Фудбалска репрезентација на Србија (У21)

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Младинската репрезентација на Србија
Лого
Прекар Бели Орлови (Бели орли)
Конфедерација УЕФА
федерација Фудбалски сојуз на Србија
Главен тренер Знаме на Србија Звонко Живковиќ
Капетан Знаме на СрбијаЛука Аџиќ
Најголемата
број на игри
Бранислав Ивановиќ (33)
Најдобар стрелец Урош Ѓурјевиќ (16)
Шифра на ФИФА СРБ
Формата
Комплет шорцеви.svg
Комплет чорапи долги.svg
Комплет десна рака srb18h.png
Комплет десна рака.svg
Комплет лева рака srb18h.png
Комплет лева рака.svg
Формата
Тело на комплетот.svg
Главниот
Комплет шорцеви.svg
Комплет чорапи долги.svg
Комплет десна рака srb18a.png
Комплет десна рака.svg
Комплет лева рака srb18a.png
Комплет лева рака.svg
Формата
Тело на комплетот.svg
Гостин
Првиот натпревар
Знамето на Сојузна Република Југославија Југославија 1:0 Малта Знамето на Малта
( Зрењанин , 1 јуни 1996 г. )
Најголема победа
Знамето на Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора 7:0 Сан Марино Знамето на Сан Марино
( 12 октомври 2004 г. )
Најголем пораз
Знамето на Белгија Белгија 4:0 Србија и Црна Гора Знамето на Србија и Црна Гора
( 16 ноември 2004 г. )
Европско првенство
Учество 6
Достигнувања Второ место, 2004 , 2007 година
Светско првенство
Злато Нов Зеланд 2015 година
Европско првенство
Сребрена Германија 2004 година
Сребрена Холандија 2007 година

Српска фудбалска репрезентација до 21 година ( срп . Фудбалска репрезентација Србија до 21 година ) е екипа во која можат да играат српски фудбалери до 21 година. Се собира тим под раководство на Фудбалскиот сојуз на Србија . Тој е наследник на младинската репрезентација на Југославија . Технички спонзор на тимот е Пума . Светски шампион од 2015 година меѓу млади селекции [1] .

Историја

По распадот на СФРЈ во 1992 година, формирана е младинската екипа на СРЈ . Во 2003 година, земјата (и националниот тим) го сменија името во Сојуз на Србија и Црна Гора . Во јуни 2006 година, Унијата се распадна и репрезентацијата го доби сегашното име. Тимот го постигна најголемиот успех на Европското младинско првенство во 2004 и 2007 година - тогаш тимот остана на чекор од титулата, губејќи во последниот натпревар од репрезентациите на Италија (0:3) и Холандија (1:4 ). Тимот двапати учествуваше на завршниот олимписки турнир, но успеа да освои само еден бод во шест натпревари и заврши на последното место во групата.

Благодарение на настапот на младинскиот тим на играчи до 19 години на Европското првенство 2014 година , младинската селекција го доби правото да игра на Светското првенство 2015 година во Нов Зеланд (за играчи до 20 години) во 2015 година . Репрезентацијата загуби само еден натпревар на турнирот - во групната фаза од Уругвај. Србија ги доби сите други натпревари: исходот од плеј-офот не беше решен во регуларното време (Унгарија успеа да стигне до 1/8 финалето во продолженијата, САД во 1/4 финалето во пенал, Мали во 1/2 финалето во продолженијата и Бразил во финалето по продолженијата). Бразил беше поразен со 2-1 во финалето на 20 јуни 2015 година .

Изведба на натпреварот

Европско првенство

 • 1994 - Суспендиран.
 • 1996 - Суспендиран.
 • 1998 - Неквалификуван.
 • 2000 - Не е квалификуван.
 • 2002 година - Неквалификуван.
 • 2004 - Сребрена.
 • 2006 - Полуфинале.
 • 2007 - Сребрена.
 • 2009 - групна фаза.
 • 2011 - Не се квалификуваше.
 • 2013 - Неквалификуван.
 • 2015 - Групна фаза.
 • 2017 година - Групна фаза.
 • 2019 - Квалификуван.

олимписки игри

Актуелен тим

Следниве играчи се повикани за квалификациите за Европското првенство за играчи до 21 година на УЕФА 2019 година против Македонија на 7 септември 2018 година и Русија на 11 септември 2018 година .

Натпревари и голови прикажани од 27 март 2018 година
бр. Позиција Играч Датум на раѓање / возраст Натпревари Цели Клуб
1 БП Борис Радунович 26 мај 1996 година (25 години) 13 0 Знамето на Италија Кремонеза
1 БП Филип Маноилович 25 април 1996 година (25 години) 3 0 Знамето на Грција Паниониос
1 БП Драган Росиќ 15 ноември 1996 година (24 години) 0 0 Знаме на Србија Младост Лучиани
2 деф Милан Гајч 28 јануари 1996 година (25 години) 21 2 Знамето на Франција Бордо
2 деф Вукашин Јованович 17 мај 1996 година (25 години) дваесет 0 Знамето на Франција Бордо
2 деф Мирослав Богошавац 14 октомври 1996 година (24 години) 7 0 Знаме на Србија Чукарички
2 деф Миладин Стеванович 11 февруари 1996 година (25 години) 7 0 Знаме на Србија Чукарички
2 деф Ерхан Машович 22 ноември 1998 година (22 години) 5 0 Знамето на Словачка Тренчин
2 деф Срѓан Бабиќ 22 април 1996 година (25 години) 3 1 Знаме на Србија Црвена Звезда
2 деф Немања Чаласан 17 март 1997 година (24 години) 2 0 Знаме на Србија Спартак Суботица
2 деф Светозар Маркович 23 март 2000 година (21 година) 0 0 Знаме на Србија Партизански
2 деф Алекса Терзич 17 август 1999 година (22 години) 0 0 Знаме на Србија Црвена Звезда
3 PZ Марко Груич 13 април 1996 година (25 години) 16 0 Знамето на Германија Херта
3 PZ Данило Пантиќ 26 октомври 1996 година (24 години) осум 3 Знаме на Србија Партизански
3 PZ Петар Мичин 29 септември 1998 година (22 години) 5 0 Знамето на Италија Удинезе
3 PZЛука Аџиќ 17 септември 1998 година (22 години) 5 0 Знамето на Белгија Андерлехт
3 PZ Александар Лутоватс 28 јуни 1997 година (24 години) 4 3 Знаме на Србија Мило
3 PZ Урош Рачиќ 17 март 1998 година (23 години) 3 0 Шпанско знаме Валенсија
3 PZ Лука Илиќ 2 јули 1999 година (22 години) 1 1 Знамето на Холандија НАЦ Бреда
3 PZ Лазар Рангелович 5 август 1997 година (24 години) 0 0 Знаме на Србија Раднички Ниш
4 Дремење Лука Јовиќ 23 декември 1997 година (23 години) единаесет 6 Шпанско знаме Реал Мадрид
4 Дремење Иван Шапонич 2 август 1997 година (24 години) 6 1 Знаме на Португалија Бенфика Б
4 Дремење Игор Златанович 10 февруари 1998 година (23 години) 4 1 Знаме на Србија Радник Сурдулица
4 Дремење Филип Ступаревич 30 август 2000 година (21 година) 0 0 Знаме на Србија Вождовац

Тренери

исто така види

Белешки (уреди)

Врски