Огненович, Маја

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Одбојка (затворен) пиктограм.svg Маја Огненович
Мага Огенови
2016-12-14 Маја Огњеновиќ од Сандро Халанк.jpg
лични податоци
Кат женски
Земја Југославија Србија и Црна Гора Србија
Специјализација одбојка (врзувач)
Клуб Турција Vakifbank Istanbul (од 2019 година)
Дата на раѓање 6 август 1984 година ( 1984-08-06 ) (37 години)
Место на раѓање Зрењанин , СР Србија , СФРЈ
Спортска кариера 2002 - денес
Висина 183 см
Тежината 68 кг
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Маја Огњеновиќ ( срп . Маја Огњеновић , стр. На 6 август 1984 година , Зрењанин , СР Србија , Југославија ) - српска одбојкарка, комуникација, светски шампион во 2018 година , сребрен медал на Олимписките игри 2016 година , двократен европски шампион .

Биографија

Професионалната кариера на Маја Огненович започна во 2002 година во тимот на Поштар во неговиот роден град Зрењанин . Следната сезона се преселила во Црвена звезда, каде играла две сезони, додека во 2004 година го освоила златниот медал во првенството на Србија и Црна Гора . Во 2006 година по вторпат ја освои шампионската титула на Србија и Црна Гора, играјќи за тимот Поштар-064 ( Белград ). Во 2006 година се преселила во Романија , каде што како член на Метал од Галати двапати го одликувала „златниот двојник“ - во 2007 и 2008 година. Потоа играше една сезона за италијански „Монтескјаво“, турски „ Ејзаџибаши “, грчки „ Олимпијакос “, италијански „Универзал“ од Модена, полски „Импел“. Таа стана шампион на Турција и Грција . Од 2013 година, две сезони играше за најсилниот тим во Полска „Чемик“ (Полиција), откако двапати го освои националниот шампионат и еднаш Купот.

Во 2015-2016 година играше за италијанската „ Нордмеканица “ ( Пјаченца ), во 2016-2018 година - повторно за турската „ Ејзачибаши “, со која го освои светското клупско првенство . Во 2018 година, таа потпиша договор со тимот на Динамо Москва .

Во 2005 година, Маја Огненовиќ дебитираше во репрезентацијата на Србија и Црна Гора на Купот Вале д'Аоста, освојувајќи бронзен медал, а истата година учествуваше и на Европското првенство . Една година подоцна, на Светското првенство во Јапонија, таа со својата репрезентација освои бронзени медали, победувајќи ја Италија во мечот за третото место. По распадот на Србија и Црна Гора, од 2007 година, тој игра за српската репрезентација , со која во периодот 2007-2016 година стана европска шампионка, двапати победничка на Евролигата, а исто така постојано ги освојува најголемите меѓународни турнири. 6 пати беше признат како најдобар поставувач на официјални натпревари на репрезентативно ниво. По сребрениот успех на Олимпијадата 2016 година во Рио де Жанеиро, таа реши да ја заврши кариерата во репрезентацијата на Србија, но во пресрет на Светското првенство во 2018 година се врати во националниот тим, што како капитен на тимот доведе до златото на светското првенство.

Клупска кариера

Достигнувања

Со селекциите на Србија и Црна Гора и Србија

Со клубови

Индивидуална

Белешки (уреди)

Врски