Портал: Актуелни настани

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Сега
Време: 06:14 UTC
Датум: 6 септември 2021 година
( освежете го кешот на оваа страница )
септември
Пон В ср Т петок Саб Сонцето
еден 2 3 4 5
6 7 осум 9 10 единаесет 12
тринаесет 14 15 шеснаесет 17 осумнаесет деветнаесет
дваесет 21 22 23 24 25 26
27 28 29 триесет
2021 година во теми
Наука и технологија
СпортМузикаКино
Wikinews-logo.svg Википедија
преглед дискусија уредување
Неодамна починат
преглед дискусија уредување
Други врски
Главни настани ( прегледдискусијаизменипредложи додавање настан )
Кристијано Роналдо

Секој може да ги објавува своите вести, фоторепортажи и интервјуа на Википедија . Придружи ни се!
Неодамнешни настани ( прегледдискусијаисторијауредување )
Секој може да додаде запис! Прочитајте ги вестите и вклучете ги најзначајните настани, наведувајќи ја изворната врска.

Видете исто така: Довод на вести

4 септември

3 септември

2 септември

1 септември


31 август

30 август

29 август

28 август

27 августБелешки (уреди)

 1. Првите игри во историјата на земјите од ЗНД беа отворени во Казан . tass.ru. Руската информативна агенција „ ТАСС “ (4 септември 2021 година). Датум на лекување: 5 септември 2021 година.
 2. CNN: Бројот на жртвите на ураганот Ајда во североисточниот дел на Соединетите држави се искачи на 45 . ТАСС (3 септември 2021 година). Датум на лекување: 3 септември 2021 година.
 3. ЕЕФ ја одобри изградбата на градот Спутник на 30 километри од Владивосток . Известија (3 септември 2021 година). Датум на лекување: 3 септември 2021 година.
 4. Роверот Perseverance го доби првиот примерок од планетарна почва . Lenta.ru (3 септември 2021 година). Датум на лекување: 3 септември 2021 година.
 5. од Блумберг: откако помина една година како премиер на Јапонија, Суга всушност ја објави својата оставка Русија денес. 3 септември 2021 година. Датум на лекување: 3 септември 2021 година.
 6. Во државата Њујорк прогласена е вонредна состојба поради закана од поплави . ТАСС (2 септември 2021 година). Датум на лекување: 2 септември 2021 година.
 7. Полска воведе вонредна состојба на границата со Белорусија . РИА Новости (2 септември 2021 година). Датум на лекување: 2 септември 2021 година.
 8. Во Казахстан започна општиот национален попис на населението
 9. Индија требаше да ги надмине сите во економскиот раст . Lenta.ru (1 септември 2021 година). Датум на лекување: 1 септември 2021 година.
 10. Започнува 78. Меѓународен филмски фестивал во Венеција . ТАСС (1 септември 2021 година). Датум на лекување: 1 септември 2021 година.
 11. Во Тексас, ќе им судат на таксистите кои ги превезувале жените во клиники за абортус РИА Новости (1 септември 2021 година). Датум на лекување: 3 септември 2021 година.
 12. ЕУ воведе ограничувања за влез од Соединетите Држави поради зголемување на инциденцата на коронавирус . RT (31 август 2021 година). Датум на лекување: 31 август 2021 година.
 13. Од Кабул полета последниот авион од американската војска Vesti.ru (31 август 2021 година). Датум на лекување: 31 август 2021 година.
 14. Поранешниот директор на музејот Алар Карис стана нов претседател на Естонија . eadaily.com (31 август 2021 година). Датум на лекување: 31 август 2021 година.
 15. ЕСЧП ја призна истрагата за убиството на Наталија Естемирова како неправилна . BBC (31 август 2021 година). Датум на лекување: 31 август 2021 година.
 16. Во Европската унија, 70 проценти од населението било вакцинирано . Lenta.ru (31 август 2021 година). Датум на лекување: 31 август 2021 година.
 17. Фудбалерот на Олимпијакос е уапсен поради силување на малолетничка . RT (30 август 2021 година). Датум на лекување: 30 август 2021 година.
 18. В Японии приостановили использование в общей сложности 2,6 млн доз вакцины Moderna . Коммерсантъ (30 августа 2021). Дата обращения: 31 августа 2021.
 19. Китайским подросткам запретили играть в онлайн-игры по будням . knife.media (30 августа 2021). Дата обращения: 31 августа 2021.
 20. Тилль Линдеманн не выступит на фестивале в Твери . interfax.ru (29 августа 2021). Дата обращения: 29 августа 2021.
 21. Байден объявил о стихийном бедствии в Луизиане из-за урагана «Ида» . РБК (30 августа 2021). Дата обращения: 30 августа 2021.
 22. Талибы убили известного афганского певца Фавада Андараби // Deutsche Welle , 29.08.2021
 23. Четверо военных погибли в результате взрывов на складе в Казахстане . iz.ru (27 августа 2021). Дата обращения: 27 августа 2021.
 24. У берегов Гренландии случайно обнаружили новый остров. Он оказался самым северным участком суши на Земле . esquire (31 августа 2021). Дата обращения: 31 августа 2021.