Переира дос Сантос, Адалберто

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Адалберто Переира дос Сантос
пристаниште. Адалберто Переира дос Сантос
GenAdalberto.jpg
15 март 1974 година - 15 март 1979 година
Претседателот Ернест Гајсел
Претходник Аугусту Радемајкер
Наследник Аурелијану Шавис

Раѓање 11 април 1905 година ( 1905-04-11 )
Такуара , држава Рио Гранде до Сул , Бразил
Смрт 2 април 1984 година ( 1984-04-02 ) (78 години)
Рио де Жанеиро
Пратката
Воена служба
Припадност Бразилските вооружени сили
Ранг армиски генерал
Битки Италијанска кампања
Лого на Викимедија Комонс Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Адалберто Переира дос Сантос ( пристаниште. Адалберто Переира дос Сантос; на 11 април 1905 година , Такуар , Рио Гранде до Сул , Бразил - на 2 април 1984 година , Рио де Janeанеиро , Бразил) - бразилски војник и државник, генерал на армијата , потпретседател на Бразил 1974-1979 година.

Биографија

Адалберто добил високо воено образование, дипломирајќи на военото училиште во Порто Алегре и Вишото воено училиште. Учествувал во револуцијата во 1930 година . Во 1932 година бил испратен во државата Сао Паоло за да го задуши востанието на уставниците .

Во 1944-1945 година учествувал во непријателствата во Италија како дел од бразилските експедициони сили .

По враќањето во Бразил, тој учествуваше во заговорот што резултираше со пад на режимот Гетулио Варгас . Од 1960 до 1962 година тој беше шеф на Воената академија на Агулас Неграс.

Во 1964 година стана активен учесник во воениот удар со кој беше соборен ãоао Гулар . Под новиот режим, тој беше префрлен во Рио де Janeанеиро , каде што ја презеде командата на 1 -та армија. Во 1965 година беше промовиран во генерал на армијата.

Во 1969 година, Адалберто беше предводен од Врховниот воен суд во Бразил. Подоцна се приклучи на Алијансата за национална преродба и во 1974 година беше избран за потпретседател на земјата.

Линкови