Фудбалска репрезентација на Србија

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Знаме на Србија Србија
Лого
Прекар Бели орли
( срб. Бели Орлови / Beli Orlovi )
Конфедерација УЕФА
федерација Фудбалски сојуз на Србија
Главен тренер Знаме на Србија Драган Стојковиќ
Капетан Душан Тадиќ
Најголемата
број на игри
Бранислав Ивановиќ (105)
Најдобар стрелец Александар Митровиќ (43)
Куќа. стадион Раико Митиќ
ФИФА рангирање 29 4 (12 август 2021 година) [1]
Највисока 13 (март 2010) [2]
Пониско 66 (август 2015) [2]
Шифра на ФИФА СРБ
Форма
Комплет шорцеви.svg
Комплет чорапи srb20H.png
Комплет чорапи долги.svg
Комплет десна рака srb20H.png
Комплет десна рака.svg
Комплет лева рака srb20H.png
Комплет лева рака.svg
Форма
Тело на комплетот.svg
Главниот
Комплет шорцеви srb20A.png
Комплет шорцеви.svg
Комплет чорапи srb20A.png
Комплет чорапи долги.svg
Комплет десна рака srb20A.png
Комплет десна рака.svg
Комплет лева рака srb20A.png
Комплет лева рака.svg
Форма
Тело на комплетот.svg
Гостин
Првиот натпревар
чешки Чешка 1: 3 Србија Знамето на Србија (2004-2010)
( Ухерске Храдиште , Чешка ; 16 август 2006 г.)
Најголема победа
Азербејџан Азербејџан 1:6 Србија Знамето на Србија (2004-2010)
( Баку , Азербејџан ; 17 октомври 2007 година)
Знамето на Србија (2004-2010) Србија 6: 1 Бугарија Бугарија
( Белград , Србија ; 19 ноември 2008 година) [3]
Знамето на Србија (2004-2010) Србија 5:0 Романија Романија
( Белград , Србија ; 10 октомври 2009 година) [4]
Знаме на Србија Србија 6: 1 Велс Велс
( Нови Сад , Србија ; 11 септември 2012 година)
Знаме на Србија Србија 5:0 Русија Русија
( Белград , Србија ; 18 ноември 2020 година)
Најголем пораз
Украина Украина 5:0 Србија Знаме на Србија
( Лвов , Украина ; 7 јуни 2019 година)
Светско првенство
Учество 2 ( прв пат во 2010 година )
Достигнувања Групна фаза 2010 , 2018 година

Фудбалска репрезентација на Србија ( срп . Фудбалска репрезентација Србије ) е репрезентација која ја претставува Србија на меѓународни фудбалски турнири и состаноци. Е наследник на репрезентациите на Југославија и Србија и Црна Гора [ изворот не е наведен 178 дена ] . Постоеше како репрезентација на Југославија до февруари 2003 година, потоа играше како репрезентација на Србија и Црна Гора , од 28 јули 2006 година - како репрезентација на Србија.

Од 12 август 2021 година, репрезентацијата на ранг-листата на ФИФА го дели 29-то место со Турција [1] , а на ранг-листата на УЕФА од 11 октомври 2017 година ја зазема 30-тата линија [5] .

Достигнувања на светските првенства

првенство Квалификациски турнир Групна фаза Плеј оф
1930 - 1990 година види Југославија
1994 - 2006 година види Србија и Црна Гора
2010 година Победник на групата 7 од зоната на УЕФА 4. место во групата Д , отпадна
2014 година 3-то место во групата А, зона на УЕФА не се квалификуваше
2018 година Победник на групата Д на УЕФА зоната Трето место во групата Е , отпадна

Достигнувања на ЕП

првенство Квалификациски турнир Групна фаза Плеј оф
1960 - 1992 година види Југославија
1996 - 2004 година види Србија и Црна Гора
2008 година Трето место во групата А не се квалификуваше
2012 година Трето место во групата Ц не се квалификуваше
2016 година Четврто место во групата I не се квалификуваше
2020 година Трето место во групата Б
Пораз во плеј-офот
не се квалификуваше

Забележителни играчи

За комплетната листа на играчи на Србија на Википедија, видете овде .

