Република Конго

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Република Конго
Знаме Грб
Знаме Грб
Мото : „Unité, Travail, Progrès“
Химна : „La Congolaise“
Република Конго на мапата на светот
Република Конго на мапата на светот
Датум на независност 15 август 1960 година (од Франција )
официјалните јазици Француски , китуба ( Конго ; национално), лингала (национален)
Капитал Бразавил
Најголемите градови Бразавил, Поен Ноар
Форма на владеење претседателска република [1]
Претседателот Денис Сасу-Нгуесо
премиер Анатоле Макосо
Територија
• Вкупно 342.000 km² ( 65-то место во светот )
•% водена површина. 0.1
Популација
• Оценка 5 643 646 луѓе ( 116-ти )
Густина 16,5 луѓе / km²
БДП ( ППП )
• Вкупно (2019) 30,964 милијарди [2] долари ( 131 минута )
• По глава 6.949 $ [2] ( 127. )
БДП (номинален)
• Вкупно (2019) 11,664 милијарди [2] долари ( 135 минути )
• По глава 2618 [2] УСД ( 137 минути )
HDI (2019) 0,570 [3] ( просек ; 137. место )
Валута CFA франк BEAC
Интернет домен .cg
ISO код CG
Код на МОК CGO
Телефонски код +242
Временска зона +1
Автомобилски сообраќај десно[4]
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Република Конго ( француски јазик République du Конго Конго Repubilika ти конго, лингала Republíki ти Конго) е држава во Централна Африка , поранешниот колонијален посед на Франција , 1970-1991 - на Конго Народна Република .

Главен град е Бразавил .

Географски податоци

Климатски дијаграм на Бразавил
Карта на Република Конго
Релјеф на Република Конго

Држава во Централна Африка . Ги дели границите со Габон , Камерун , Централноафриканската Република , Демократска Република Конго и Ангола и има пристап до Атлантскиот Океан .

Главните реки се реките од Cuilu и Конго сливови .

Највисока точка: во југозападниот дел на земјата, Набемба, 1040 м.

Минерали

Утробата на земјата содржи резерви на нафта , природен гас , руди на олово , цинк , ураниум , бакар , железо , фосфорити , злато , дијаманти , мали наоѓалишта на калај , волфрам , тантал , ниобиум [5] .

Клима

Климата е екваторијална на север и субекваторијална на југ.

Просечна температура:

 • април: +26 ° C;
 • јули: +22 ° C;

Врнежи: 1200-2000 mm годишно.

Приказна

Првично, територијата на Конго била населена со пигмејци кои се занимавале со лов и собирање . Подоцна, приближно во 6-ти и 9-ти век, дојдоа племињата Банту , кои сега сочинуваат околу 98% од населението.

Племињата Банту ( Конго , Вили , Јомбе (англиски) , теке ) се занимавале со земјоделство со мотика , сечење и палење (главни култури се сорго , мешунки , јамс ). До моментот кога се појавија Европејците, Банту живееше главно во примитивен комунален систем , но некои племиња веќе имаа ропство .

Во 1482 година, првата европска експедиција, португалски морнари под команда на Диого Кана, го посетиле устието на реката Конго . Од почетокот на 16 век, Португалците почнале да извезуваат робови купени од крајбрежни племиња од Конго во Бразил .

На дворот на кралот Лоанго . Цртеж од втората половина на 17 век, од книгата Опис на Африка (1668)

Колонијален период

На крајот на 19 век, Французите се појавија во басенот на Конго. Во 1880 година, францускиот поморски офицер Пјер де Браза ја основал функцијата (сега град Бразавил , главен град на Република Конго). До 1883 година, Французите склучиле протекторатски договори со сите водачи на крајбрежните племиња.

Во 1886-1947 година, територијата на модерната Република Конго била француска колонија во француската екваторијална Африка .

Во 1903 година, Французите почнаа да ископуваат бакарна руда , а во 1911 година ја изградија првата железничка линија . До 1934 година, колонијалистите ја поврзаа железницата Бразавил со пристаништетоПоен Ноар .

