Пенгуледао

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Пенхуледао, Пескадор
кит群島
Penghuadm.PNG
Спецификации
Број на острови 64
Најголемиот остров Магун
вкупна површина 127 км²
Највисоката точка 48 м
Популација 92 415 луѓе (2008)
Густина на население 727,68 луѓе / км²
Локација
23 ° 35 ′ С НС 119 ° 35 ′ С d. H G Я O
Водна област Теснецот на Тајван
Земја
Регион Тајван
Република Кина (Тајван)
Красная точка
Пенхуледао, Пескадор
Лого на Викимедија Комонс Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Пенга [2] , Пенгеладао [3] ( кинески тради .澎湖 群島, Пал. Пенгукундао , исто така кинески тради .澎湖 列島, Пал. Пенгуледао ), или Пескадорес [4] ( пристаниште. Илхас Пескадорес од пристаништето. Пескадор - "Рибар " ) - архипелаг во јужниот дел на Тајванскиот теснец , е под контрола на Република Кина , формирајќи го округот Пенгу .

Географија

Острови Пенгу на тајванска карта (со црвено)

Се состои од 64 острови со вкупна површина од 127 км². Население 92 415 луѓе (2008). Островите се формирани како резултат на вулканска активност, но со милениуми, ерозијата на водата доведе до израмнување на базалтните карпи, така што островите се рамни висорамнини високи до 48 метри со високо расчленети брегови.

Трите главни острови на архипелагот - Магун, Баиша и Сијуј - се поврзани со две брани и мост. Овие три острови опфаќаат внатрешно море кое е добро прилагодено за сурфање на ветер и други спортови на вода. Островот Магун учествува со половина од вкупната територија на архипелагот и 70% од нејзиното население.

Островите се наоѓаат во област со монсунска тропска клима , количината на врнежи надминува 1000 мм годишно, при што повеќето од нив паѓаат во лето. Тајфуните често се појавуваат на есен. Водите во Пенгу се богати со корали , школки и други морски животни.

Поради силните монсуни и солените ветрови, архипелагот, за разлика одТајван , практично нема висока вегетација, територијата е покриена со грмушки и трева.

Историја

Вилицата на античкиот човек Пенгу 1 , фатена од рибари, датира 450-190 илјади години, веројатно припаѓајќи на видот Хомо еректус [5] [6] или Хомо хајделбергенсис (според мултиваријатни анализи). Хомининот има многу широка и тешка вилица, со рекордно дебело тело, низок и широк растечки рамус и без испакнување на брадата [7] . Пенгу, како и Lantian човек , и Denisovan човек од кинески Baishia пештерата, имаат вродена отсуство на третиот моларен [8] .

Пенгу бил населен од копното на Кина во 3 век п.н.е. НС

Според кинеските хроники , на крајот на 6 век, владетелот на династијата Суи испратил командант Чен Ленг да управува со островите Пенгу.

За време на династијата Минг (1368-1644), контингент кинески војници беше стациониран на островите на крајот на 16 век.

Во 1623 година, островите беа под контрола на Холандија , која исто така го презеде Тајван. Во 1661–62 година, трупите на кинескиот командант hengенг Ченг-кунг повторно го освоија архипелагот и островот Тајван од Холанѓаните.

Од крајот на 19 век, како резултат на кинеско-јапонската војна од 1894-1995 година, Пенгу и Тајван биле нападнати од Јапонија .

Во 1945 година, по поразот на Јапонија во Втората светска војна , островите се вратија во Кина.

Од 1949 година (по соборувањето на партијатаКуоминтанг во Кина), архипелагот е контролиран од Република Кина .

Во 2002 година, над архипелагот се случи авионска несреќа на авион „Боинг 747“, која припаѓаше на „ Чајна ерлајнс“ , а однесе 225 животи. Авионот, изведувајќи го летот 611 , на пат од Тајпеј до Хонг Конг , се скрши и експлодираше над островите, а остатоците паднаа во Тајванскиот теснец на 3 километри од брегот [9] .

Економија

Одгледувани култури: сладок компир , кикирики , пченка , просо . За риболов, жителите на Пенгху градат брани за замки од кои собираат риби при мала плима .

Забелешки (уреди)

  1. Оваа географска карактеристика се наоѓа во Кина, и е контролирана од страна на Република Кина . Според Уставот на Народна Република Кина,Тајван под контрола на Република Кина и соседните острови се дел од Народна Република Кина . Всушност, Република Кина е делумно призната држава , чија територија не е под контрола на Народна Република Кина .
  2. Суперанскаја А.В. Речник на географски имиња
  3. Географски енциклопедиски речник: Географски имиња / гл. ед. В. М. Котlyаков . - 3 -то издание, Додај. - М .: Голема руска енциклопедија , 2003 година.- Стр. 609 .-- 903 стр. - 5000 примероци. -ISBN 5-85270-216-1 .
  4. исто
  5. Во првиот архаичен Homo од Тајван
  6. "Пенгу човек": Научниците открија нов вид на примитивниот човек
  7. Дробишевски С. Archantropus и морето: Пенгу - човек од Тајван , 2015
  8. Rob Дробишевски С. Вилица од Денисован од Кина , 2019 година
  9. CNN - Безбедносниот рекорд на China Airlines во центарот на вниманието

Линкови