Тренери на репрезентации

Тренер Тајмингот Натпревари ефикасност, во%
Вкупно Победа Реми Порази Победа Реми Порази
Шпанско знаме Хавиер Клементе август 2006 - декември 2007 година шеснаесет 7 7 2 43,75 43,75 12.5
Знамето на Србија (2004-2010) Мирослав Ѓукиќ февруари 2008 - август 2008 година 5 0 2 3 0,0 40,0 60,0
Знамето на Србија (2004-2010) Радомир Антич август 2008 - септември 2010 година 29 осумнаесет 3 осум 62.1 10.3 27.6
Знаме на Србија Владимир Петрович септември 2010 - октомври 2011 година тринаесет 5 3 5 38,5 23.1 38,5
Знаме на Србија Радован Черчиќ (глума) Октомври 2011 - мај 2012 година 5 2 еден 2 40 дваесет 40
Знаме на Србија Синиша Михајлович мај 2012 - ноември 2013 година 6 еден 2 3 16.7 33.3 50,0
Знаме на Србија Љубинко Друлович (глума) 2014 година 4 2 еден еден 50 25 25
Знамето на Холандија Дик адвокат јули 2014 - ноември 2014 година 4 0 2 2 0,0 50 50
Знаме на Србија Радован Черчиќ ноември 2014 - април 2016 година единаесет 5 0 6 45,45 0 55,55
Знаме на Србија Славољуб Муслин април 2016 - октомври 2017 година 15 осум 5 2 53,33 33,33 13.33
Знаме на Србија Младен Крстаич Октомври 2017 - јуни 2019 година деветнаесет 9 5 5 47,36 26.32 26.32
Знаме на Србија Љубиша Тумбакович јуни 2019 - декември 2020 година 14 6 5 3 42,86 35,71 21.43
Знаме на Србија Илија главниот град 2021 година 2 0 2 0 00,00 100,00 00,00
Знаме на Србија Драган Стојковиќ од март 2021 година 7 4 2 еден 57.14 28,57 14.29

Статистика на играчите

Број на натпревари

Најдобри стрелци

Состав на тимот

Следниве играчи се регрутирани од селекторот Драган Стојковиќ за пријателскиот натпревар со Катар (1 септември 2021 година) и за квалификацискиот натпревар за Светското првенство во 2022 година против Луксембург (4 септември 2021 година) и Ирска (7 септември 2021 година) ...