Во 1947 година, на колонијалниот посед на Конго му беше доделен статус на прекуморска територија на Франција , а од 1958 година - статус наавтономна република во рамките на француската заедница .

Во тоа време, во Конго беа формирани неколку политички партии , од кои најголеми беа Демократскиот сојуз и Африканското социјалистичко движење. По добивањето на статусот на автономна република, избувнаа крвави судири меѓу приврзаниците на овие партии, придружени со меѓуетнички судири (особено меѓу племињата Мбоши и Лали [6] ). Како резултат на тоа, победи Демократскиот сојуз, кој всушност ги победи социјалистите.

Период на независност

На 15 август 1960 година била прогласена независноста на Република Конго [7] [8] [9] [10] [11] [12] . Првиот претседател беше Фулбер Јулу , кој беше соборен на 15 август 1963 година во моќен протест инспириран од синдикатот против корупцијата во административниот апарат во позадина на влошената економска ситуација. [13]

Два дена (15-16 август 1963 година) со земјата управувала привремена влада, чии водачи биле Давид Мусака и Феликс Музабакани .

На 16 август 1963 година, привремената влада дојде на власт предводена од Алфонс Масамба-Деба , кој стана претседател во декември 1963 година [14] . Беше организирана партијата Национално револуционерно движење (НРМ) [15] , која од 1964 година стана единствената дозволена партија во земјата [16] [17] . Објавен е курс за изградба на социјалистичко општество (по примерот на СССР ), воведен е петгодишен план, реквизиција на имотот на странски компании [18] .

Во август 1968 година, Масамба-Деба беше соборен во државен удар предводен од капетанот Маријан Нгуаби , поранешен член на Централниот комитет на поранешната владејачка партија, НРМ [19] [20] . Нгуаби бил назначен за претседател на земјата, претседател на државниот совет, министер за одбрана и министер за државна безбедност [21] [22] . Нгуаби најави продолжување на курсот на градење социјализам по советски модел [20] [23] . Во 1969 година, тој ја создаде Конго Лабуристичката партија (КПТ) - владејачката и единствена партија во земјата. Парламентот на земјата бил укинат, неговите функции ги презел Централниот комитет на КПТ [21] .

Политиките на Нгуаби предизвикаа широко распространето незадоволство во земјата. Во 1970 година, во главниот град се одржа вооружено востание на десничарските антикомунисти, поддржувачи на игуменот Јулу, предводени од Пјер Кинганга . Во 1972-1973 година, властите жестоко го потиснаа ултралевичарското опозициско движење на 22 февруари .

На 18 март 1977 година, претседателот Нгуаби беше убиен од капетанот Кикадиди , веројатно како резултат на воен заговор. [24] Власта ја презеде воениот комитет на КПТ, предводен од Хоаким Јомби-Опанго [15] . Според пресудата на трибуналот , егзекутиран е поранешниот претседател Масамба-Деба, кого властите го сметаа за еден од водачите на заговорниците, и покрај недостатокот на директни докази. [25]

Во март 1979 година, беше одржан вонреден конгрес на КПТ, кој ги осуди антипартиските активности на Јомби-Опанго (отстапување од марксизмот ) [15] . Полковник Денис Сасу-Нгуесо , претседател на партијата, шеф на владата и истовремено министер за одбрана, министер за државна безбедност и министер за внатрешни работи, стана претседател на Конго. Сасу-Нгуесо, како и неговите претходници, најави продолжување на курсот на градење на социјализам од советски стил [21] .

Во 1990-1991 година се случи значајна демократизација на политичкиот живот во земјата, како и на континентот во целина. Националната државна конференција, одржана на почетокот на 1991 година под претседателство на претседателот Сасу-Нгуесо, прогласи напуштање на марксистичко-ленинистичката идеологија, транзиција кон повеќепартиска демократија и пазарна економија. Во исто време, поранешните претседатели Фулбер Јулу и Алфонс Масамба-Деба беа политички и правно рехабилитирани.

Првите слободни избори се одржаа во август 1992 година. Владејачката КПТ беше поразена и премина во рацете на опозицијата [26] . Паскал Лисуба беше избран за претседател и презентираше програма за либерални реформи.

