Оваа статија е меѓу солидните статии

Роберт де Бомонт, третиот гроф од Лестер

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Роберт (III) де Бомонт
Англиски Роберт де Бомонт
1168 - 1190 година
Претходник Роберт де Бомонт, втор гроф од Лестер
Наследник Роберт де Бомонт, 4-ти Ерл од Лестер
1168 - 1190 година
Претходник Роберт де Бомонт, втор гроф од Лестер
Наследник Роберт де Бомонт, 4-ти Ерл од Лестер

Раѓање ДОБРО. 1130
Смртта 31 август 1190 година ( 1190-08-31 )
Дурацо
Род Бомони
Татко Роберт де Бомонт, втор гроф од Лестер
Мајка Амисија де Монфорт
Сопружник Пернел де Гранмеснил
Деца синови : Роберт , Гијом, Роџер
ќерки: Амиција, Маргарита, Хавиза, Пернел

Роберт (III) де Бомонт ( Англ. од Роберт де Бомонт), или Роберт де Бретој ( Англ . од Роберт де Бретеј; околу 1130 - 31 август 1190 г. ), трет гроф од Лестер и наследен главен управител на Англија од 1168 г. , англо-нормански аристократ, учесник во востанието на синовите на кралот Хенри II Плантагенет во 1173-1174 година, син на Роберт де Бомонт, втор гроф од Лестер , од бракот со Амисија де Монфор. Познат и како Роберт Белоруков ( fr. By Robert ès Blanchemains).

Биографија

Младина

Роберт потекнува од англо-норманското семејство Бомонс , кое поседувало земјиште и во Англија и во Нормандија . Неговиот татко, Роберт де Бомонт, вториот гроф од Лестер , бил истакната личност за време на владеењето на кралот Стефан од Блоа , и тој ја задржал својата позиција во дворот на Хенри II Плантагенет , кој го направил правда на Англија [1] .

Точната година на раѓање на Роберт не е позната. Неговите родители се венчале околу 1121 година, а тој имал неколку постари сестри. Тој првпат се споменува во актот на неговиот татко за основање на опатија на Лестер , кој датира од околу 1139 година. Тогаш тој имал околу 10 години, врз основа на што се претпоставува дека Роберт можел да се роди околу 1130 година [2] .

Во пролетта 1153 година, Роберт зема активно учество во настаните во Бристол . Тогаш војводата од Нормандија Хајнрих Плантагенет (идниот крал Хенри II) му го потврдил на Роберт, без разлика на неговиот татко, правото на Бретеј и Паси-сур-Ер во Нормандија. Според актите, во ноември 1153 година, Роберт бил во Винчестер , од што може да се заклучи дека учествувал во летната кампања на неговиот татко. По 1154 година, тој веројатно бил задолжен за норманските имоти на семејството. Исто така, не подоцна од 1159 година, Роберт се оженил со Петронила де Гранмеснил, наследничка на поседите на Гранмеснил во Нормандија. Според актите кои датираат од доцните 1150-ти и раните 1160-ти, Роберт имал доволно богатство за да управува со своето домаќинство. Според печатот што го користел пред смртта на татко му, во тоа време Роберт го усвоил генеричкиот прекар Бретеј. Со ова тој го нагласил своето потекло од Вилијам Фиц-Озберн [K 1] . Тој е познат и како Роберт Белорак ( fr. Robert ès Blanchemains ), но овој прекар се споменува само во извори кои почнуваат од XIV век [2] .

Во март 1163, Роберт сведоци на Договорот од Dover за Хенри II, а во 1164 година тој беше во Нормандија, каде што тој го направи за доделување на опатија на Ле Déser, каде што го закопал својот покоен бебе. [2]

По смртта на неговиот татко во април 1168 година, Роберт го наследил целиот свој имот и титулата Ерл од Лестер [2] .

Бунт на синовите на Хенри II 1173-1174 година

За разлика од неговиот татко, новиот Ерл од Лестер немал големо влијание врз дворот на кралот Хенри II. Можно е неговите блиски врски со Нормандија да го доведоа Роберт во таборот на норманското благородништво, кои го поддржаа бунтот на Хенри Младиот , наследник на Хенри II. Покрај тоа, на чело на норманското благородништво бил Роберт II де Бомон , гроф од Молана, братучед на грофот од Лестер [2] .