Игрите и головите се од 11 јуни 2021 година:
бр. Позиција Играч Датум на раѓање / возраст Натпревари Цели Клуб
1 БП Предраг Рајковиќ 31 октомври 1995 година (25 години) дваесет 0 Знамето на Франција Ремс
1 БП Марко Дмитрович 24 јануари 1992 година (29 години) осумнаесет 0 Шпанско знаме Севиља
1 БП Марко Илиќ 3 февруари 1998 година (23 години) еден 0 Знамето на Белгија Кортријк
1 БП Миле Свилар 27 август 1999 година (22 години) 0 0 Знаме на Португалија Бенфика Лисабон
2 деф Никола Миленковиќ 12 октомври 1997 година (23 години) 28 еден Знамето на Италија Фиорентина
2 деф Матија Настасиќ 28 март 1993 година (28 години) 28 0 Германско знаме Шалке 04
2 деф Стефан Митровиќ 22 мај 1990 година (31 година) 26 0 Шпанско знаме Хетафе
2 деф Урош Спаич 13 февруари 1993 година (28 години) 17 0 Знамето на Русија Краснодар
2 деф Филип Младеновиќ 15 август 1991 година (30 години) шеснаесет еден Знамето на Полска Легија Варшава
2 деф Страхиња Павлович 24 мај 2001 година (20 години) 9 еден Знамето на Франција Монако
2 деф Милош Вељковиќ 26 септември 1995 година (25 години) 9 0 Германско знаме Вердер Бремен
2 деф Михаило Ристиќ 31 октомври 1995 година (25 години) 7 0 Знамето на Франција Монпеље
2 деф Марко Петковиќ 3 септември 1992 година (29 години) 4 0 Знаме на Србија ТСК Бачка-Топола
2 деф Алекса Терзич 17 август 1999 година (22 години) 2 0 Знамето на Италија Фиорентина
3 PZ Душан Тадиќ Капитен на тимот 20 ноември 1988 година (32 години) 76 шеснаесет Знамето на Холандија Ајакс Амстердам
3 PZ Филип Костиќ 1 ноември 1992 година (28 години) 38 3 Германско знаме Ајнтрахт Франкфурт
3 PZ Немања Гудел 16 ноември 1991 година (29 години) 38 еден Шпанско знаме Севиља
3 PZ Филип Ѓуричиќ 30 јануари 1992 година (29 години) 31 4 Знамето на Италија Сасуоло
3 PZ Немања Максимович 26 јануари 1995 година (26 години) 31 0 Шпанско знаме Хетафе
3 PZ Немања Радонич 15 февруари 1996 година (25 години) 22 4 Знамето на Франција Олимпик Марсеј
3 PZ Сергеј Милинкович-Савич 27 февруари 1995 година (26 години) 22 3 Знамето на Италија Лацио
3 PZ Саша Лукич 13 август 1996 година (25 години) осумнаесет 0 Знамето на Италија Торино
3 PZ Андрија Живковиќ 11 јули 1996 година (25 години) осумнаесет 0 Знамето на Грција ПАОК
3 PZ Дарко Лазовиќ 15 септември 1990 година (30 години) шеснаесет 0 Знамето на Италија Хелас Верона
3 PZ Марко Груич 13 април 1996 година (25 години) 12 0 Знаме на Португалија Порто
3 PZ Иван Илиќ 17 март 2001 година (стар 20 години) 2 0 Знамето на Италија Хелас Верона
3 PZ Велко Бирманчевиќ 5 март 1998 година (23 години) 2 0 Знаме на Шведска Малме
3 PZ Урош Рачиќ 17 март 1998 година (23 години) еден 0 Шпанско знаме Валенсија
4 Дремење Александар Митровиќ 16 септември 1994 година (26 години) 64 41 Знамето на Англија Фулам
4 Дремење Лука Јовиќ 23 декември 1997 година (23 години) 14 5 Шпанско знаме Реал Мадрид
4 Дремење Душан Влаховиќ 28 јануари 2000 година (21 година) 7 2 Знамето на Италија Фиорентина

