Божиќна картичка

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Божиќна картичка
Слика
Складирано во колекцијата Музеј на модерна уметност
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Божиќна честитка - честитка [en] , испратена во рамките на традиционалната прослава на Божиќ со цел да ги пренесат своите чувства на луѓето во врска со Божиќните празници [en] .

Опис

Божиќните честитки вообичаено се испраќаат едни на други во текот на неделите пред Божиќ од многу луѓе (вклучувајќи ги и нехристијаните) во западното општество и Азија .

На разгледниците се става традиционалниот текст за поздравување; на пример, во земјите од англиско говорно подрачје ја има следната содржина: инж. Ви посакуваме Среќен Божиќ и Среќна Нова Година . Постојат безброј варијации на оваа честитка: многу картички кои изразуваат повеќе религиозни чувства или содржат стих, молитва или ред [en] од Библијата , додека други не се од религиозна природа и содржат генерален поздрав, кој може да звучи како „сезонски честитки“ англиска верзија ( „Среќни празници“).

Божиќните картички обично се произведуваат индустриски и се купуваат за таа пригода. Нивните дизајни може да бидат директно поврзани со раѓањето на Христос и може да содржат слики од Рождеството Христово [en] или христијански симболи како Витлеемската ѕвезда или белиот гулаб , кои го претставуваат и Светиот Дух и светот .

Многу божиќни картички се од секуларна природа и прикажуваат предмети кои традиционално се поврзуваат со божиќните празници, како што се Божиќните ликови (на пример, Дедо Мраз , снежни луѓе , ирваси на Дедо Мраз , предмети поврзани со Божиќ (свеќи, зеленика , божиќни украси, новогодишни елки , карактеристични за божиќниот период, активности ( празнични [mk] шопинг , песни , забави) или други аспекти на оваа сезона (снег, флора и фауна на северната зима) Некои секуларни разгледници прикажуваат носталгични сцени од минатото, како што се купувачите во кринолин здолништа на улиците на XIX Другите божиќни честитки се хумористични по природа, особено оние што ги прикажуваат шегите на Дедо Мраз и неговата придружба.

Историја

Првата божиќна честитка со индустриски печатење во светот дизајнирана од Џон Хорсли заХенри Кол

Првите комерцијални божиќни честитки биле издадени одХенри Кол во Лондон на 1 мај 1843 година, а биле прикажани илустрации од Џон Хорсли [1] [2] [3] . Во центарот на сликата, три генерации од семејството се прикажани како прогласуваат тост за примачот на разгледницата: од двете страни има сцени на добротворни цели со делење храна и облека на сиромашните [4] . Најверојатно, семејната слика заедно за да пиеме вино, се измешани, но идејата беше практична: Кол помогна да се појави „ penny-mail [en] » три години порано. Беа испечатени две серии разгледници во вкупно 2050 парчиња, кои беа продадени во истата година за секој шилинг [5] .

Првите англиски разгледници ретко прикажуваа зимски или религиозни теми; наместо тоа, предност се даваше на цвеќиња, самовили и други чудесни цртежи кои го потсетуваа примачот на пристапот на пролетта. Популарни беа хумористични и сентиментални слики на деца и животни, како и сè пософистицирани форми, украси и материјали. На Божиќ 1873 година, литографската фирма Пранг и Мајер започна со производство на честитки за популарниот пазар во Англија. Фирмата започна да продава божиќни честитки во Америка во 1874 година, со што стана првата печатница која нуди разгледници во Америка. Неговиот сопственик, Луис Пранг , понекогаш се нарекува „татко на американската божиќна честитка“ [6] . До 1880-тите, Пранг произведуваше преку пет милиони разгледници годишно користејќи хромолитографија [1] . Сепак, популарноста на неговите разгледници доведе до воведување на евтини имитации, кои на крајот го избркаа од пазарот. Пронајдокот на разгледницата го означи крајот на фенси викторијански разгледници, но до 1920-тите, разгледниците со пликови се вратија. Широката колекција на честитки Лаура Седон ( Лаура Седон колекција на честитки ) од Манчестер Метрополитен универзитет [ен] претставува 32 илјади викторијански и едвардијански честитки, отпечатени од големи издавачи во тоа време [7] , вклучувајќи ја и првата индустриски произведена божиќна честитка во ОК [8] ...

