Република Хаити

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Република Хаити
хаот. Креолски Репиблик Аити
фр. Република на Хаити
Знаме Грб
Знаме Грб
Мото : „L'Union Fait La Force“
Химна : „La Dessalinienne“
Хаити на мапата на светот
Хаити на мапата на светот
Датум на независност 1 јануари 1804 година (прогласен)
17 април 1825 година (признато) (од Франција )
официјалните јазици хаитски креолски и француски
Капитал Порт-о-Пренс
Најголемите градови Порт-о-Пренс, Карфур , Делмас
Форма на владеење претседателска република [1]
Претседателот Џозеф Ламберт ( привремен ) [2]
премиер Ариел Анри
држава религијата секуларна држава
Територија
• Вкупно 27.750 km² ( 143-то во светот )
•% водена површина. 0,7
Популација
• Проценка (2021) 11 508 242 [3] луѓе ( 83-ти )
Густина 414,7 луѓе / km²
БДП ( ППП )
• Вкупно (2020) 19,70 милијарди [4] долари ( 149 минути )
• По глава 1729 [4] долари. ( 175-ти )
БДП (номинален)
• Вкупно (2021) 8,5 милијарди [4] долари ( 138 минути )
• По глава 714 $ [4] ( 169-ти )
HDI (2020) 0,510 [5] ( ниско ; 170. место )
Валута гурда ( HTG, код 332 )
Интернет домен .ht
ISO код Ht
Код на МОК ХАИ
Телефонски код +509
Временска зона −5
Автомобилски сообраќај десно[6]
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Хаити , целосната официјална форма е Република Гаити [7] ( хаитски креолски Repiblik Ayiti [ajiti] , француски République d'Haïti [a.iti] ) - држава во западниот дел на истоимениот остров (на чиј источен дел е окупиран од Доминиканската Република ) и на голем број крајбрежни острови.

Главен град на Хаити е Порт-о-Пренс .

Населението на земјата е 10.033.000 [8] луѓе (2009 година, од кои околу 1 милион луѓе живеат во странство - главно во САД ).

Република Хаити освои независност од Франција во 1804 година во текот на успешната револуција на Хаити и стана втората независна држава во Америка по Соединетите држави и првата република во светот предводена од црнците .

Таа е единствената независна држава во Америка каде преовладува францускиот јазик (види франкофонски земји ), и една од двете, заедно со Канада , каде што тој е државен јазик .

Хаити е една од најсиромашните и најнестабилните земји во светот; најсиромашната земја во Америка , постојано измачувана од глад , природни катастрофи и државни удари .

Географија

Република Хаити го зазема западниот дел на островот Хаити , како и неколку соседни острови, од кои најголеми се Торту (северно од островот Хаити), Гонаве (во Заливот Гонаве) и Ваш (јужно од островот Хаити). На север го мие Атлантскиот Океан , а на југ - Карипското Море . Хаити е трета по големина земја на Карибите по Куба и Доминиканската Република , со кои Република Хаити граничи 360 километри. Републиката го има второто најдолго (по Куба) крајбрежје на Големите Антили (1171 км).

Релјеф и хидрографија

Од исток кон запад, земјата ја поминуваат високо расчленети планински масиви, граничи со тесни крајбрежни рамнини.

Северниот дел на земјата е окупиран од Северниот Риџ и Северната Рамнина. Првиот, како продолжение на Cordillera Central (најголемиот планински венец на островот Хаити, целосно лоциран во рамките на Доминиканската Република), започнува на источната граница на земјата, северно од реката Гвајамук и се протега северозападно кон северозапад. полуостров. На север од Северниот Риџ, покрај Атлантскиот Океан , се наоѓа тесната Северна Рамнина. Во централниот дел на земјата има две рамнини и два планински венци. Јужно од Северниот Риџ, на двата брега на реката Гвајамук, висорамнината Сантрал се протега од југо-исток кон северозапад. Југозападно од платото се планините Монтањ Ноар, поврзани во нивниот северозападен дел со Северниот Риџ.

