полицијата

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Град
полицијата
Полски Полиција , тоа. Палиц
09 Полиција ZPL.jpg
Знаме Грб
Знаме Грб
53 ° 32 ′ С НС 14 ° 34 ′ С d. H G Я O
Земја Полска
Војводство Западнопомеранско војводство
Повијат Полициска област
Градоначалник Владислав Дјакун
Историја и географија
Основана 1260 година
Плоштад 36,84 км²
Центар висина 6 м
Временска зона UTC + 1: 00 и UTC + 2: 00
Популација
Популација 33 742 луѓе ( 2013 )
Густина 916 луѓе / км²
Дигитални идентификатори
Телефонски код +48 91
Поштенски код 72-009, 72-010, 72-011
Шифра на автомобил ZPL
Официјален код TERYT 4324311044

полиција.пл
Прикажи / скриј карти
Полицијата на мапата
Полице
полицијата
Полицијата на мапата
Полице
полицијата
Лого на Викимедија Комонс Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Полиција [1] ( Полска полиција , германски Палиц ) е град во Полска , дел од Западнопомеранското војводство , округот Полицк . Има статус на урбано-рурална гмина. Зафаќа површина од 36,84 км². Население - 33 742 луѓе (во 2013 година ) [2] .

Тука има огромна хемиска фабрика.

Градот има пристап до железницата , но патничките возови не сообраќаат овде. Вклучено во градската транспортна мрежа на Шчечин .

Градови близнаци

Забелешки (уреди)

  1. Географски енциклопедиски речник: Географски имиња / гл. ед. А.Ф. Трешников . - второ издание, Додај. - М .: Советска енциклопедија , 1989 година.- С. 377 .-- 592 стр. - 210.000 примероци -ISBN 5-85270-057-6 .
  2. Glowny Urząd Statystyczny, stan w dniu 30.06.2013 година р. [1] (полски)

Линкови