Областа Пјасечински

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Областа Пјасечински
Повиат Пиасечински
POL Mysiadlo (2) .JPG
Знаме Грб
Знаме Грб
52 ° 04′ N ш. 21 ° 01′ источно г. H G Я O
Земјата Полска
адм. Центар Пјашечно
Раководител Војчех Јежи Олдаковски
Историја и географија
Плоштад 621,04 km²
Популација
Популација 141.919 луѓе ( 2005 )
Густина 228,52 луѓе / km²
Дигитални идентификатори
Официјален код 1.14.20.18.00.0
Поштенски кодови 05-500
Автоматски код соби WPI

Официјална веб-страница (полски)
Областа Пјасечински на мапата
Областа Пјасечински на мапата
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Piaseczyński Powiat ( полскиот Powiat piaseczyński) е Powiat (област) во Полска , вклучени како административна единица во Mazovian војводство . Центарот на округот е градот Пјасечно . Зафаќа површина од 621,04 km². Население - 141.919 луѓе ( 2005 година ).

Составот на пујат:

Демографија

Населението на округот е дадено за 2005 година .

Попис Вкупно Жените Мажите
луѓе % луѓе % луѓе %
Вкупно 141.919 Сто 73.597 51.9 68322 48.1
Урбано население 67.905 Сто 35 783 52.7 32122 47.3
Рурално население 74.014 Сто 37814 51.1 36200 48,9

Врски