Zanglais, Saint-Louis-du-Sud.jpg

На југот на Република Хаити се наоѓа депресијата Кул-де-Сак и планините на јужниот полуостров. Венецот Ла Селе, продолжување на јужниот планински венец на Доминиканската Република, Сиера де Баоруко , се протега од опсегот Ла Селе на исток до опсегот От на запад; највисоката точка на гребенот Ла Селе е и највисоката точка на земјата - врвот Ла Селе (2680 м).

Главната река на Република Хаити е Артибонит , која потекнува од западниот дел на Доминиканската Република , тече во поголемиот дел од својата должина низ територијата на Република Хаити и се влева во заливот Гонаве . Артибонит е и најдолгата река на целиот остров Хаити. Во долината на реката Артибонит се наоѓа главното житарско подрачје во републиката.

Територијата на републиката е составена од седименти од креда и палеоген-неоген; значителни наоѓалишта на алуминиумски руди се поврзани со второто. Почвите се кафеаво-црвени и планински кафеаво-црвени ферализирани (богати со железни оксиди).

Клима

Климата е топла, влажна и тропска. Просечната месечна температура варира од +25 ° С до +30 ° С. Дневните температурни флуктуации се посилни од годишните [9] .

Во Порт-о-Пренс, најниската температура е +14,4 ° С, највисоката е +38,9 ° С.

Количината на врнежите е различна во зависност од регионот - повеќе на падини на ветер, помалку на подветрените и во вдлабнатини; во вториот, годишно паѓаат 500-800 mm врнежи, додека на падини на ветер - до 2500 mm.

Постојат две сезони на дождови: првата трае од април до јуни, втората - од септември до ноември. Остатокот од времето времето е суво и топло. Деструктивните тропски урагани се чести, главно помеѓу јуни и септември.

Уништувањето на шумите има негативно влијание врз животната средина, што резултира со катастрофална ерозија на некогаш плодните почви. Дрвото се користи како гориво и како суровина за лесната индустрија.

Флора

Преовладува вегетација отпорна на суша и соленост. Рамнините и подветрените падини се окупирани од кактуси кои често формираат шуми, млечна трева со грмушки, дрвја слични на мескит и грмушки од палми. Некои делови од брегот се покриени со мангрови мочуришта, а внатрешните долини се покриени со савани со борови дрвја. Во повлажни области - главно на југ - има дрвја типични за прашумите на прашумите ( акажу , махагони , далбергија , zanthoxylum , guaiacum ), а во планините - борови . Расте диви авокадо, растат портокал и манго .

Животински свет

Има многу видови на инсекти, но нема големи цицачи (има агути и мангусти увезени за истребување на стаорци), има малку змии. Распространети се патки, четири видови диви гулаби. Рептилите вклучуваат три вида крокодили , бројни мали гуштери. Крајбрежните води изобилуваат со риби, морски желки и ракчиња.

