Плоштад Микеланџело

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Плоштад Микеланџело
итал Пјацал Микеланџело
Фиренца
43 ° 45'46 "s. НС 11 ° 15'54 источно d. H G Я O
Статуа на Давид во центарот на плоштадот Микеланџело
Статуа на Давид во центарот на плоштадот Микеланџело
генерални информации
Земја
Округ Олтрарно
Именувана по Микеланџело
Лого на Викимедија Комонс Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Piazzale Michelangelo Piazzale Michelangelo или ( итал. До Piazzale Michelangelo The) - плоштад во Фиренца , кој стана една од атракциите на градот, благодарение на отворањето на плоштадот панорамски поглед на градот.

Историја

Плоштадот е изграден во 1869 година на рид јужно од центарот на градот од архитектот Giузепе Поџи , завршувајќи ја неговата работа за реконструкција на левиот брег на реката Арно . Во текот на овие години, Фиренца, кој беше 1865-1871 главниот град на италијанскиот царство, како Неапол и некои други италијански градови, биле подложени на значително преструктуирање [тоа] . Овие големи иницијативи за урбан развој, т.н. рисанаменто [тоа] , односно подобрување на здравјето , беа спроведени во пресрет на успесите на италијанското национално ослободително движење risorgimento . Како дел од оваа конструкција, опишани во детали од писателот на Пјетро Ferrigny [тоа] , познат под псевдонимот Yorick , помпезен осум километри алејата на ридовите кои водат до плоштадот на двете страни се појави [тоа] . Од 1895 година, трамвајот Чианти [тоа] минуваше низ Пјаца Микеланџело, поврзувајќи ја Фиренца со Сан Каскијано во Вал ди Песа и Греве во Кјанти . Во 1930 -тите, трамвајската траса беше затворена поради банкрот на друштвото за управување.

Во центарот на плоштадот, именуван по мајсторот на ренесансата , има копија од неговата статуа на Давид , во подножјето на која има копии од четири алегории од капелата Медичи во базиликата Сан Лоренцо . За разлика од мермерните оригинали, сите копии се изработени од бронза. Статуата, за чија транспорт беа потребни девет пара бикови, беше откриена на 25 јуни 1873 година. Покрај самата тераса на плоштадот, Поџи изгради павилјон, чардак , на крајот од плоштадот спроти реката, во кој се наоѓаше планирано е да се смести музеј на делата на Микеланџело, но овој проект не е имплементиран до ден -денес таму е ресторанот La Loggia . Денес, има паркинг помеѓу павилјонот и статуата, а просторот на север од статуата е окупиран од туристичка област со палуба за набудување со поглед кон централниот дел на градот.

Забелешки (уреди)

Линкови

  • Франческо Цесати, La grande guida delle strade di Firenze , Newton Compton Editori, Roma 2003 (италијански)