Помеѓу 1992 и 1997 година, земјата беше управувана од слаби коалициски влади . Реформите на Лисуба постигнаа одреден макроекономски успех, но по неприфатлива социјална цена. Политичката ситуација повторно беше дестабилизирана, конфликтите прераснаа во вооружени судири [27] . Во 1997 година, пред новите избори, избувна граѓанска војна меѓу поддржувачите на Лисуба и Сасу Нгуесо. Соседните земји земаа значајно учество во граѓанскиот судир . Анголската војска одиграла одлучувачка улога во конечната победа на Сасу Нгуесо [28] .

Во 2001-2002 година, Сасу-Нгуесо го презеде процесот на повторно воспоставување на политичката либерализација , а во 2002 година беше избран за седумгодишен мандат за претседател на републиката. [29]

На 12 јули 2009 година се одржаа следните претседателски избори . На нив, покрај актуелниот претседател, учествуваа уште 12 кандидати. Сепак, според многу набљудувачи, некои од нив биле луѓе специјално номинирани од претседателот за да ја поделат опозицијата, додека други претставувале џуџести партии кои првично немале шанси за победа. [30]

Структура на државата

Извршна власт

Шефот на државата е претседателот на републиката . Избран од населението за 7-годишен мандат, со можност за реизбор за втор мандат [31] .

Законодавно тело

Највисокото законодавно тело е дводомен парламент [31] . Сенат - 72 члена (избрани од покраинските совети со мандат од шест години, 1/3 од членовите се обновуваат на секои две години) [32] [33] , Националното собрание - 137 пратеници избрани од населението на 5 години термин [32] [34] .

Главните политички партии

До 2003 година, во Конго имаше над 150 политички партии, од кои околу 40 се видливи на политичката арена.

Административно-территориальное деление

В состав Республики Конго входят 12 департаментов, в том числе, столичный город Браззавиль и городПуэнт-Нуар .

Административное деление Республики Конго на департаменты
Департамент (Русск.) Департамент (Фр.) Адм. центр Площадь,
км²
Население, [35] :
чел. (2010)
Плотность,
чел./км²
озеро Маи-Ндомбеозеро Тумбадепартамент Ликуаладепартамент Кюветдепартамент Сангадепартамент Западный Кюветдепартамент Платодепартамент Пулдепартамент Буэнзадепартамент Лекумудепартамент Ниаридепартамент КуилуКабинда (эксклав Анголы)Демократическая Республика КонгоГабонКамерунЦентральноафриканская РеспубликаЭкваториальная ГвинеяАтлантический океанДепартаменты Республики Конго
Описание изображения
1 Браззавиль Brazzaville Браззавиль 100 1 408 150 14 081,50
2 Буэнза Bouenza Мадингу 12 265 319 570 26,06
3 Западный Кювет Cuvette-Ouest Эво 26 600 59 728 2,25
4 Куилу Kouilou Лоанго [36] . 13 650 84 165 6,17
5 Кювет Cuvette Овандо 48 250 152 433 3,16
6 Лекуму Lékoumou Сибити 20 950 85 617 4,09
7 Ликуала Likouala Импфондо 66 044 97 206 1,47
8 Ниари Niari Лубомо 25 942 255 120 9,83
9 Плато Plateaux Джамбала 38 400 192 596 5,02
10 Пул Pool Кинкала 33 955 436 786 12,86
11Пуэнт-Нуар Pointe-Noire Пуэнт-Нуар 44 829 134 18 843,95
12 Санга Sangha Весо 55 800 81 326 1,46
Всего 342 000 4 001 831 11,70

Население

Возрастно-половая пирамида населения Республики Конго на 2020 год

Численность населения — 5 293 070 чел. (оценка на июль 2020) [37] [38]

По среднему прогнозу, население страны к 2100 году составит 18,6 млн человек. [ источник не указан 1894 дня ]

Годовой прирост — 2,26 % [37] .

Рождаемость — 32,6 на 1000. ( фертильность — 4,45 рождений на женщину, 24-е место в мире) [37] .