Приказна

Задниот дел на палатата Сансуси (1810-1813).
 • Во 1492 година, островот Хаити бил откриен од Шпанците , бил наречен Хиспаниола и почнал да се колонизира (експедиција на Колумбо ).
 • Во 1697 година, по склучувањето на мировниот договор Ријсвијк, западниот дел на островот паднал под француска контрола. Централниот и источниот дел на островот наречен Санто Доминго (денешна Доминиканска Република ) останале со Шпанија . Локалното население - Индијците - беше уништено, а неговото место го зазедоа црнците робови увезени од Африка . Во 1789 година, островот бил населен со 36 илјади белци, 28 илјади слободни мулати и околу 500 илјади црни робови.
  Робовите се креваат против белците
Полски легии во Хаити.
 • На 1 јануари 1804 година, како резултат на успешното востание, црните Хаиќани формирале независна држава на чело со Ј.-Ј. Десалин . Бунтовниците го масакрираа речиси целото бело население во земјата, вклучително и жени и деца. Мулатите формираа своја република на чело со Александар Петион . Моќта на Хаити беше нестабилна, комплицирана од државни удари и диктатури .
 • 1825 - Франција ја призна независноста на Хаити, но за возврат наметна огромна отштета за младата република како компензација за имотот што го изгубиле поранешните сопственици на робови како резултат на револуцијата на Хаити од 1804 година.
 • 1915-1934 година - окупација на Хаити од страна на американските трупи, што ја остави елитата на мулато на власт.
 • Во 1957 година, поранешниот министер за здравство и борец против тифус Франсоа Дувалие , кој подоцна стана диктатор, стана претседател на Хаити. Главниот столб на неговата моќ беа Тонтонс Макутес . Во 1971 година, неговиот син Жан-Клод Дивалие го наследи.
 • Во 1986 година, режимот на кланот Дувалие беше соборен, а по серијата државни удари на почетокот на 1991 година, на власт дојде демократска влада, предводена од поранешниот свештеник Аристид .
 • Март 1987 - Воведен е новиот Устав на Хаити, поддржан од апсолутното мнозинство од населението.
 • Август 1991 година - Домот на пратеници објави гласање за недоверба на Аристид (83 гласа беа дадени за смена на Аристид од претседателската функција, 11 против). Веќе во септември, во земјата се случи воен удар, Жан-Бертран Аристид беше испратен во егзил. Според Уставот од 1987 година, главниот судија Џозеф Нерет стана вршител на должноста претседател; изборите беа закажани за декември 1991 година, но тие беа блокирани од меѓународната заедница, а до 1994 година имаше политичка нестабилност во Република Хаити.
 • 1994 - Како резултат на американската воена интервенција , Аристид беше вратен на функцијата претседател.
 • 1995 година - распуштање на армијата. Претседателот се потпира на вооружени милиции, од кои едната е Армијата на канибали , предводена од браќата Метајар.
 • Во 2004 година, против позадината на политичката криза, милитантите на провладината Канибалска армија побунија во градот Гонаив на 4 февруари и нападнаа полициска станица. Кризата продолжи во земјава. На 14 февруари, бунтовниците се поддржани од вуду милициите FRAPH Chamblin (поранешен Tauntons Macoutes) и поранешниот полициски началник Филип . Следеше нова американска инвазија за да се избегне масовно крвопролевање во главниот град. На 22 февруари, бунтовниците го нападнаа Кап-Хаитиен, а локалното население ги пречекува. На 23 февруари беше засилено обезбедувањето на Амбасадата на САД . На 28 февруари во главниот град почнуваат немири - грабежи и убиства. На 29 февруари, претседателот Аристид, придружуван од американски маринци , беше евакуиран во Централноафриканската Република . Власта премина на главниот судија. На 1 март, француските трупи ја презедоа контролата врз сите клучни локации во главниот град. Наскоро мисија на ОН беше испратена во Република Хаити за да се стабилизира ситуацијата во земјата.
 • Во јули 2004 година, над 1,5 илјади луѓе загинаа од лизгање на земјиштето предизвикано од поројни дождови, а во септември 2004 година, најмалку 2 илјади станаа жртви на ураганите Жана и Иван. ОН испрати хуманитарна помош за настраданите, чија поделба повторно доведе до крвопролевање.
 • На почетокот на октомври 2004 година, приврзаниците на соборениот претседател Аристид започнаа дополнителни немири. Задачата за нивно завршување беше доделена на полициските сили за стабилизација на ОН (речиси 7 илјади луѓе). Одредите на војската и полицијата на Хаити се обидоа да им помогнат на мировниците, за чија обука и повторно вооружување САД издвоија 9 милиони долари само во 2004 година, но нивните напори не ги донесоа посакуваните резултати.
 • Во февруари 2006 година, Рене Превал , близок во поглед на сè уште популарниот во земјата, Аристид Рене Превал , кој беше претседател на земјата во 1995-2000 година, беше избран за претседател.
 • На 12 јануари 2010 година, се случи земјотрес , епицентарот се наоѓа јужно од островот во близина на главниот град на државата, Порт-о-Пренс . Пријавени се десетици илјади жртви меѓу населението во земјата, бројни разурнувања, вклучително и најважните објекти од национално и меѓународно значење. На 20 јануари имаше потрес од земјотрес со јачина од 6,8 степени. На 26 јануари, владата на земјата ги објави бројките за бројот на загинати врз основа на пребројувањето на телата на масовните гробници. Според овие податоци, на Хаити биле закопани 210 илјади луѓе, кои станале жртви на разорниот земјотрес. Истата година во земјата започна епидемија на колера , предизвикана од нехигиенските услови во шаторските кампови (во кои сè уште живеат многу луѓе кои останаа без покрив над главата по земјотресот). Според некои извештаи, непалските мировници на ОН донеле колера на Хаити.
 • На 20 март 2011 година, познатиот музичар и десничарски политичар Мишел Мартеи беше избран за претседател на Хаити во вториот круг од изборите.
 • Во 2017 година, Џовенел Мојс стана претседател на Хаити.
 • Ноќта на 7 јули 2021 година, претседателот на Хаити, Јовенел Мојс, бил смртно ранет како резултат на неидентификуван напад врз неговата резиденција [10] [11] .
Карта на Хаити

Хаити има дипломатски односи со Руската Федерација од 2 јуни 1996 година .

