Попович, Силвија (одбојкарка)

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Одбојка (затворен) пиктограм.svg Силвија Попович
Силвина Попови
Силвија Поповиќ (Волеро Цирих, 2015) .jpg
лични податоци
Кат женски
Земјата Србија и Црна Гора Србија
Специјализација одбојка ( либеро )
Клуб Романија „Алба-Блај“ Блај (од 2019 година)
Дата на раѓање 15 март 1986 година ( 1986-03-15 ) (35 години)
Место на раѓање Никшиќ , СР Црна Гора , СФРЈ
Раст 175 см
Тежина 70 кг
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Силвија Поповиќ (не. Радовиќ; Србин. Силвија Поповиќ (Радовић), стр. 15 март 1986 година , Никшич , СР Црна Гора , Југославија ) - српска одбојка , метач . Светски шампион 2018 , двократен европски шампион , сребрен ( 2016 ) и бронзен ( 2020 ) олимписки медалист.

Биографија

Силвија е родена во спортско семејство. Нејзиниот татко е југословенскиот црногорски фудбалер Јагош Радовиќ [1] .

Одбојкарската кариера на Силвија Поповиќ започна со настапите за тимот Лука Бар од градот Бар . Во својот состав, одбојкарката го освои својот прв медал - сребрен медал во Купот на Србија и Црна Гора 2004. Поповиќ во 2006 година се пресели во најсилната српска екипа - белградскиот Поштар-064, со кој го освои националното првенство и Купот. три пати по ред. Таа три сезони играше за азербејџанскатаРабита “. Во својот состав, таа стана шампион на Азербејџан три пати по ред, играше во финалето на Лигата на шампионите на ЦЕВ и го освои клупското светско првенство . Попович ја пропушти сезоната 2012-2013 поради бракот и породувањето. Во 2013 година, таа ја продолжи својата играчка кариера во швајцарскиот „ Волеро “, за кој играше 5 години, непроменливо победувајќи ги сите домашни натпревари во Швајцарија, како и двапати стана бронзена медалистка на Светското првенство меѓу клубовите (во 2015 и 2017 г. ), а на двата турнира беше прогласена за најдобра либеро. Во 2018 година, таа потпиша договор со најсилниот клуб во Казахстан - Алтај Уст-Каменогорск .

Во 2005 година, Силвија Поповиќ стана сребрен медал на Светското младинско првенство како дел од репрезентацијата на Србија и Црна Гора, добивајќи ја наградата за најдобар домаќин. Во 2009 година, одбојкарката дебитираше во српската репрезентација на Европското првенство . Севкупно, за време на нејзината кариера во националниот тим, Попович освои 8 медали на официјални меѓународни натпревари, вклучително и златни медали на Светското првенство 2018 година , Европското првенство 2011 година и Евролигата 2011 година , како и сребрени медали на Олимпијадата 2016 година и бронза на 2020 година. Олимпијада.

Клупска кариера

Достигнувања

Со селекциите на Србија и Црна Гора и Србија

Со клубови

 • 3-кратен шампион на Србија - 2007-2009 година;
 • Трикратен победник на Купот на Србија 2007-2009 година.
 • Сребрен медал на Купот на Србија и Црна Гора 2004 година.
 • 3-кратен шампион на Азербејџан - 2010-2012 година.
 • 5-кратен шампион на Швајцарија - 2014-2018 година.
 • 5-кратен победник на Купот на Швајцарија 2014-2018 година.
 • двократен победник на швајцарскиот Суперкуп - 2016, 2017 година.
 • шампион на Романија 2020 година;
  • сребрен медал на романското првенство 2021 година.
 • Победник на Купот на Романија во 2021 година.

Индивидуална

Белешки (уреди)

Врски