Смертность — 8,7 на 1000 [37] .

Младенческая смертность — 50,7 на 1000 [37] .

Средняя продолжительность жизни — 60 лет у мужчин, 63 года у женщин [37] .

Заражённость вирусом иммунодефицита ( ВИЧ ) — 2,6 % (оценка 2018 года) [37] .

Городское население — 67,8 % [37] .

Грамотность — 80,3 % (оценка 2018) [37] .

Этнический состав : конго 48 %, санга (англ.) 20 % (этническая общность луба ), мбоши 12 %, теке 17 %, пигмеи 10 % [39] , европейцы и другие 3 % [37] .

Языки : французский (официальный), лингала и монокутуба (языки межэтнического общения), множество местных языков, из которых наиболее распространён киконго [37] .

Религии : христиане 50 %, аборигенные культы 48 %, мусульмане 2 % [37] . Большинство христиан католики, также представлены лютеране , баптисты , прихожане Ассамблей Бога , Свидетели Иеговы .

Вооружённые силы

Экономика

Маниок — важная продовольственная культура в Республике Конго.
Вид на Киншасу из Браззавиля. Две столицы разделяет река Конго .

Основа экономики — добыча и экспорт нефти (в 2013 году — 14,5 млн тонн [40] ). ВВП на душу населения в 2009 году — 4,1 тыс. долл. (152-е место в мире, 8-е место в Чёрной Африке) [37] .

Промышленность (68,7 % ВВП) [37] — добыча нефти, производство цемента , лесоматериалы , пивоварение , производство сахара , пальмового масла , мыла , сигарет .

Сельское хозяйство (4 % ВВП) [37]кассава ( тапиока ), сахарный тростник , рис , кукуруза , арахис , овощи , кофе , какао .

Внешняя торговля

Экспорт в 2017 году — 4,193 млрд долл [37] . Его основу составляют нефть, лесоматериалы, сахар, какао, кофе, алмазы.

Основные покупатели: Китай 53,8 %; Ангола 6,2 %; Габон 5,7 %; Италия 5,4 %; Испания 5,4 %; Австралия 4,8 % [37] .

Импорт в 2017 году — 2,501 млрд долл [37] . Его основу составляют промышленная продукция, стройматериалы , продовольствие.

Основные поставщики: Франция 15 %; Китай 14 %; Бельгия 12,2 %; Норвегия 8,1 % [37] .

Входит в международную организацию стран АКТ .

Культура

Почтовая марка республики Конго (погашена)

У местного населения Конго с давних пор существует богатый и самобытный фольклор , но письменная литература появилась лишь после 2-й мировой войны [41] . Литературные языки — французский и лингала .

Первым поэтом Конго, выступившим в 1948 году, был Жеральд Чикайя (р. 1931, живёт в Париже ). Проза Конго представлена романистом Жаном Малонга (р. 1907) [15] [42] .

В изобразительном искусстве преобладают резная деревянная скульптура и маски [43] . Резьба служит основным видом художественного ремесла . Ею покрывают различные деревянные предметы, мебель, сосуды из тыквы [44] . Резьба может украшать глиняную посуду .

В современном искусстве наиболее значительны работы живописной школы-мастерской Пото-Пото (основанной в 1951 году французским живописцем и этнографом П. Лодсом ), получившей своё название от одного из районов Браззавиля . Ориентируясь на местные традиции , мастера Пото-Пото создали оригинальный стиль изображений народной жизни ( гуашь , акварель ), в которых графичность и чёткость рисунка, острая экспрессия движений, динамичные силуэты вытянутых в пропорциях фигур соединены с декоративной насыщенностью цвета [15] [45] .

Жанровые и стилевые особенности музыкальной культуры многочисленных народов, населяющих Конго, зародились в глубокой древности и сложились в доколониальный период. Музыкальное творчество баконго , бавили , байомбе , бобанги , бабоши и других народов было ограничено областью фольклора [46] .

В 1966 году создан Национальный конголезский балет , исполняющий традиционные народные танцы [47] [48] .