Политика

Политичка ситуација

Мисијата за стабилизација на Обединетите нации во Хаити [en] во 2006 година (фото - Патрик-Андре Перон)

На 7 февруари 2006 година, на Хаити се одржаа претседателски и парламентарни избори. По пребројувањето на 31% од гласачките ливчиња со резултат од 65%, лидер беше поранешниот претседател на земјата (1996-2001) Рене Превал , претставувајќи ја малата опозициска партија L'Espoir („Надеж“) и уживајќи ја поддршката на последната претседателот на Хаити, Жан Бертран Аристид.

И покрај тоа, како што се пребројуваа гласовите, предноста на Рене Превал се намали и падна на 48,76% по пребројувањето на 90% од гласовите. На второ место е и поранешниот претседател на Хаити (1988) Лесли Манига , кој доби само 13,4% од гласовите.

В этой ситуации Рене Преваль отказался признать результаты голосования, обвинив временное правительство в фальсификациях и массовых нарушениях, которые, по его утверждению, не позволили ему одержать победу уже в первом туре.

Сторонники Рене Преваля блокировали улицы Порт-о-Пренса и устраивали многочисленные беспорядки. Демонстранты разгромили штаб-квартиру временной избирательной комиссии. По всей стране прошли столкновения населения с военнослужащими сил ООН.

Вторжение войск ООН ( пехотные полки США) на Гаити. Сентябрь 1994 года

Для расследования возможных фальсификаций была создана специальная комиссия. На Гаити прибыл руководитель Организации американских государств Хосе Мигель Инсульса.

16 февраля 2006 года Рене Преваль был признан победителем. Окончательное решение об этом было принято после переговоров между правительством и избирательной комиссией. После создания специальной комиссии и пересчёта голосов было объявлено о победе Преваля с результатом 51,15 %.

Первый тур выборов 2010—2011 гг. также сопровождался фальсификациями. После пересчёта голосов во второй тур прошли музыкант Мишель Мартейи и Джуд Селестин, который являлся ставленником действующего и уходящего президента Рене Преваля, который также являлся его зятем. На третьем месте была жена одного из бывших президентов, бывшая первая леди Мирланд Манига. Вследствие прошедших по всей стране массовых беспорядков и акций неповиновения, окончательная победа осталась за Мартейи, занявшим пост президента 14 мая 2011 года.

Согласно Economist Intelligence Unit , страна в 2018 была классифицирована по индексу демократии как гибридный режим [12] .

Политическая система

В соответствии с Конституцией , принятой 29 марта 1987 года, президентом может быть избран гражданин Гаити не моложе 35 лет, проживший в стране не менее пяти лет. Президент избирается всеобщим прямым тайным голосованием сроком на пять лет. Он может быть переизбран на второй срок только через пять лет, возможность избрания на третий срок исключена. Если в ходе выборов ни один из кандидатов не получит абсолютного большинства голосов избирателей (50 % плюс один), то проводится второй тур, в котором участвуют два кандидата, набравшие большинство голосов.

Президент является главнокомандующим вооружёнными силами страны, он ведёт переговоры и заключает международные соглашения, обнародует законы, предлагает кандидатуру премьер-министра. Все решения главы государства подлежат утверждению Национальной ассамблеей (парламентом). Президент осуществляет исполнительную власть совместно с правительством.

Парламент

Законодательная власть осуществляется Национальной ассамблеей, состоящей из двух палат — сената и палаты депутатов. Обе палаты избираются всеобщим прямым тайным голосованием граждан — сенаторы на 6 лет (каждые 2 года сенат обновляется на одну треть), а депутаты на 4 года. Количественный состав палаты депутатов и сената не постоянен, он определяется избирательным законом. Национальная ассамблея, избранная в 2006 году, состоит из 30 сенаторов и 99 депутатов.

