Попович, Мина

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Одбојка (затворен) пиктограм.svg Мина Попович
Мина Попови
Мина Поповиќ 001.jpg
лични податоци
Кат женски
Земјата Србија
Специјализација централно блокирање
Клуб Турција Фенербахче Истанбул (од 2021 година)
Дата на раѓање 16 септември 1994 година ( 1994-09-16 ) (26 години)
Место на раѓање Краљево , Србија , СР Југославија
Раст 187 см
Тежина 73 кг
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Мина Поповиќ ( срп . Mina Popoviћ ; р. 16 септември 1994 , Краљево , Србија , СР Југославија ) — српска одбојкарка , централен блокер . Двократен европски шампион .

Биографија

Професионалната одбојкарска кариера на Мина Поповиќ започна во Белград со настапите за младинските тимови Постар-064 (2009-2010) и Црвена Звезда (2010-2011). Од 2011 година, четири сезони, Поповиќ веќе играше за главниот состав на Црвена Звезда во српските првенства , со кој двапати стана шампион на земјата (во 2012 и 2013 година) и три пати го освои Купот на Србија .

Во 2015 година, одбојкарката дебитираше во Серија А1 од италијанскиот шампионат во тимот на Виченца , а една година по распадот на овој тим се пресели во Фопапедрети од Бергамо , каде играше две сезони. Во 2018-2019 година, Поповиќ играше за Il Bizonte Firenze, а во 2019 година потпиша договор со Поми од Казалмаџоре , а во 2020 година - со Савино Дел Бене (Скандичи).

Во 2011-2012 година, Мина Поповиќ три пати стана медалист на Светските и Европските првенства во јуниорската и младинската репрезентација на Србија и беше признаена како најдобар блокер на секој од трите турнири.

Во репрезентацијата на Србија, Поповиќ дебитираше во 2015 година, станувајќи бронзена медалистка на првите Европски игри и на Европското првенство , како и сребрен медал на Светското првенство .

Од 2017 година, Мина Поповиќ повторно е во српската репрезентација, откако со неа го освои Европското првенство , но победничкиот Мундијал за Србија во 2018 година беше принуден да го пропушти поради повреда на рамото [1] .

Во 2019 година, менторот на српската репрезентација Зоран Терзиќ повторно ја привлече Мина Поповиќ во репрезентацијата и на ЕП можеше соодветно да ја замени повредената Милена Рашиќ во стартниот состав на позицијата централен блокер, станувајќи со својот тим сопственик на златни медали на континенталниот шампионат.

Клупска кариера

Достигнувања

Со селекциите на Србија

Со клубови

  • двократен шампион на Србија - 2012, 2013 година;
    • сребрен (2014) и бронзен (2015) медалист на српските првенства.
  • Трикратен освојувач на Купот на Србија 2012-2014 година.

Индивидуална

Белешки (уреди)

Врски