СМИ

Государственная телерадиокомпания — CNRTV ( Centre national de Radio Télévision congolais — «Национальный центр конголезского радио и телевидения»), включает в себя телеканал Télé Congo , радиостанции Radio Congo и Radio Brazza .

См. также

Примечания

 1. Атлас мира: Максимально подробная информация / Руководители проекта: А. Н. Бушнев, А. П. Притворов. — Москва: АСТ, 2017. — С. 70. — 96 с. — ISBN 978-5-17-10261-4.
 2. 1 2 3 4 World Economic Outlook Database, October 2019 – Report for Selected Countries and Subjects (англ.) .International Monetary Fund (IMF) (11 October 2019). Дата обращения: 12 марта 2020.
 3. Human Development Indices and Indicators (англ.) . Программа развития ООН . — Доклад о человеческом развитии на сайте Программы развития ООН. Дата обращения: 14 сентября 2018.
 4. http://chartsbin.com/view/edr
 5. [www.mining-enc.ru/k/kongo/ Горная энциклопедия. Конго] . Дата обращения: 5 марта 2012. Архивировано 22 июня 2012 года.
 6. Lali, Lari in Congo, Republic of the (англ.) . Joshua Project. Дата обращения: 27 сентября 2015.
 7. Background Note: Republic of the Congo (англ.) . Государственный департамент США . Дата обращения: 5 марта 2012. Архивировано 22 июня 2012 года.
 8. The world factbook :: National holiday (англ.) . ЦРУ . Дата обращения: 5 марта 2012.
 9. Summary record of the 16th meeting : Congo. 09.01.2000. . ООН (9 января 2000). Дата обращения: 5 марта 2012. Архивировано 22 июня 2012 года.
 10. Paul Tiyambe Zeleza, Dickson Eyoh. Encyclopedia of Twentieth-Century African History . — Routledge, 2002. — С. 52. — 672 с. — ISBN 0203986571 , 9780203986578.
 11. Emizet F. Kisangani, F. Scott Bobb. Historical Dictionary of the Democratic Republic of the Congo . — 3. — Scarecrow Press, 2010. — С. 105. — 624 с. — ISBN 0810857618 , 9780810857612.
 12. Paul Gifford. The Christian churches and the democratisation of Africa . — BRILL, 1995. — 301 с. — ISBN 9004103244 , 9789004103245.
 13. Frank Villafaña. Cold War in the Congo: The Confrontation of Cuban Military Forces, 1960-1967 . — Transaction Publishers, 2009. — 224 с. — ISBN 1412810078 , 9781412810074.
 14. Массамба // Советская историческая энциклопедия / Е. М. Жуков . — Москва: Советская энциклопедия, 1973—1982. — Т. 9.
 15. 1 2 3 4 5 А. А. Громыко, В. М. Васев. Африка: энциклопедический справочник. — Сов. энциклопедия, 1986. — Т. 2.
 16. Лев Матвеевич Энтин. Национальная государственность народов западной и центральной Африки. — Наука, 1966. — С. 80. — 249 с.
 17. Юрий Адольфович Юдин. Политические системы независимых стран Тропической Африки: государство и политические партии . — Наука, 1975. — 323 с.
 18. Атеик Кегамович Азизян. Ленинская национальная политика в развитии и действии . — Хайка, 1972. — 382 с.
 19. В. П Бутромеев. Страны мира . — 2. — Olma Media Group, 2002. — 607 с. — ISBN 5224033543 , 9785224033546.
 20. 1 2 А. С. Балезин, МГУ , Институт стран Азии и Африки , Институт всеобщей истории РАН . История Тропической и Южной Африки, 1918-1988 . — Наука, 1989. — 410 с.
 21. 1 2 3 А. А. Громыко, Н. Д. Косухин, М. Ю. Френкель, Институт Африки (Академия наук СССР). Политические партии современной Африки: справочник . — Наука, 1984. — 222 с.
 22. Р.А. Ульяновский. Мариан Нгуаби // Азия и Африка сегодня . — Издательство восточной литературы, 1982. — С. 38—41 . — ISSN 0321-5075 .