Изработката на божиќни картички беше профитабилна работа за многу производители на канцелариски материјал во текот на 20 век , а дизајните на картичките постојано еволуираа како што се развиваат вкусовите и техниките за печатење. Добро познат бренд сега Hallmark Cards е основан во 1913 година од Џојс Хол ( од Џојс Хол тогаш ) со помош на неговиот брат Роли Хол (Роли Хол) за продажба на божиќни картички од сопствено производство. Браќата Хол ја искористија зголемената побарувачка за поперсонализирани честитки и постигнаа одлучувачки успех кога побарувачката за разгледници за испраќање на војниците се зголеми со избувнувањето на Првата светска војна. [9] Светските војни родиле разгледници со патриотски теми. Во 1950-тите, во мода дојдоа чудни уметнички разгледници ( „студио картички“ ) со карикатурни илустрации и понекогаш ризичен хумор. Сликите од носталгична, сентиментална и религиозна природа останаа популарни, а репродукциите на викторијанските и едвардијанските разгледници се лесно достапни во 21 век. Модерните новогодишни картички може да се купат поединечно или во комплети со ист дизајн или различен дизајн. Технолошкиот напредок можеби е одговорен за падот на побарувачката за божиќни честитки во последните децении. Проценетиот број на разгледници добиени од домаќинствата во САД се намали од 29 во 1987 година на 20 во 2004 година [10] . Е-поштата и телефоните промовираат почести контакти и се полесни за користење за генерациите израснати без рачно напишани писма - особено со веб-страниците кои нудат бесплатни електронски божиќни честитки. И покрај ова намалување, 1,9 милијарди разгледници беа испратени во САД само во 2005 година [11] . Неколку производители на разгледници сега нудат е- картички . Во Обединетото Кралство, божиќните картички сочинуваат речиси половина од продажбата на честитки, со над 668,9 милиони продадени божиќни честитки за време на празничната сезона во 2008 година. [12]

Во претежно нерелигиозните земји (на пример, Чешка), овие честитки се нарекуваат новогодишни [en] , но тие се испраќаат пред Божиќ, а главниот акцент (цртеж, текстови) е на Нова Година, без религиозни симболи.

Прегледи

Службен

Божиќна честитка од Белата куќа од американскиот претседател Л. Џонсон (1967)

Историјата на „официјалните“ божиќни честитки започна со кралицата Викторија во 1840-тите. Разгледниците на британското кралско семејство обично се портрети кои одразуваат значајни лични настани во годината.

Во американскиот политички живот, и покрај доминантната практика на одвојување на црквата од државата , постои долга традиција на испраќање божиќни честитки од Белата куќа секој Божиќ во име на претседателот и првата дама. [13] Оваа традиција датира од американскиот претседател Калвин Кулиџ , кој стана првиот претседател кој испратил писмена порака за мир на Божиќ 1927 година [13][14] . Американскиот претседател Херберт Хувер беше првиот да се испрати Божиќ белешки на Белата куќа, и Френклин Рузвелт стана првиот американски претседател да се користи формат разгледница (наместо на претходно користени белешки или пишани пораки), што најмногу наликува на денешниот Божиќ картички. [ 13]

Во 1953 година, американскиот претседател Двајт Ајзенхауер ја испрати првата официјална разгледница од Белата куќа. На разгледниците обично има поглед на Белата куќа во изведба на реномирани американски уметници. Бројот на адреси се зголеми многу пати во текот на децениите - од само 2 илјади во 1961 година на 1,4 милиони во 2005 година [15] .

Комерцијални

Многу бизниси , од мали локални бизниси до мултинационални компании , испраќаат божиќни честитки до поединци на списокот со клиенти како начин за градење добри односи, одржување на свеста за брендот и зајакнување на социјалните врски. Речиси секогаш, цртежите на овие картички се апстрактни и нерелигиозни по природа и немаат за цел да продаваат производи, ограничувајќи се на споменување на името на претпријатието. Оваа практика датира од „ комерцијалните честитки [en] » XVIII век, предците на модерната Божиќна честитка.

Добротворна

Многу организации објавуваат специјални божиќни честитки за целите на собирање средства. Можеби најпозната од овие програми е Програмата за Божиќни честитки на УНИЦЕФ , започната во 1949 година, за која се избираат дела од светски познати уметници. Со седиште во Обединетото Кралство за советување филантропи [en] секоја година ги доделува картичките „Награда Скруџ ( „Награда Скруџ“) , кои носат помал приход на сите добротворни организации за да поддржат дека се повикани [16] .

Божиќна честитка направена на компјутер со помош на дигитална фотографија
Божиќна честитка на уметникот Y. Ya. Гнездовски

Домашна

Од 19 век, многу семејства и поединци избрале да направат свои новогодишни честитки, или поради недостаток на пари, од уметнички причини или во обид да ја избегнат комерцијализацијата поврзана со божиќните честитки. Со поголема предност за домашни подароци во 19 век во однос на купените или комерцијалните подароци, домашните картички повеќе се ценети како подароци. Многу семејства го направија подготвувањето на божиќните честитки како семеен настан, што го прави дел од прославата на Божиќ, заедно со месење Божиќна торта и украсување на елката. Со текот на годините, овие картички се направени со користење на широк спектар на бои и моливи, колажи и едноставни техники за печатење, како што се исечени компири. Повторното оживување на интересот за хартиените изработки, особено за белешките , го подигна статусот на разгледницата „Направи сам“ и додаде низа алатки за втиснување, удирање и сечење.

Напредокот во дигиталната фотографија и печатење им овозможи на многу луѓе технологија да дизајнираат и печатат свои разгледници, користејќи ги и нивните сопствени оригинални цртежи или фотографии, и достапни во многу компјутерски програми или на Интернет во форма на клип уметност , како и голем избор на фонтови. Овие домашни картички вклучуваат лични моменти како семејни фотографии и слики од празниците. Crowdsourcing , уште еден тренд, отворен благодарение на Интернетот, им овозможи на илјадници независни професионални дизајнери и ентузијасти за дизајн да произведуваат и дистрибуираат празнични честитки низ целиот свет.

