Пушиќ, Теодора

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Одбојка (затворен) пиктограм.svg Теодора Пусиќ
Теодора Пушиќ
Теодора Пушиќ (отсечена) .jpg
лични податоци
Кат женски
Земјата Србија
Специјализација одбојка ( либеро )
Клуб Романија „Тарговиште“ (од 2019 г.)
Дата на раѓање 3 декември 1993 година ( 1993-12-03 ) (27 години)
Место на раѓање Белград , Србија , СРЈ
Раст 170 см
Тежина 62 кг
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Теодора Пушиќ ( срп . Теодора Пушиќ , р. 3 декември 1993 , Белград , Србија , СРЈ ) — српска одбојкарка , либеро . светски шампион 2018 , двократен европски шампион .

Биографија

Во 2009 година Теодора Пусиќ се приклучи на најсилниот тим во Србија - белградска Црвена звезда, со кој четири пати по ред стана шампион на земјата . Во 2015-2017 година настапуваше за Визура Белград, освојувајќи уште два златни медали во државното првенство. Таа ја помина сезоната 2017-2018 во Германија, играјќи за Алијансата Штутгар. Таа во 2018 година потпиша договор со романскиот Агроланд од Темишвар, но откако истиот беше распуштен во декември истата година, еден месец подоцна се пресели во друга романска екипа, Тарговиште.

Во 2010 година Теодора Пусиќ стана сребрен медал на Европското првенство за млади како дел од младинската репрезентација на Србија.

Во 2017 година, Пусиќ дебитираше за српската репрезентација на Светското Гран При , освојувајќи бронзен медал. Истата година стана европски шампион , а во 2018 година и светски шампион .

Клупска кариера

Достигнувања

Со селекциите на Србија

Со клубови

Белешки (уреди)

Врски