Востанието започнало во март 1173 година. Во него учествувал Хајнрих Младиот, бил поддржан од неговата мајка, Алиенора од Аквитанија , двајцата браќа, кралот Луј VII од Франција и голем број негови вазали. Грофот од Лестер во тоа време бил во Англија, но наскоро тој, заедно со кралскиот одајар Гијом II де Танкарвил, побарале од главниот судија на Англија, Ричард де Луси, дозвола да замине за Нормандија. Иако положија заклетва за верност на кралот, пристигнувајќи во Нормандија, тие веднаш отидоа кај Хенри Младиот. Откако дознал што се случило, Хенри II наредил конфискација на имотот на отпадниците, продаден нивниот имот и наметнати високи казни за луѓето [3] .

Кога веста за предавството на Лестер стигнала до судијата, тој, заедно со Ерл Реџиналд од Корнвол , вујко на кралот, собрале војска за „војната со Лестер“ и го опсадиле Лестер на 3 јуни. Иако војската беше голема, невремето на градот не донесе успех. Дури на 28 јули, кога војската на Луси го запали градот, жителите побараа мир. Градските ѕидини беа урнати, жителите беа принудени да платат 300 марки и пуштени. Но, замокот Лестер бил непробојлив, иако витезите затворени таму се согласиле да склучат примирје [3] .

Самиот гроф од Лестер престојувал во замокот Бретеј. Сепак, замокот беше слабо бранен, и кога на 8 август армијата на Хенри II, движејќи се кон Вернеј, се сврте кон Бретеј, лоциран на половина пат, Лестер го напушти замокот да се грижи и побегна во Фландрија кај грофот Филип [К. 2] [2] [4] .

Во септември, Роберт присуствуваше на состанокот на Хенри II со неговите синови во Гизор . Се известува дека на крајот од средбата тој наводно ги изгубил нервите и се обидел да го извади мечот за да го нападне Хенри Втори, но бил спречен во тоа. Потоа се вратил во Фландрија, заедно со неговата сопруга Петронила и неколку француски и нормански витези во име на францускиот крал, регрутирале војска од фламански и холандски платеници, по што отпловиле во Англија [2] [5] .

На 26 септември, тие слетаа на брегот на Англија во Орвел (Сафолк ). Во замокот Фрамлингем, им се придружил Хуго Бигот, грофот од Норфолк , кој регрутирал фламански платеници за да ги бранат своите имоти. 13 октомври, тие го опседнаа хамок Хогле [en] , 4 дена подоцна, тој беше заробен и запален, а 30 витези кои го бранеа, заробени за откуп. Меѓутоа, понатаму патот до Бури Сент Едмундс бил блокиран од војската на приврзаниците на кралот, како резултат на тоа бунтовниците биле принудени да се вратат во Фрамлингам [2] [5] .

Во Фрамлингем избила кавга меѓу грофовите од Лестер и Норфолк, а најверојатно и нивните сопруги. Престојот на грофот и грофицата од Лестер во замокот, според хроничарот Ралф од Дизето , бил тежок за грофот и грофицата од Норфолк. Ерлот од Норфолк, кој беше целосен господар на Источна Англија , беше добро со моменталната ситуација, иако сакаше да се вратат „старите добри времиња на кралот Стефан “. Како резултат на тоа, грофот од Лестер и неговата сопруга решиле да одат во замокот Лестер за да ги спасат витезите опколени таму [2] [5] .

Во тоа време, војската се движела кон Ерл од Лестер кон Бури Сент Едмундс, командуван од полицаецот на Англија, Хемфри де Бохун . Нему му се придружија и Ерлс Реџиналд од Корнвол, Вилијам од Глостер и Вилијам од Арундел . За да ја надмине нивната војска, грофот од Лестер се свртел кон север, но приврзаниците на кралот марширале зад нив [2] [5] .

На 17 октомври, во близина на Форнхем Сен Женевје (неколку милји северно од Бури Сент Едмундс) војските се сретнаа. Војската на Бохун првично броела 300, но ним им се придружиле воини и селани од Источна Англија. Како резултат на битката што следела, фламанските платеници на Лестер биле поразени, а потоа убиени од локалното население, а Ерлот од Лестер, неговата сопруга и нивните витези биле заробени. Грофицата Петронила се обидела да побегне, но паднала во ров и за малку се удавела, губејќи ги прстените [2] [5] .

