Фудбалска репрезентација на Србија (У19)

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Репрезентацијата на Србија до 19 години
Лого
Прекар Бели Орлови ( српски. Бели орли )
Конфедерација УЕФА
Федерација Фудбалскиот сојуз на Србија
Главен тренер Знаме на Србија Иван Евич
Капетан Милош Стојановиќ
ФИФА код SRB
Формата
Комплет шорцеви.svg
Комплет чорапи ser10h.png
Комплет чорапи long.svg
Комплет десна рака ser10h.png
Комплет десна рака.svg
Комплет лева рака ser10h.png
Комплет лева рака.svg
Формата
Комплет тело.svg
Главниот
Комплет шорцеви.svg
Комплет чорапи ser10h.png
Комплет чорапи long.svg
Комплет десна рака usa10h.png
Комплет десна рака.svg
Комплет лева рака tur10a.png
Комплет лева рака.svg
Формата
Гостин
Европско првенство
Учество 1 или повеќе
Постигнувања Шампиони ( 2013 )
Европско првенство до 19 години
Злато Литванија 2013 година
Бронза Украина 2009 година
Бронза Романија 2011 година
Бронза Унгарија 2014 година

Фудбалската репрезентација на Србија до 19 години е репрезентацијата за која имаат право да играат играчи на возраст од 19 години и помлади, наследник на младинската фудбалска репрезентација на Југославија. Селектор на репрезентацијата е Иван Томиќ. Младинскиот тим е под раководство на Фудбалскиот сојуз на Србија.

Репрезентацијата стана европски шампион во фудбал до 19 години во 2013 година во Литванија, победувајќи ја Франција во финалето со 1-0. На Европското првенство во 2009 година, таа стигна до полуфиналето и стана бронзен медалист на шампионатот.

Моментален состав

Бр. Поз Играч Датум на раѓање / возраст Игри Голови Клуб
1 БП Вања Милинкович-Савиќ 20 февруари 1997 година Четиринаесет 0 Полска Лехија (Гдањск)
1 БП Милош Остојиќ 23 февруари 1997 година 3 0 Србија Лозница
2 гола Милош Златковиќ 1 јануари 1997 година 15 0 Србија ОФК
2 гола Марко Мијаловиќ 14 август 1997 година 13 1 Србија Бегалки
2 гола Милош Стојановиќ 18 јануари 1997 година 4 0 Србија Црвена Звезда
2 гола Филип Станкович 3 јануари 1997 година единаесет 1 Србија Црвена Звезда
2 гола Лианко Воиновиќ 1 февруари 1997 година 4 0 Бразил Сао Паоло
2 гола Никола Миленковиќ 12 октомври 1997 година 3 1 Србија Партиски
2 гола Бојан Аврамович 17 септември 1997 година 2 0 Австрија Алтач
3 ПЗ Немања Главчиќ 19 февруари 1997 година Четиринаесет 2 Србија Партиски
3 ПЗ Милан Сениќ 11 јули 1997 година 13 3 Германија Баер 04
3 ПЗ Лазар Зличич 7 февруари 1997 година 13 0 Србија Војводина
3 ПЗ Александар Лутоватс 5 мај 1992 година десет 1 Србија Мило
3 ПЗ Филип Јович 6 август 1997 година девет 1 Србија Телеоптички
3 ПЗ Стефан Јанковиќ 25 јуни 1997 година 7 0 Србија ОФК
3 ПЗ Матија Шпоolарич 2 април 1997 година 5 0 Шпанија Атлетико Мадрид
4 дремка Лука Јовиќ 23 декември 1997 година 17 единаесет Португалија Бенфика
4 дремка Иван Шапонич 2 август 1997 година 16 12 Португалија Бенфика
4 дремка Борко Дуронич 24 септември 1997 година 15 2 Србија ОФК
4 дремка Милош Ачимович 6 јули 1997 година 3 0 Босна и Херцеговина Зрински

исто така види

Линкови