Политические партии

По результатам выборов в сенат и палату депутатов в феврале-апреле 2006 года:

 • «Фронт надежды» — левая, 13 сенаторов, 23 депутата;
 • «Слияние социал-демократов» — левая, 4 сенатора, 17 депутатов;
 • «Организация народной борьбы» — левая, 3 сенатора, 10 депутатов;
 • «Христианский национальный союз за реконструкцию» — центристская, 2 сенатора, 12 депутатов.

В сенате представлены ещё 6 партий, в палате депутатов — ещё 10 партий.

Очередные выборы в сенат и палату депутатов были намечены на 28 февраля 2010 года. Из-за землетрясения выборы были отложены, затем перенесены на 28 ноября.

Административное деление

Департаменты Гаити

Гаити делится на 10 департаментов.

Департаменты Адм. центр.
1 Артибонит Гонаив
2 Центральный Энш
3 Гранд-Анс Жереми
4 Нип Мирагоан
5 СеверныйКап-Аитьен
6 Северо-Восточный Фор-Либерте
7 Северо-Западный Пор-де-Пе
8 Западный Порт-о-Пренс , столица
9 Юго-Восточный Жакмель
10 Южный Ле-Ке

Департаменты делятся на 41 округ и 133 коммуны.

Населённые пункты

Смотрите : Города Гаити

Экономика

Трущобы Кап-Аитьена

Гаити — слаборазвитое аграрное государство [13] . Беднейшая в плане экономики страна западного полушария планеты и одна из самых неразвитых стран мира. ВВП на душу населения в 2009 году — 1317 долл. (203-е место в мире). [14]

Ниже уровня бедности — 60 % населения (2003 г.). [14]

Основной источник валютных доходов республики — денежные переводы от эмигрантов (25 % ВВП, вдвое больше всех доходов от экспорта из страны).

Внешний долг — 1,8 млрд $ (на конец 2008 года).

Сельское хозяйство

В сельском хозяйстве занято 66 % населения [14] . Обрабатываемые земли составляют треть территории страны. Развитие сельского хозяйства затруднено из-за природного ландшафта страны, большую часть которого занимают возвышенности и горы.

Выращиваются кофе , манго , сахарный тростник , рис , кукуруза , сорго . [14]

Промышленность

На Гаити найдены месторождения золота , бокситов и меди , но они практически не разрабатываются.

Главные отрасли промышленности — сахарная, мукомольная, текстильная.

Внешняя торговля

Экспорт — $960 млн, импорт — $3.621 млрд (2017 г.). [14]

Основные покупатели: США — 81 %, Доминиканская республика — 5 %, Канада — 3 %.

 • Импорт — продовольствие, промышленные товары, топливо.

Основные поставщики: США — 21 %, Китай — 19 %, Нидерландские Антильские острова — 16 %, Индонезия — 8,5 % [15]

Входит в международную организацию стран АКТ .

Транспорт

Протяжённость автомобильных дорог составляет примерно 4 тысячи километров, но большая их часть не имеет твёрдого покрытия, потому они непригодны в дождливый сезон. Между главными городами страны проложены дороги с твёрдым покрытием. Есть железные дороги , их протяжённость — 40 км.

Вооружённые силы

Население

Возрастно-половая пирамида населения Гаити на 2020 год

Голодает 58 % жителей (1-е место в странах Латинской Америки , в мире — 1-е место у Конго с 75 % голодающих людей) [17] .

Культура

Культура Гаити — результат смешения французской и африканской культур с заметным влиянием католицизма. Среди широко отмечаемых в стране праздников — праздник Со д'О ( Saut-d'Eau ) [18] .

