Пранг, Луис

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Пранг Луис
Англиски Луис Пранг
Портрет на Луис Пранг.jpg
Дата на раѓање 12 март 1824 година ( 1824-03-12 )[1][2][3]
Место на раѓање
Датум на смрт 14 септември 1909 година ( 1909-09-14 )[4][5] (85 години)
Место на смртта
Земја
Занимање литограф , издавач
Автограм Автограм слика
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Луис Пранг (1824-1909) е американски уметник ( литограф ) и издавач.

Тој е наречен „таткото на американската божиќна честитка “. [6]

Биографија

Роден на 12 март 1824 година во Прусија, во шлезискиот град Бреслау. Неговиот татко, Јонас Луис Пранг, бил производител на текстил со француско хугенотско потекло; а нејзината мајка Росина Силверман била Германка. [7]

Поради здравствени проблеми во детството, Луис не можел да добие стандардно образование и станал ученик на својот татко, студирајќи гравирање, боење и печатење на калико . Во раните 1840-ти, тој патувал низ Чешката Република, работејќи во печатарската и текстилната индустрија. По престојот во Европа, во 1848 година се вклучил во револуционерни активности. Прогонет од пруската влада, Луис Пранг заминал воШвајцарија и емигрирал во САД во 1850 година.

На почетокот, Пранг се занимаваше со објавување книги за архитектура и производство на кожни производи. Ова дело не му донесе успех, а Луис почна да прави дрворез за илустрации на книги. Во 1851 година работеше со Френк Лесли , уметнички директор на публикацијата „ Глисоновиот сликовен дел од собата со придружник [en] “, а потоа со Џон Ендрју од гравурата на Џон Ендру и Синот [en] . Во 1851 година, Луис Пранг се оженил со Роза Гербер, Швајцарка која ја запознал во Париз во 1846 година.

Во 1856 година, Пранг и неговиот партнер ја основале литографската фирма Пранг и Мајер , специјализирана за печатење слики од згради и градови во Масачусетс. Во 1860 година, тој го откупил уделот на својот партнер, станувајќи сопственик на компанија наречена L. Prang & Company , [8] и почнал да работи на полето на производи за рекламирање во боја и деловни документи. Фирмата стана доста успешна и стана позната по воените мапи циркулирани во весниците и печатени за време на Американската граѓанска војна .

Во 1864 година Пранг отпатува во Европа за да се запознае со напредната германска литографија. Враќајќи се во САД следната година, тој започна да создава висококвалитетни репродукции на главните уметнички дела. Тој, исто така, започна да создава серија популарни разгледници со албуми кои прикажуваат природни сцени и патриотски симболи. На Божиќ 1873 година, Луис Пранг започнал да создава честитки за Англија и во 1874 година да продава божиќни честитки во Америка. Луис Пранг е заслужен за создавањето на првите комерцијални божиќни честитки во Соединетите Држави и е наречен „таткото на американската божиќна честитка“ - во 1880-тите, неговата компанија произведувала повеќе од пет милиони картички годишно користејќи процес на хромолитографија што создавал суптилни , реални бои и детали за сликата. [9] ... Пранг испечати многу живописни и убави репродукции на животни сцени, цвеќиња, птици, животни, природа и деца, користејќи уметнички и суптилен пристап за првата генерација американски божиќни честитки [10] [11] .

Пранг им се обрати на жените за помош во пронаоѓањето на нови дизајни и откривањето на популарните американски уметнички преференции. Во 1870 година, Пранг го објавил својот прв уметнички конкурс за списанието за права на жените Револуција, поканувајќи ја Женската уметничка асоцијација да распише конкурс, да избере и оцени поднесоци и да доделува награди. Тој купуваше слики за разгледници од жени уметници, вклучувајќи ги Розина Емет и Фидели Бриџис . Тој ги ангажираше дизајнерите Лизи Булок Хемфри и Олив Витни. До 1881 година, L. Prang & Company вработила над 100 жени како дизајнери, сликари, доработувачи и декоратори. [12]

Пранг беше познат и по неговите напори да го подобри уметничкото образование во Соединетите држави, тој објави наставни помагала и создаде фондација за обука на наставници по ликовни уметности. Тој го воведе уметничкото образование во американските државни училишта - го измисли методот на предавање Пранг, објави уметнички учебници и книги за цртање и обучи наставници по уметност. Бостонскиот училишен систем го користи Пранг методот за предавање визуелни уметности многу години. Неколку од разгледниците на Пранг се изложени во Музејот за печатење во Хаверхил, Масачусетс во Шарениот свет на хромолитографијата [12] .