Форма

Дома

Комплет шорцеви scgh06.png
Комплет шорцеви.svg
Комплет чорапи долги.svg
Комплет десна рака.svg
Комплет лева рака.svg
Форма
Тело на комплетот.svg
Светско првенство 2006 година
Комплет шорцеви бели риги.png
Комплет шорцеви.svg
Комплет чорапи долги.svg
Комплет десна рака am0506h.png
Комплет десна рака.svg
Комплет лева рака am0506h.png
Комплет лева рака.svg
Форма
Тело на комплетот.svg
2006-2008 година
Комплет шорцеви.svg
Комплет чорапи долги.svg
Комплет десна рака.svg
Комплет лева рака.svg
Форма
Тело на комплетот.svg
2008–2010 година
Комплет шорцеви риги сече бело.png
Комплет шорцеви.svg
Комплет чорапи ser10h.png
Комплет чорапи долги.svg
Комплет десна рака ser10h.png
Комплет десна рака.svg
Комплет лева рака ser10h.png
Комплет лева рака.svg
Форма
Тело на комплетот.svg
Светско првенство 2010 година
Комплет шорцеви.svg
Комплет чорапи долги.svg
Комплет десна рака.svg
Комплет лева рака.svg
Форма
Тело на комплетот.svg
2012–2014 година
Комплет шорцеви.svg
Комплет чорапи долги.svg
Комплет десна рака.svg
Комплет лева рака.svg
Форма
Тело на комплетот.svg
2014–2016 година
Комплет шорцеви servia1617h.png
Комплет шорцеви.svg
Комплет чорапи долги.svg
Комплет десната рака servia1617h.png
Комплет десна рака.svg
Комплет лева рака servia1617h.png
Комплет лева рака.svg
Форма
Тело на комплетот.svg
2016–2018 година
Комплет шорцеви serv18h.png
Комплет шорцеви.svg
Комплет чорапи долги.svg
Комплет десна рака serv18h.png
Комплет десна рака.svg
Комплет лева рака serv18h.png
Комплет лева рака.svg
Форма
Тело на комплетот.svg
Светско првенство 2018 година
Комплет шорцеви.svg
Комплет чорапи srb20H.png
Комплет чорапи долги.svg
Комплет десна рака srb20H.png
Комплет десна рака.svg
Комплет лева рака srb20H.png
Комплет лева рака.svg
Форма
Тело на комплетот.svg
2020 -

Гостин

Комплет шорцеви scgh06.png
Комплет шорцеви.svg
Комплет чорапи долги.svg
Комплет десната рака Panam3.png
Комплет десна рака.svg
Комплет лева рака Panam3.png
Комплет лева рака.svg
Форма
Тело на комплетот.svg
2006 година
Комплет шорцеви redstripes.png
Комплет шорцеви.svg
Комплет чорапи долги.svg
Комплет десна рака.svg
Комплет лева рака.svg
Форма
Тело на комплетот.svg
2006-2008 година
Комплет шорцеви.svg
Комплет чорапи долги.svg
Комплет десна рака.svg
Комплет лева рака.svg
Форма
Тело на комплетот.svg
2008–2010 година
Комплет шорцеви usa10h.png
Комплет шорцеви.svg
Комплет чорапи ser10a.png
Комплет чорапи долги.svg
Комплет десна рака usa10h.png
Комплет десна рака.svg
Комплет лева рака tur10a.png
Комплет лева рака.svg
Форма
Светско првенство 2010 година
Комплет шорцеви.svg
Комплет чорапи долги.svg
Комплет десна рака.svg
Комплет лева рака.svg
Форма
Тело на комплетот.svg
2012–2014 година
Комплет шорцеви.svg
Комплет чорапи долги.svg
Комплет десна рака.svg
Комплет лева рака.svg
Форма
Тело на комплетот.svg
2014–2016 година
Комплет шорцеви.svg
Комплет чорапи долги.svg
Комплет десна рака.svg
Комплет лева рака.svg
Форма
Тело на комплетот.svg
2016–2018 година
Комплет шорцеви srb18a.png
Комплет шорцеви.svg
Комплет чорапи долги.svg
Комплет десна рака srb18a.png
Комплет десна рака.svg
Комплет лева рака srb18a.png
Комплет лева рака.svg
Форма
Тело на комплетот.svg
Светско првенство 2018 година
Комплет шорцеви srb20A.png
Комплет шорцеви.svg
Комплет чорапи srb20A.png
Комплет чорапи долги.svg
Комплет десна рака srb20A.png
Комплет десна рака.svg
Комплет лева рака srb20A.png
Комплет лева рака.svg
Форма
Тело на комплетот.svg
2020 -

Натпревари на противникот

Репрезентацијата на Србија ретко се среќава со репрезентациите од земјите од поранешна Југославија поради тензиите меѓу земјите.

