Пондичери (град)

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Град
Пондичери
hindi पॉंडिचेरी
таму புதுச்சேரி, புதுவை или பாண்டிச்சேர
Англиски Пудучери
fr Пондишери
Понди Монтаж.jpg
11 ° 55'48 ″ с. НС 79 ° 49-48 ″ С d. H G Я O
Земја Индија
Територија на Унијата Пондичери
Историја и географија
Основана 1674 година
Поранешни имиња Пондичери
Плоштад 19,46 км²
Центар висина 0 м
Временска зона UTC + 5: 30
Популација
Популација 654 392 луѓе ( 2011 )
Дигитални идентификатори
Телефонски код +91 413
Поштенски код 605001-605014
py.gov.in
Прикажи / скриј карти
Пондичери на мапата
Пондичерри
Пондичери
Лого на Викимедија Комонс Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Пондичери [1] или Пудучери [1] , порано - Путтукери [2] [3] , Пондичери [4] [3] [5] [6] ( таму. புதுச்சேரி, புதுவை или பாண்டிச்சேர ; Хинди पॉंडिचेरी ; Англиски Пудучери ; fr. Пондишери ) - главен град на истоимената територија на синдикатот на Индија . До 1954 година, тој беше главен град на француска Индија .

Географија

Градот се наоѓа на ниво на морето, така што браната долга 2 километри е изградена во 1735 година за да го заштити градот од брановите на океанот, што го штити градот и денес.

Демографија

Во 2011 година, населението на градот беше 654 392 [7] луѓе, 50% мажи и 50% жени. Стапката на писменост од 76% е повисока од националниот просек од 59,5%; писменоста кај мажите е 82%, кај жените 71%. 10% од населението се деца под 6 години. Во општината на градот во 2011 година има 241.773 [8] луѓе.

Повеќето жители зборуваат тамилски , телугу или малајалам . Францускиот јазик е исто така доста распространет, бидејќи Пондичери беше француска колонија долго време.

Панорамски поглед на градот Пондичери
Панорамски поглед на градот Пондичери

исто така види

  • Сивол во пристаништето на градот.

Забелешки (уреди)

  1. 1 2 Индија, Непал, Бутан, Бангладеш // Светски атлас / комп. и подготви. до ед. ПКО „Картографија“ во 2009 година; гл. ед. Г.В. Поздњак . - М .: ПКО „Картографија“: Оникс, 2010. - С. 124-125. -ISBN 978-5-85120-295-7 (Картографија). -ISBN 978-5-488-02609-4 (Оникс).
  2. Пондичери // Речник на географски имиња на странски земји / отв. ед. А.М. Комков . - 3rd ed., Rev. и додадете. - М .: Недра , 1986.- С. 293.
  3. 1 2 Географски енциклопедиски речник: географски имиња / гл. ед. А.Ф. Трешников . - второ издание, Додај. - М .: Советска енциклопедија , 1989 година.- С. 379 .-- 592 стр. - 210.000 примероци -ISBN 5-85270-057-6 .
  4. Пондичери // Речник на географски имиња на странски земји / отв. ед. А.М. Комков . - 3rd ed., Rev. и додадете. - М .: Недра , 1986.- С. 285.
  5. Топографски карти на Генералштабот (издание 1973 година)
  6. TSB (второ издание) (недостапна врска) . Преземено на 7 јануари 2016 година. Архивирано на 5 март 2016 година.
  7. Попис на Индија 2011: Привремено вкупно население. Урбани агломерации / Градови со население од 1 лак и повеќе.
  8. Попис на Индија 2011: Вкупно привремено население. Градови со население од 1 lakh и повеќе.