Футсал репрезентацијата на Србија

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Србија
Лого
Конфедерација УЕФА
Федерација Фудбалскиот сојуз на Србија
ФИФА код SRB
Формата
Комплет шорцеви srb18h.png
Комплет шорцеви.svg
Комплет чорапи long.svg
Комплет десна рака srb18h.png
Комплет десна рака.svg
Комплет лева рака srb18h.png
Комплет лева рака.svg
Формата
Комплет тело.svg
Главниот
Комплет шорцеви srb18a.png
Комплет шорцеви.svg
Комплет чорапи long.svg
Комплет десна рака srb18a.png
Комплет десна рака.svg
Комплет лева рака srb18a.png
Комплет лева рака.svg
Формата
Комплет тело.svg
Гостин
Првата игра
Знаме на Италија Италија 4: 2 Знаме на Југославија (1945-1991) Југославија
( Градо , Италија , 8 декември 1987 година )
Најголемата победа
Знаме на бугарија Бугарија 0: 8 Знаме на Србија Србија
( Габрово , Бугарија , 9 февруари 2008 година )
Најголемиот пораз
Знаме на Бразил Бразил 8: 1 Знаме на Србија Србија
( Бразил , 14 март 2008 година )
Знаме на Бразил Бразил 8: 1 Знаме на Србија и Црна Гора Југославија
( Бразил , 16 октомври 1997 година )
Европско првенство
Учество 4 ( прв пат во 1999 година )
Постигнувања 4 место ( 2016 )

Футсал репрезентацијата на Србија е репрезентацијата што ја претставува Србија на меѓународни футсал натпревари . Тоа е наследник на репрезентациите на Југославија и Србија и Црна Гора.

Во 1992 година, југословенската репрезентација успеа да се пласира на Светското првенство , но потоа тие беа дисквалификувани од политички причини и беа заменети со репрезентацијата на Белгија . Иронично, до 2012 година (кога Србија стигна до 1/8 финалето) беа единствените успешни квалификации за Светското првенство во историјата на репрезентацијата.

Трипати беше избрана за Европско првенство , нејзино најдобро достигнување беше четвртфиналната фаза во 2010 и 2012 година . Но, на 8 февруари 2016 година, српската репрезентација исто така го ажурираше овој рекорд, победувајќи ја репрезентацијата на Украина со резултат 2: 1 во четвртфиналето и постигнувајќи го победничкиот гол во последната секунда од регуларното време на натпреварот.

Постигнувања на турнирот

Светско првенство во футсал

Европско првенство во футсал

Линкови