Хрватска

Најтешките се игрите против хрватската репрезентација и по безбедноста и на гледачите и на спортистите. За прв пат по војната меѓу двете земји, тимовите се сретнаа на квалификацискиот турнир за Европското првенство 2000 година : на 18 август 1999 година, натпреварот во Белград заврши нерешено 0:0, а натпреварот во Загреб во октомври. 9, 1999 година исто така во нерешено - 2: 2 [6] . Следниот пат кога српската репрезентација се сретна со Хрватите на квалификацискиот турнир за Светското првенство 2014 година : на 22 март 2013 година, Хрватска победи со 2:0 во Загреб, а на 6 септември 2013 година во Белград, беше нерешено 1:1. снимен [7] .

Словенија

Првиот натпревар против словенечката репрезентација се одржа на ЕП 2000 година : Словенија, што доведе до 57. минута од натпреварот 3: 0, по отстранувањето на Синиша Михаиловиќ, прими 3 гола за 6 минути - конечниот резултат беше 3: 3. [8] . Следниве игри на репрезентациите паднаа на квалификацискиот турнир на Светското првенство 2002 година : 2 натпревари со резултат 1: 1 во Љубљана и Белград.

Русија

Натпреварите со Русија, благодарение на пријателските врски на двете земји и меѓусебната поддршка од навивачите, никогаш не останаа во сенка на инциденти. Севкупно, тимовите одржаа 12 средби, дебито се одржа на 31 мај 1995 година и имаше статус на пријателски. Од 12 натпревари, репрезентацијата на Југославија/Србија победила само два натпревари на 20 август 1997 година и во 2021 година била поразена четири пати, а на шест средби во регулаторното време било забележано нерешено (во два случаи исходот подоцна бил решен во пенали, од кои едниот е добиен, а другиот изгубен).

Рекорди

  • Од 2 септември 2006 година и до 11 август 2010 година, репрезентацијата на Србија, со одиграни 16 натпревари, нема пораз на домашните натпревари. Првиот пораз во Белград го имаше против Грција во пријателски натпревар .
  • Првиот гол за српската репрезентација беше постигнат на 16 август 2006 година од Данко Лазовиќ во 41 минута од првиот натпревар на репрезентацијата со Чешка .
  • Најдолгата серија без пораз од 12 натпревари ја одигра Игор Дулијаи (првиот натпревар на 16 август 2006 година со Чешка, последниот на 24 март 2007 година со Казахстан ).
  • Самая длинная серия побед — 5 матчей, с 28 марта по 19 августа 2009 года, под руководством Радомира Антича .

Скандалы

  • 12 октября 2010 года на седьмой минуте был отменён отборочный матч чемпионата Европы 2012 года со сборной Италии , проходивший в Генуе , из-за беспорядков, устроенными сербскими болельщиками. В своём решении 29 октября УЕФА засчитала сборной Сербии поражение 0:3 и постановила, что сербская сборная следующий отборочный матч Евро-2012 на своём поле (со сборной Северной Ирландии 25 марта 2011 года) проведёт без зрителей, а также пригрозила дисквалификацией стадиона на две игры, если в ближайшие два года беспорядки повторятся [9] .
  • Игра против сборной Албании в отборочном турнире ЧЕ-2016 14 октября 2014 года была остановлена из-за беспорядков с политической подоплёкой — в конце первого тайма с трибун был запущен радиоуправляемый мини-вертолёт с плакатом , где был изображён албанский герб на фоне карты Великой Албании и надписью « Автохтонность » [10] . Защитник сербов Стефан Митрович сорвал флаг, чем вызвал гнев албанских футболистов. Между игроками завязалась потасовка. После того как в избиении албанских игроков захотели поучаствовать фанаты, высыпавшие на поле, главный арбитр встречи Мартин Аткинсон увёл команды в подтрибунное помещение [11] . Сербии в итоге засчитали техническое поражение со счётом 0:3. Напряжённость между сербами и албанцами вызвана Косово : сербская провинция, объявила о независимости в 2008 году, где большую часть живут как раз албанцы.

Галерея

Ссылки

Примечания