 23. Г. И. Мирский. Третий мир: общество, власть, армия. — Наука, 1976. — 408 с.
 24. Выстрел Бартелеми
 25. Случаи гибели лидеров стран в результате покушений и терактов. Справка . РИА Новости (31 октября 2009). Дата обращения: 10 марта 2012. Архивировано 22 июня 2012 года.
 26. Л. Гевелинг. К теории развития транзитных форм организации власти в странах Африки // Азия и Африка сегодня . — Издательство восточной литературы, 2005 - №9. — С. 26 . — ISSN 0321-5075 .
 27. Tukumbi Lumumba-Kasongo. Liberal democracy and its critics in Africa: political dysfunction and the struggle for social progress. — Zed Books, 2005. — 213 с. — ISBN 1842776193 , 9781842776193. (англ.)
 28. Republic of Congo Civil War (англ.) . globalsecurity.org. Дата обращения: 10 марта 2012.
 29. Леонид Кокович . Президентом Республики Конго на новый семилетний срок избран действующий глава этого африканского государства Дени Сассу-Нгессо , РИА Новости (14 марта 2002). Дата обращения 10 марта 2012.
 30. Präsidentschaftswahlen in der Republik Kongo (нем.) (недоступная ссылка) . Архивировано 13 июля 2009 года. 13 июля 2009 г.
 31. 1 2 Конституция Республики Конго PDF (фр.)
 32. 1 2 А. Х. Саидов. Национальные парламенты мира: энциклопедический справочник . — Wolters Kluwer Russia, 2005. — С. 434. — 720 с. — ISBN 5466000426 , 9785466000429.
 33. Le Sénat (фр.) . Portail National du Congo. Дата обращения: 10 марта 2012. Архивировано 22 июня 2012 года.
 34. L'Assemblée Nationale (фр.) . Portail National du Congo. Дата обращения: 10 марта 2012. Архивировано 22 июня 2012 года.
 35. Административное деление Республики Конго (англ.) (недоступная ссылка) . GeoHive. Дата обращения: 17 апреля 2011. Архивировано 28 июля 2012 года.
 36. Departments of the Republic of Congo
 37. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Africa::Congo . ЦРУ . Дата обращения: 28 августа 2020.
 38. Статистика населения на сайте ООН PDF (англ.)
 39. Радио ООН: Власти Конго-Браззавиля берут пигмеев под защиту (недоступная ссылка — история ) .
 40. http://histant.ru/sites/default/files/inafran/Rassohin_disser.pdf С. 167
 41. Собченко А. И. Этнографическая характеристика городского населения Бельгийского Конго // Народный комиссариат просвещения РСФСР, Академия наук СССР, Институт этнографии имени Н.Н. Миклухо-Маклая журнал. — Изд-во Академии наук, 1957 — №3. — С. 107 .
 42. Бабичев Ф. С., Кудрицкий А.В. Украинский советский энциклопедический словарь: в трёх томах . — 2. — Главная редакция Украинской Советской Энциклопедии, 1988. — Т. 2. — С. 115. — 755 с. — ISBN 5885000018 , 9785885000017.
 43. Народное искусство Африки 19 - 20 веков . www.artyx.ru: История искусств. Дата обращения: 15 марта 2012.
 44. Иогансон Б. В., Баранов Н. В. Искусство стран и народов мира: краткая художественная энциклопедия : архитектура, живопись, скульптура, графика, декоративное искусство. — Сов. энциклопедия, 1978. — Т. 4. Руанда и Бурунди - Филиппины. — С. 92. — 668 с.
 45. Веймарн Б. В. 4 // Всеобщая история искусств: кн. 1-2. Искусство 20 века . — Искусство, 1965. — Т. 6.
 46. Гаврилов Н. И. Народная республика Конго: (Справочник). — Наука, 1977. — 295 с.
 47. С. Соловьев. [1] // Азия и Африка сегодня. — Изд-во восточной лит-ры, 1982.
 48. Конго в XX веке ( http://www.hrono.ru).+ Дата обращения: 15 марта 2012.

Ссылки