Озсој, Нериман

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Одбојка
Нериман Озсој
турнеја. Нериман Озсој
Нериман Озсој 2011.jpg
генерални информации
Беше роден 13 јули 1988 година ( 1988-07-13 )[1][2] (33 години)
Државјанство
Висина 188
Тежината 73
Позиција надиграч
Информации за тимот
Команда Јапонско знаме Toyota Auto Body Queensis
Клупска кариера [* 1]
2005-2006 година Знамето на Турција Ејзаџибаши
2006 година Руско знаме Уралочка-НТМК
2006-2007 година Знамето на Турција Каршијака
2007-2010 година Знамето на Турција Ејзаџибаши
2010-2012 година Знамето на Италија Сирио
2010-2012 година Знамето на Полска Трефл Сопот
2012 година Руско знаме Динамо Краснодар
2012-2014 година Знамето на Турција Галатасарај
2014-2015 година Знамето на Италија Имоко Волеј
2015-2016 година Знамето на Турција Ејзаџибаши
2016-2017 година Знамето на Италија Лиу-Џо Нордмеканица
2017 - Јапонско знаме Toyota Auto Body Queensis
Репрезентација [* 2]
2007 - Знамето на Турција Турција
Меѓународни медали
Одбојка
Европско првенство
Бронза Азербејџан и Грузија 2017 година
  1. Бројот на натпревари (освоени бодови) за професионален клуб се брои само за различните лиги од националните првенства.
  2. Број на натпревари (освоени поени) за националниот тим на официјални натпревари.
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Нериман Озсој ( турнеја. Нериман Озсој ; роден на 14 август 1990 година , Истанбул ) е турски одбојкар, играч на јапонскиот клуб Toyota Auto Body Queensis и турската репрезентација .

Кариера

Нериман Озсој ја започна својата кариера како одбојкарка во истанбулскиот клуб „ Ејзаџибаши “, каде тренираше и играше од 1999 до 2005 година. Во првиот тим на клубот Озсој дебитираше во сезоната 2005/06, а потоа за прв пат стана шампион на Турција како дел од „Ејзаџибаши“. Следната сезона играше за Каршијака , но една година подоцна се врати во Ејзаџибаши со кој освои уште едно турско првенство и стана сопственик на Купот на Турција . Во 2007 година, Нериман Озсој го направи своето деби во националниот тим , играјќи за неа на Европското првенство . Во 2010 година, таа го освои својот прв медал со Турција: бронзата во Евролигата .

Пред почетокот на сезоната 2010/11, Нериман Озсој потпиша двегодишен договор со Сирио , кој играше во италијанската Серија А1. Неколку дена подоцна, таа беше позајмена на една година во полскиот клуб Трефл од Сопот . Озсој ја освои бронзата на Европското првенство во 2011 година со репрезентацијата на Турција. Во јануари 2012 година таа го раскина договорот со клубот Трефл Сопот поради економски проблеми, а само еден ден подоцна стана играч на Краснодар Динамо . Во истиот период, Озсој, играјќи за националниот тим, освои бронзен медал на Светското Гран При 2012 година .

Во сезоната 2012/13, таа се вратила да игра дома, потпишувајќи договор со Галатасарај , за кој настапувала следните две години. Озсој потоа се пресели во клубот од италијанската Серија А1 Имоко Волеј од Конељано . Во 2015 година како дел од турската репрезентација освоила златен медал на 1. Европски игри [3] .

Во сезоната 2015/16, Нериман Озсој повторно играше за Ејзаџибаши [4] , а следната сезона играше за италијанскиот Лу-Џо Нордмеканица од Пјаченца . Со репрезентацијата го освои бронзениот медал на ЕП 2017 година .

Достигнувања

Клуб

  • Турско првенство: 2005/06, 2007/08
  • Турски куп: 2008/09

Во репрезентацијата

Белешки (уреди)

  1. http://www.fivb.org/EN/Volleyball/Competitions/WorldChampionships/2010/Women/Players.asp?Tourn=WWCH2010&Team=TUR&No=115409
  2. http://www.cev.lu/Competition-Area/PlayerDetails.aspx?TeamID=7732&PlayerID=1861&ID=555
  3. жените во Турција тврдат злато од страна на Европската На прво некогаш игри е за историски ден во спортски историјата на нивната земја (Линк недостапен). Преземено на 7 април 2018 година. Архивирана на 4 март 2016 година.
  4. Neriman imzayı attı

Врски