Внешняя политика

На протяжении всей истории во внешней политике страны превалировала частичная изоляция. В XVIII веке на Гаити произошла революция , в результате чего страна получила независимость от Франции , но правительства других рабовладельческих стран проигнорировали этот факт и не признавали Республику Гаити в первой половине девятнадцатого века. В Соединённых Штатах Америки вопрос о признании Гаити вызвал острые споры между аболиционистами , которые выступали за признание, и рабовладельцами, которые яростно выступали против такого шага. Однако, после начала Гражданской войны президент США Авраам Линкольн распорядился признать независимость Гаити. В начале XX века Гаити стала предметом интереса для великих держав из-за своего стратегического положения. Конкуренция между Соединенными Штатами, Германией , Францией и Великобританией , что в итоге привело к оккупации Гаити вооружёнными силами США . Последующая политика самоизоляции Гаити вытекала из культурной и языковой уникальности страны, её экономической неразвитости и международного осуждения режима президента Франсуа Дювалье [19] .

СМИ

Существует государственная радиокомпания и государственная радиостанция RNH ( Radio Nationale de Haiti «Национальное радио Гаити»), государственная телекомпания и государственный телеканал TNH ( Télévision Nationale de Haiti «Национальное телевидение Гаити»).

Праздники

 • 1 января — Новый год
 • 1 января — День независимости
 • 2 января — День предков в Гаити
 • 14 апреля — Панамериканский день
 • Апрель-май — Страстная Пятница, Пасха и пасхальный Понедельник
 • 1 мая — День солидарности трудящихся
 • 18 мая — День Флага
 • Июнь — Вознесение и праздник тела Христова
 • Середина августа — Успение Пресвятой Богородицы
 • 17 октября — годовщина смерти Жан-Жака Дессалина
 • 24 октября — День ООН
 • 1-2 ноября — День всех святых
 • 18 ноября — День битвы при Вертриере
 • 5 декабря — День открытия Гаити
 • 25 декабря — Рождество Христово

См. также

Примечания

 1. Атлас мира: Максимально подробная информация / Руководители проекта: А. Н. Бушнев, А. П. Притворов. — Москва: АСТ, 2017. — С. 84. — 96 с. — ISBN 978-5-17-10261-4.
 2. Председателя сената Гаити назначили временным президентом страны
 3. Census.gov. Country Rank. Countries and Areas Ranked by Population: 2013 (недоступная ссылка) . US Department of Commerce (2013). Дата обращения: 9 мая 2013. Архивировано 9 мая 2013 года.
 4. 1 2 3 4 Report for Selected Countries and Subjects (англ.) . IMF . Дата обращения: 16 октября 2020.
 5. Human Development Indices and Indicators (англ.) . Программа развития ООН . — Доклад о человеческом развитии на сайте Программы развития ООН. Дата обращения: 15 декабря 2020.
 6. http://chartsbin.com/view/edr
 7. Государства и территории мира. Справочные сведения //Атлас мира / сост. и подгот. к изд. ПКО «Картография» в 2009 г. ; гл. ред. Г. В. Поздняк . — М. : ПКО «Картография» : Оникс, 2010. — С. 15. — ISBN 978-5-85120-295-7 (Картография). — ISBN 978-5-488-02609-4 (Оникс).
 8. Department of Economic and Social Affairs Population Division. World Population Prospects, Table A.1 (неопр.) . — United Nations, 2009. — Т. 2008 revision .
 9. Climate of Haiti // Британника
 10. Убит президент Гаити Жовенель Моиз
 11. Стали известны подробности убийства президента Гаити
 12. Democracy Index 2018: Me too? Political participation, protest and democracy . The Economist Intelligence Unit (The EIU) . Дата обращения: 25 января 2019.
 13. Гаити // Энциклопедический географический словарь / отв. редакторы Е. В. Варавина и др. — М. : Рипол-классик , 2011. — С. 165. — (Словари нового века). — 5000 экз.ISBN 978-5-386-03063-6 .
 14. 1 2 3 4 5 CIA — The World Factbook
 15. По данным https://www.cia.gov
 16. Гаити // Восьмеричный путь — Германцы. — М. : Большая российская энциклопедия, 2006. — С. 277—283. — ( Большая российская энциклопедия : [в 35 т.] / гл. ред. Ю. С. Осипов ; 2004—2017, т. 6). — ISBN 5-85270-335-4 .
 17. По данным Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (FAO) Более миллиарда человек в мире голодают — гендиректор ФАО , статья РИА Новости от 30.04.2010
 18. BuenoLatina. На Гаити завершился праздник в Со д'О
 19. Haiti - Foreign Relations