Мировниот договор во Сан Франциско

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Мировниот договор во Сан Франциско
Шигеру Јошида потпишува договор
Шигеру Јошида потпишува договор
Вид на договор мировен договор
датум на потпишување 8 септември 1951 година
Место на потпишување САД Сан Франциско
Влегување во сила 28 април 1952 година
Забави

Империја на Јапонија


Аргентина Австралија Белгија Боливија Бразил Обединето Кралство Венецуела Виетнам Република Хаити Гватемала Хондурас Грција Доминиканска Република Египет Индонезија Иран Ирак Камбоџа Канада Колумбија Костарика Куба Лаос Либан Либија Луксембург Мексико Холандија Никарагва Нов Зеланд Норвешка Пакистан Панама Парагвај Перу Салвадор Саудиска Арабија Сирија САД Турција Уругвај Франција Филипини Доминион Цејлон Чиле Еквадор Етиопија Унија на Јужна Африка
Јазици англиски , јапонски , француски , шпански
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons
Лого на Викиизвор Текст во Викиизвор

Мировниот договор во Сан Франциско е договор меѓу некои од земјите на антихитлеровата коалиција и Јапонија. Потпишан е во Сан Франциско на 8 септември 1951 година [1] . Договорот стави крај на воената состојба меѓу сојузниците потписнички и Јапонија, воспостави процедура за исплата на репарации на сојузниците и компензација на земјите погодени од јапонската агресија. Претставниците на Советскиот Сојуз, Чехословачка и Полска, кои учествуваа на конференцијата, одбија да ја потпишат. Шефот на советската делегација, првиот заменик-министер за надворешни работи на СССР А.А. Громико го сметаше договорот како посебен мир и истакна дека претставниците на НР Кина не биле поканети на конференцијата, а текстот на договорот не ги содржи територијални права на Кина наТајван , островите Пескадор и Парацел , како и суверенитетот на СССР над Јужен Сахалин и Курилските острови [2] .

За време на дискусијата за Договорот во Сенатот на САД, беше усвоена еднострана резолуција, која содржи клаузула дека условите од Договорот нема да значат признавање за СССР на какви било права или претензии на територијата што и припаѓа на Јапонија на 7 декември 1941 година. што би ги оштетило правата и правните основи на Јапонија.на овие територии, како и нема да признае никакви одредби во корист на СССР во однос на Јапонија, содржани во Договорот од Јалта [3] [4] .

Според условите на мировниот договор во Сан Франциско, Јапонија ја призна загубата на нејзиниот суверенитет над Тајван и Пескадорите, островите Парасел и островите Спратли, над Кореја, се откажа од „сите права, правни основи и претензии кон Курилските острови и тој дел на островот Сахалин и во непосредна близина на него острови, суверенитет над кој Јапонија го стекнала според Договорот од Портсмут од 5 септември 1905 година“ [1] .

Белешки (уреди)

Врски