Во јуни 1886 година, Пранг објави серија отпечатоци со наслов Воените слики на Пранг: Факсимилски отпечатоци од Акварел . Во 1897 година, неговата фирма L. Prang & Company се спои со Taber Art Company од Њу Бедфорд , Масачусетс за да ја формира компанијата Taber-Prang , која се пресели во Спрингфилд .

Починал од пневмонија на 15 јуни 1909 година во Лос Анџелес. [13] [14] Погребан е на гробиштата Форест Хилс гробишта и крематориум во Бостонската област Јамајка Плејн [en] . [15]

Од 1988 година, Здружението за честитки , трговско здружение што ја претставува индустријата за честитки во Соединетите Држави, одржува годишна церемонија на доделување награди за најдобрите честитки на годината. Наградата го носи името на Луис Пранг. Најуспешниот добитник на наградите Луи беше компанијата Мери Мери со седиште во Калифорнија, која доби 81 награда помеѓу 1991 и 2005 година, вклучително и 13 во 2005 година [16] .

Литература

 • Бетани Нојбаер (февруари 2000 година). Пранг, Луис. Американската национална биографија онлајн. Табер Пранг Арт Ко.

Белешки (уреди)

 1. Луис Пранг // RKDartists
 2. Луис Пранг // Grove Art Online (. Eng) / J. Turner - [Оксфорд, Англија] , Houndmills, Basingstoke, Англија , Њујорк : на OUP , 1998. - ISBN 978-1-884446-05-4
 3. Луис Пранг // Artists of the World Online, Allgemeines Künstlerlexikon Online (it.) / Hrsg .: A. The Beyer , B. the Savoy - Bed и : KG Saur Verlag , Verlag од Walter de Gruyter . - дои: 10,1515 / AKL
 4. Германска национална библиотека , Берлинска државна библиотека , баварска државна библиотека , австриска национална библиотека Запис # 142983071 // Општа регулаторна контрола (GND) - 2012-2016 година.
 5. Луис Пранг // од SNAC (инж.) - 2010 година.
 6. Мегс, Филип Б. Историја на графичкиот дизајн. © 1998 John Wiley & Sons, Inc. стр 148 ISBN 0-471-29198-6 .
 7. A Finding Aid to the Louis Prang трудови неодредено . Архиви на американската уметност . Смитсонијан институција. Преземено на 19 декември 2013 година.
 8. Бостонска јавна библиотека / Л. Prang & Co.
 9. Божиќна честитка (инж.) ... britannica.com . Датум на лекување: 18 август 2021 година.
 10. Џим Годфри. Пранг Луис: од Таткото на американската божиќна честитка (инг.) ... jimgodfrey.com . Датум на лекување: 18 август 2021 година.
 11. Елен Ф. Браун. Божиќ, Inc.: Кратка историја на празничната картичка (инж.) ... JSTOR Daily . Датум на лекување: 18 август 2021 година.
 12. 1 2 Луис Пранг ја измислува американската божиќна честитка во Бостон (инж.) ... Историско друштво на Нова Англија . Датум на лекување: 18 август 2021 година.
 13. Забележано е дека умира печатачот во боја , Хералд во Лос Анџелес (16 јуни 1909 година).
 14. Луис Пранг , од The ​​New York Times (16 јуни 1909 година).
 15. Луис Пранг
 16. Честитките ја носат компанијата Белмонт на успешно возење (25 ноември 2005 година).

Врски