Рашиќ, Милена

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Одбојка (затворен) пиктограм.svg Милена Рашиќ
Милена Раши
20130330 - Тркачки клуб од Кан - Стела Етоил Спортив Кале - 054.jpg
лични податоци
Кат женски
Земјата Србија
Специјализација одбојка (централно блокирање)
Клуб Турција Vakifbank Istanbul (од 2014 година)
Дата на раѓање 25 октомври 1990 година ( 1990-10-25 ) (30 години)
Место на раѓање Приштина , СР Србија , СФРЈ
Спортска кариера 2007 - денес v.
Раст 193 см
Тежина 68 кг
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Милена Рашиќ ( срп . Милена Рашић , р. 25 октомври 1990 , Приштина , СР Србија , Југославија ) — српска одбојкарка , централен блокер. Светски шампион 2018 , двократен европски шампион , сребрен ( 2016 ) и бронзен ( 2020 ) олимписки медалист.

Биографија

Милена Рашиќ започна со одбојка во 2002 година во јуниорската екипа „Шумадија“ на градот Аранѓеловац . Во 2007-2010 година играше за тимот на Динамо-Азотара ( Панчево ), станувајќи двократен бронзен медалист во српските првенства . Во 2010-2014 играше за францускиот Расинг клуб де Кан, со кој 4 пати го освои шампионатот и Купот на Франција. Најголемите успеси на клупско ниво ги постигна во една од најсилните тимови во европската и светската одбојка - турската Вакифбанк , на која и се приклучи во 2014 година. Во својот состав, таа двапати стана шампион на Турција , двапати - победник на Лигата на шампионите на ЦЕВ и исто така двапати - светски шампион меѓу клубовите .

Милена Рашиќ од 2010 година настапува за репрезентацијата на Србија , со која за ова време стана светска шампионка во 2018 година , сребрена на Олимпијадата 2016 година , сребрена на СП 2015 година , двократна европска шампионка. ( 2011 , 2017 ), двократен победник на Евролигата , како и повеќекратен медалист на официјални меѓународни натпревари. Во улогата на централен блокер е една од најсилните во светската одбојка. Таа постојано влегуваше во симболичните тимови на различни турнири во ова својство.

Клупска кариера

Достигнувања

Со селекциите на Србија

Со клубови

  • двократен бронзен медалист на Српското првенство - 2008, 2009 година.
  • 4-кратен шампион на Франција - 2011-2014 година.
  • 4-кратен победник на Купот на Франција 2011-2014 година.
  • 4-кратен шампион на Турција - 2016, 2018, 2019, 2021 година;
    • сребрен (2015) и бронзен (2017) медалист на турските првенства.
  • двократен победник на Купот на Турција 2018, 2021 година.
    • двократен сребрен медалист на Купот на Турција - 2015, 2017 година.

Индивидуална

Врски