Ричети, Валерио

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Ричети Валерио
ValerioRicetti1938.jpg
Дата на раѓање 4 октомври 1898 година ( 1898-10-04 )
Место на раѓање
Датум на смрт Ноември 1952 година (54 години)
Место на смртта Сондало , Италија
Земја
Занимање пустиник
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Валерио Ричети ( англиски Valerio Ricetti ; 1898 [1] - 1952 ) бил австралиски пустиник од италијанско потекло кој живеел 23 години во пештера во близина на градот Грифит .

Биографија

Роден на 4 октомври 1898 година во градот Сондало, Ломбардија, во близина на границата со Швајцарија. Иако Ричети му кажал на својот добар пријател Петронио Цекато (Petronio Ceccato), тој е роден на 4 октомври 1898 година [1] , одвреме-навреме треба да го приспособат датумот на раѓање за да го користат во различни ситуации за своја корист.

Како тинејџер бил чирак на ѕидар и бетонски работник, се запознал со технологиите на изградба на патни и железнички тунели. Сонувајќи да ја посетамАвстралија , заштедив пари за ова патување. Во врска со претстојната Првата светска војна , вујкото на Валерио му позајми средства за да се пресели во Австралија. Во октомври 1914 година, Валерио Ричети пристигна во Порт Пири , Јужна Австралија . Откако работел таму неколку месеци, тој се преселил во рударскиот град Брокен Хил , каде што престојувал во пансион во сопственост на Валентино и Елизабет Цекато.

Валентино му помогна на Валерио да се вработи во рудникот. Научи добро да зборува англиски, а можеше да комуницира и на италијански, германски и француски јазик. По некое време, Валерио Ричети ја напушти Јужна Австралија и се пресели во Викторија , живеејќи во Мелбурн . Во 1928 година, тој беше стациониран во Бурињук во Нов Јужен Велс и работеше како морнар на паробродот Мери Ана на реките Мареј , Марумбиџи и Локлан . Патувајќи во слободното време, Ричети стигнал до градот Хилстон [en], а потоа до градот Грифит , каде што бил фатен од силен дожд. Засолнувајќи се овде од невремето, тој ја истражувал областа каде што ја поминал ноќта и открил огромна надвисна карпа што формирала сува, кавернозна област под неа. Во близина имало два резервоари полни со вода, фарми за овошје и зеленчук. [2]

Треба да се напомене дека вујкото на Валерио, Бортоло Ричети , ја посетил Австралија во 1880-тите за време на златната треска во потрага по своето богатство. Во градот Брокен Хил, тој минираше опали; потоа, откако заработил, отворил пансион за рудари. Во раните 1900-ти Бортоло дознал дека Северен Квинсленд [en] евтино ја продава земјата за да го промовира развојот на земјоделството - ја продал куќата и се преселил во градот Инисфаил, државата Квинсленд , каде што основал фарма за одгледување шеќерна трска . Пред Првата светска војна, Бортоло се вратил во Италија во неговиот роден град Тирано и ги повикал своите внуци да ја напуштат Италија и да заминат во Австралија. Така, фармата за шеќерна трска ја водеа Џакомо и Бортоло Бомбардие.

Домот на Валерио Ричети во 1936 година

Валерио Ричети одлучил да остане да живее во засолништето откриено за време на поројниот дожд, градејќи пештера со камен ѕид меѓу грмушките, од каде незабележано можел да ги гледа оние околу него. Како вреден човек, тој ја расчисти околината, создаде огромни камени галерии и патеки и засади градини на падините на карпите. Во текот на неколку години, тој рачно премести стотици тони камен, а никој во областа не се посомневаше во неговото присуство. Сето ова време живееше од она што му го даваше земјата. Во 1935 година, откако поминал шест години во своето скривалиште, Ричети паднал, скршил ногата и тешко ги повредил ребрата. Тој нашол една минлива svegmen [en] , кој повика брза помош, и на пустиножителот бил однесен во најблиската болница Грифит. Поради оваа несреќа и потребата да се обрати до властите, Валерио Ричети, од состојба на повлечена нејасност, веднаш доби широка популарност. Откако закрепнал, тој се вратил во својата пештера и, немајќи пари, но сакајќи да му се заблагодари на д-р Е.В. Бурел , кој го лекувал, направил некоја работа во својата градина. Лекарот му објаснил на пустиникот дека тој е владин медицински работник и дека не е потребна плата за неговата работа. После тоа, Ричети и Бурел станаа добри пријатели - лекарот редовно го посетуваше во пештерската куќа, носејќи му подароци и работи.

Со избувнувањето на Втората светска војна , австралиските власти бараа од граѓаните на непријателската земја да се регистрираат според Правилникот за национална безбедност (контрола на странци) , да се појавуваат во локалната полициска станица секоја недела и да носат лична карта. Ричети бил уапсен од властите на 4 март 1942 година затоа што не се регистрирал. Локалната полиција ја пребарала неговата пештера. И покрај фактот што од негова страна немаше знаци на нелојален карактер или не беа пронајдени некои забранети предмети, Валерио беше уапсен на 3 мај оваа година во својата пештера и преместен во логор за воени затвореници и затвореници во Ливерпул [en] , а потоа префрлен во логор за интернација во Коура [en] . На 21 април 1943 година бил префрлен во логор за интернација во Лавдеј [en] , државата Јужна Австралија . Осум месеци подоцна Ричети беше ослободен и одведен во Сиднеј, а тој беше назначен да живее во фарма во градот југа [en] во близина на Грифит, во семејството на принадлжала Цекато. На 30 ноември 1944 година, неговото место на живеење официјално станало негова пештера во резерватот Краун (сега Сценски рид ).

Познато е дека после тоа работел на фармата Цекато, а работел и во својата пештера. До мај 1952 година, здравјето на Валерио Ричети се влошило. Дотогаш тој собрал 1.400 фунти, што му овозможило да се врати во Италија, делумно со намера да го види својот брат, со кој изгубил контакт. Имал намера да се врати во Австралија бидејќи купил повратен билет и ги оставил заштедите во локална банка. Меѓутоа, во ноември 1952 година, семејството Цекато во Австралија добило известување од општината на провинцијата Сондрио дека Ричети починал. [3]

Пештерската куќа на Валерио Ричети стана позната во Австралија како Пештерата на пустиникот и опстана до ден-денес и е вклучена во Државниот регистар за наследство . [4]

Литература

  • Кејард, Боби (2005). Враќање на изгубениот пејсаж на Валерио Ричети: археологијата на поединецот (теза за почести, том 1). Универзитетот во Сиднеј. стр. 28-34.

Белешки (уреди)

  1. 1 2 Цекато, Петронио. Од Скршен рид до живописен рид. - Ултрапринт, Грифит, 2001 година.
  2. Канцеларија за животна средина и наследство Комплекс на пештерата на пустиникот (База на податоци). Владата на Нов Јужен Велс, Канцеларијата за животна средина и наследство. Датум на лекување: 19.11.2018 г.
  3. Грифит (Патнички водич). „Прошетка“ . Ферфакс Медиа. Датум на лекување: 9 март 2007 година.
  4. Ед. Кавердејл, Ким Грифит . Именик на историски градови . Австралиско наследство. Датум на лекување: 9 март 2007 година.

Врски