Првично, грофот и неговата сопруга беа испратени во замокот Портчестер , од каде што беа испратени во Нормандија, каде што беа сместени во замокот Фалезком [en] , кој веќе содржеше претходно заробен од Хуго де Кевилок, Ерл од Честер . Кога Хенри II на крајот на јуни 1174 година се вратил со дворот во Англија, тој не се осмелил да ги остави заробениците таму, плашејќи се дека би можеле да бидат ослободени од кралот на Франција или тие самите ќе побегнат. Како резултат на тоа, грофот од Лестер со неговата сопруга Хуго од Честер и некои други бунтовници, по наредба на кралот, биле одведени во Барфлер со упатства да не ги вадат синџирите. Оттаму отпловија на 8 јули, пристигнувајќи до Портсмут во вечерните часови. Кралот се погрижил затворениците да бидат добро чувани. Грофот од Лестер и неговата сопруга биле сместени во замокот Портчестер [2] [6] .

Во јули, Хенри II бил сведок на бравите за испорака на Лестер Маунцорел [en] и Груби [en] . Кога Хенри II успеал да го задуши востанието во Англија, решил да се врати во Нормандија, каде Руан бил опколен од Французите. Тој повторно ги зеде бунтовниците со себе, вклучувајќи го и грофот од Лестер. Пловеше на 8 август од Портсмут до Барфлер. Роберт прво бил затворен во Кана , а потоа повторно во Фалез. Кога Хенри II склучил мир со своите синови на 29-30 септември, на нивните непријатели им било простено, но Ерлот од Лестер и некои од бунтовниците не биле меѓу простените. Дури откако заробениот крал на Шкотска, Вилијам Лавот, кој исто така бил во Фалезе, се препознал како вазал на кралот на Англија, Хенри II го ослободил на 11 декември заедно со другите бунтовници. Меѓу нив доби слобода и Ерл од Лестер [2] [7] .

Последните години

Кралот ги срушил замоците Лестер и Гроби и ги задржал Маунтсорел во Англија и Паси-сур-Ер во Нормандија. Само во јануари 1177 година, Роберт бил вратен во неговите поседи, но од сите замоци му останал само Бретеј - центарот на неговиот нормански имот [2] .

Во март и септември 1177 година, грофот од Лестер се појавил на суд, но подоцна тој не се споменува таму. Во 1179 година отишол на аџилак во Ерусалим , каде што останал најмалку до 1181 година, кога неговите земји и наследник се споменуваат во актите дека се во рацете на кралот [2] .

Кога избувнала нова војна помеѓу Хенри II и неговите синови во 1183 година, кралот повторно ги уапсил грофот од Лестер и неговата сопруга, ставајќи ги одделно во замоците Солсбери и Бедфорд. Тие биле ослободени дури во 1184 година најдоцна до септември [2] .

По 1183 година, грофот од Лестер се зближил со принцот Ричард , кој по смртта на неговиот постар брат Хенри Младиот, станал наследник на Хенри II. Заедно со него, Роберт го фатил крстот во 1188 година. Кога Ричард ја наследил круната по смртта на Хенри II во 1189 година, тој го вратил целиот изгубен имот на Ерл од Лестер. На крунисувањето на Ричард I, грофот од Лестер го носел својот меч, а потоа го придружувал кралот во Нормандија [2] .

Кога започнала Третата крстоносна војна , грофот од Лестер, за разлика од неговиот наследник Роберт (IV) , тргнал на неа одделно од кралот. На пат, тој починал на 31 август 1190 година во Дурацо [2] .

Сопругата на Роберт, Петронела, починала во 1212 година. Од нивниот брак се родиле неколку синови и ќерки. Роберт бил наследен од најстариот син Роберт [2] .

Брак и деца

Сопруга: порано 1155/1159 Пернел (Петронила) де Гранмеснил (р. 1 април 1212 година), ќерка на Хју де Гранмеснил. Деца [8] :

 • Гијом (Вилијам) де Бретеј (р. В. 23 ноември 1189) [К 3] ;
 • Роберт (IV) де Бретеј (д. 20/21 октомври 1204), 4-ти Ерл од Лестер од 1190 година), Лорд Сенешал од Англија
 • Роџер де Бретој [en] (р. По 1198/1202), канцелар на Шкотска, бискуп на Свети Андреј
 • Амисија де Бомонт (г. 3 или 10 септември 1215 година); 1. сопруг: порано 1170 Симон (IV) де Монфор (р. 1188), лорд де Монфор-л'Амори од 1181 година; Вториот сопруг: претходно на 13 јануари 1188 година Гијом II де Баре (р. 23 март 1234 година), Конт де Рошфор, лорд д'Хуисери и де ла Ферте-Але. Потомците на Амисија де Бомонт и Симон де Монфор го наследиле имотот и титулата Ерлс од Лестер во 1204 година.
 • Маргерит де Бомон (пред 1172 - 12 јануари или 12 февруари 1235 година); сопруг: Sayre IV de Quincey (околу 1165/1170 - 3 ноември 1219), 1 - ви Ерл од Винчестер
 • Хависа де Бомонт , калуѓерка
 • Пернел де Бомонт