Карактеристики за испраќање пошта

Поштенска листа

Многу луѓе испраќаат разгледници и на блиски пријатели и на познаници, поради што кога се испраќаат разгледници, пишувањето адреси на десетици, па дури и стотици пликови може да потрае многу долго. Текстот за честитка на картичката може да биде личен, но краток или може да содржи краток опис на она што се случило во текот на изминатата година. Екстремен случај на овој феномен е Божиќното писмо [en] . Одете во делот „# Божиќни писма“ Бидејќи размената на божиќните честитки обично се повторува од година во година, на англиски, на пример, постои фразата „да се биде надвор од списокот на нечии божиќни честитки“ , што се користи за да укаже на расправии меѓу пријатели или јавни личности.

Божиќни писма

Некои луѓе уживаат во годишното масовно испраќање честитки како можност да ги споделат со сите што се случиле со нив за една година настани и да ги стават во плико таканаречено „Божиќно писмо“ ( „Божиќно писмо“), кое објави семејна вест и што понекогаш бара неколку испечатени страници текст. Колку и да е практична оваа идеја, односот кон божиќните писма е двосмислен: некои примачи ги доживуваат како здодевни мали детали, фалење или комбинација од двете, додека други ги ценат божиќните писма поради нивниот поличен карактер во споредба со масовно испратените картички кои содржат заеднички зборови.и за можноста да бидете во тек со животот на роднините и пријателите со кои ретко се гледате или комуницирате. Бидејќи писмото ќе го добијат и блиски и подалечни роднини, може да има приговори од роднините за тоа како тие се опишани на другите луѓе: една од епизодите на американскиот ситком Сите го сакаат Рејмонд е целосно изградена околу конфликт поврзан со содржината на такво писмо.

Честитки на различни јазици

Подолу е традиционалната честитка за божиќните честитки на руски, „Среќна Нова Година и Среќен Божиќ“ , преведена на некои други јазици:

Галерея

См. также

Примечания

 1. 1 2 Christmas Card . Encyclopaedia Britannica . Дата обращения: 15 июня 2015.
 2. Christmas card sold for record price BBC News . Retrieved 12 June 2011.
 3. Buday G. [hu] The History of the Christmas card. — Detroit, MI, USA: Omnigraphics, 1992. — P. 8. — xxiii + 304 p. — ISBN 1-55888-909-4 . (англ.)
 4. The Times (London, England), 26 November 2001, p.8 12 cards from the original print run are said to survive: one, sent by Henry Cole and his wife to his grandmother, was sold in 2001 for £20,000.
 5. Iris Earnshaw. The History of Christmas Cards . Inverloch Historical Society Inc. (November 2003). Дата обращения: 25 июля 2008. Архивировано 26 мая 2016 года.
 6. Meggs, Philip B. A History of Graphic Design. ©1998 John Wiley & Sons, Inc. p 148 ISBN 0-471-29198-6 .
 7. MMU Special Collections - Victorian Ephemera . Городской университет Манчестера [en] . Дата обращения: 8 ноября 2013.
 8. Susie Stubbs. Small Museums #1: Manchester Metropolitan University's Special Collections . Creative Tourist (10 May 2013). Дата обращения: 8 ноября 2013.
 9. Olson JS, Mendoza AO American Economic History: A Dictionary and Chronology. — Greenwood: ABC-CLIO, 1946. — P. 287. — 695 p. (англ.)
 10. Carr S. X'ing out Christmas cards . Younger generations find little reason to send the traditional holiday missives (недоступная ссылка) . On Wisconsin: JS Online: News: Milwaukee . Milwaukee Journal Sentinel [en] (22 декабря 2004) . Архивировано 28 августа 2005 года.
 11. The Holiday Season (англ.) . Newsroom: Releases: Facts for Features & Special Editions . Suitland, MD, USA: US Census Bureau (19 December 2005). — CB05-FF.19-2 (Updated). Дата обращения: 11 декабря 2006. Архивировано 7 мая 2010 года.
 12. Facts And Figures — GCA: The Greeting Card Association Архивная копия от 29 декабря 2013 на Wayback Machine Retrieved 17 June 2011.
 13. 1 2 3 David Greenberg. Signed, Sealed, Secular . LA Times . Дата обращения: 15 июня 2015.
 14. Christian Storm. Happy Holidays from the White House . Business Insider . Дата обращения: 15 июня 2015.
 15. Melissa McNamara . Bush 'Holiday' Cards Cause Stir , CBS News (7 December 2005). Дата обращения 22 сентября 2010.
 16. 2nd Annual Charity Christmas Card Awards (недоступная ссылка) . Charitiesadvisorytrust.org.uk. Дата обращения: 22 сентября 2010. Архивировано 16 декабря 2003 года.
 17. Vánoce, Velikonoce (недоступная ссылка) . Дата обращения: 22 сентября 2010. Архивировано 19 апреля 2002 года.

Ссылки