg
Советски генерали меѓу падобранците на вежбите Запад-81 .jpg
Картер Брежњев потпише SALT II.jpg
Маршали на Советскиот Сојуз В.Г.Куликов и Н.В.Огарков (десно), мај 1980 г. Началникот на Генералштабот на вооружените сили на СССР Н.В. Огарков врши инспекција на советските трупи во Сирија , 1984 година Началникот на Генералштабот на вооружените сили на СССР Н.В.Огарков (лево лево) и министерот за одбрана на СССР Д.Ф.Устинов на вежбите Запад-81 Началникот на Генералштабот на вооружените сили на СССР Н.В. Огарков (десно) на потпишувањето на Договорот SALT II . Виена , 18 јуни 1979 година

Во септември 1984 година бил сменет од функцијата началник на Генералштабот и со деградирање бил назначен за врховен командант на западната насока [5] .

Последните години

Возложение цветов к месту захоронения Н. В. Огаркова на Новодевичьем кладбище

В августе 1988 — январе 1992 годов служил генеральным инспектором Группы генеральных инспекторов Министерства обороны СССР . Одновременно с 1990 до августа 1991 года возглавлял Всесоюзный совет ветеранов войны, труда, Вооружённых Сил и правоохранительных органов .

В январе 1992 года назначен советником при Министерстве обороны Российской Федерации и одновременно — советник при начальнике Генерального штаба Объединённых Вооружённых сил государств — участников Содружества Независимых Государств . Как советник Минобороны, Н. В. Огарков общался прежде всего с первым заместителем министра обороны РФ А. А. Кокошиным и начальниками Генштаба ВС РФ генералами армии В. П. Дубыниным и М. П. Колесниковым . А. А. Кокошин отмечает, что консультации с Огарковым были очень важны для выработки оптимальных решений по первой Государственной программе вооружений РФ.

Жил в Москве. Умер 23 января 1994 года . Похоронен на Новодевичьем кладбище (участок 11).

Семья

Жена — Раиса Георгиевна Огаркова (1920—2004).

Есть дети и внуки.

Троюродный племянник — Юрий Михайлович Куликов (род. 1949) — российский промышленник, Заслуженный машиностроитель Российской Федерации [1] .

Награды

СССР

Иностранные государства

Воинские звания

Отзывы

Внешние изображения
Маршал Огарков Н. В. в 242-м гв. мсп ГСВГ 1986 год.
Надгробный памятник на Новодевичьем кладбище .
Мемориальная доска на доме, где жил Н. В. Огарков .

«Устинов, например, начал выдвигать Огаркова. Тот много раз приходил к Дмитрию Фёдоровичу в ЦК и чем-то ему понравился. Сначала Огаркова назначили председателем Гостехкомиссии. А потом — начальником Генерального штаба вместо маршала Куликова. Но когда Огарков вошёл в курс дела, у них начались некоторые столкновения. Огарков по стилю работы оказался очень похожим на Хрущёва : хлебом не корми, дай что-нибудь преобразовать и переделать. Сплошные перестройки. А это развал работы».

Помощник министра обороны СССР Д. Ф. Устинова генерал-полковник Игорь Илларионов [6] .

«Огарков всё время мне внушал, что порядка в Афганистане бомбами и снарядами мы не наведём. Решать этот вопрос надо только политическими методами».

Главный военный советник ВС Афганистана генерал-лейтенант Л. Н. Горелов [7] .

Память

Сочинения

  • Огарков Н. В. История учит бдительности. — М.: Воениздат , 1985.

Примечания

  1. Список депутатов Верховного Совета СССР 11 созыва Архивная копия от 26 сентября 2011 на Wayback Machine .
  2. Очень интересные наблюдения о Н. В. Огаркове на фронтах войны оставил в своих воспоминаниях воевавший с ним более двух лет сослуживец: Боград П. Л. От Заполярья до Венгрии. Записки двадцатичетырехлетнего подполковника. 1941-1945. — М.: ЗАО Центрполиграф, 2009. — 224 с. — (На линии фронта. Правда о войне).; ISBN 978-5-9524-4391-4 .
  3. 1 2 3 Подполковник Тарас Левченко. Николай Васильевич Огарков . Министерство обороны Российской Федерации . Дата обращения: 2 июля 2018. (CC BY 4.0)
  4. Подробнее об этом: Петров М. На службе народу. // Военно-исторический журнал . — 1982. — № 3. — С.36-44.
  5. Фрагмент интервью Архивная копия от 13 апреля 2014 на Wayback Machine с В. П. Брюховым : Как съели Огаркова // ВИФ2NE.RU.
  6. Евгений Жирнов. 30 лет без коммунизма. Из воспоминаний генерал-полковника И. В. Илларионова , помощника министра обороны СССР // Ъ-Власть.
  7. Тумаха А. С. Горелов генерал // Art Of War — Военно-исторический литературный портал.

Литература

Ссылки