Коментари (1)

 1. Замокот Бретеј отишол кај Роберт како наследство на неговата мајка, чиј дедо, Ралф II де Гаел , го наследил замокот како мираз на неговата сопруга, ќерка на Вилијам Фиц-Озберн, првиот гроф од Херефорд.
 2. Филип од Фландрија бил еден од вазалите на Луј VII кој активно го поддржувал бунтот на Хенри Младиот.
 3. Според генеалогијата на шкотското семејство Хамилтон, нивниот предок, Сер Гилберт де Хамилтон, бил син на Вилијам [9] [10] .

Белешки (уреди)

 1. Крауч Дејвид. Роберт, втор гроф од Лестер (1104-1168), // Оксфордски речник за национална биографија .
 2. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Крауч Дејвид. Бретеј, Роберт де, трет гроф од Лестер (околу 1130-1190) // Оксфордски речник за национална биографија .
 3. 1 2 Appleby Џон Т. Хенри II. - S. 240-247.
 4. Appleby Џон Т. Хенри II. - С. 249.
 5. 1 2 3 4 5 Appleby Џон Т. Хенри II. - S. 254-257.
 6. Appleby Џон Т. Хенри II. - S. 266-267.
 7. Appleby Џон Т. Хенри II. - S. 273-278.
 8. Ерлс од Лестер (Анг.) ... Фондација за средновековна генеалогија. Преземено на 16 ноември 2014 година.
 9. од Роберт де Бомонт 3-ти од Ерл од Лестер UNITED (Eng.) ... The Peerage. Преземено на 16 ноември 2014 година.
 10. Пол Џејмс Балфор. Шкотите Peerage . - Единбург: Дејвид Дуглас, 1907. - Ред. 4. - стр. 339.

Литература

Врски

Роберт де Бомонт, 3. Ерл од Лестер - предци
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Хонфрој де Вил (р. По 1053 г.)
Сенорот де Виел
 
 
 
 
 
 
 
Роџер де Бомонт (р. 29 ноември 1094 година)
Грофот Молана, лордот де Бомон-ле-Роже и де Виел
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Албреда
 
 
 
 
 
 
 
Роберт де Бомон-ле-Роже (околу 1046 - 5 јуни 1118)
Ерл од Молана, прв гроф од Лестер
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Галеран III (д. 8 декември 1069 г.)
Грофот Молана
 
 
 
 
 
 
 
Аделин де Меулан (р. 8 април 1081 година)
Наследничката на Молан
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
О да
 
 
 
 
 
 
 
Роберт де Бомон (1104 - 5 април 1168)
Вториот гроф од Лестер
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Хенри I (1009/1010 - 4 август 1060)
крал на Франција
 
 
 
 
 
 
 
Уго Велики (1057 - 18 октомври 1102)
Грофот Вермандоа и Валоа
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ана Јарославна (1036 - 5 септември 1075/1078)
Киевска принцеза
 
 
 
 
 
 
 
Елизабет де Вермандоа (до 1088 - 17 февруари 1131 година)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Херберт IV (VI) де Вермандоа (околу 1032 - околу 1080 година)
Грофот Вермандоа и Валоа
 
 
 
 
 
 
 
Аделаида де Вермандоа (околу 1062 - 1122)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Адела де Крепи (г. по 1077 г.)
наследничка на Валоа
 
 
 
 
 
 
 
Роберт де Бомонт
3. Ерл од Лестер
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ралф I де Гаел (до 1011 - 1069)
лорд де Гаел и де Монфор, гроф од Источна Англија
 
 
 
 
 
 
 
Ралф II де Гаел (пред 1040 - по 1096 година)
лорд де Гаел и де Монфор, гроф од Источна Англија
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Раул II де Гаел
Сенор де Гаел, де Монфор и де Бретеј
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Гијом (Вилијам) Фиц-Озберн ( д. 22 февруари 1071 г.)
1. Ерл од Херефорд
 
 
 
 
 
 
 
Ема Херефорд (р. По 1096 г.)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Аделиз де Тосни
 
 
 
 
 
 
 
Амисија де Монфор (де Гаел) (д. 31 август 1168 или подоцна)
Наследничката на Бретеј