Рагби репрезентација на Србија

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Србија
Рагби 15
Лого
федерација Рагби сојуз на Србија
Главен тренер Драган Гружич
Капетан Миладин Живанов
Најголемата
број на игри
Милан Растовац (45)
Бомбардиер (очила) Марко Капор (154)
IRB рејтинг 85 (16 септември 2019) [1]
Комплет шорцеви.svg
Комплет чорапи долги.svg
Комплет десна рака.svg
Комплет лева рака.svg
Формата
Главниот
формата
Првиот натпревар
Знамето на Србија (1882-1918) Србија 8:3 Знамето на Велика Британија Британски доминации
(11 април 1918 г.)
Најголема победа
Србија Србија 52:0 Словенија Словенија
(29.10.2011)
Најголем пораз
Германија Германија 108:0 Србија Србија
(12 ноември 2005 г.)

Рагби репрезентацијата на Србија ја претставува Србија во меѓународните натпревари во рагби-15 на највисоко ниво. Според IRB класификацијата, Србија е третолигаш и го зазема 85-то место на меѓународниот пласман [1] . И покрај фактот што Србите имаат одиграно повеќе од 100 меѓународни натпревари, тимот никогаш не играл во финалето на светските првенства . Во сезоната 2012/14, тимот игра во Дивизија на Европскиот куп на нации .

Историја

Репрезентација на Србија, 1918 година.

Првите рагбисти во Србија биле ученици во школата на Џорџ Хериот во Единбург , кои студирале таму на почетокот на 20 век . На 11 април 1918 година, националниот тим го одигра својот прв неофицијален натпревар против тимот на британските Доминиони . Победничкиот натпревар за Србите (8:3) го следеа 10 илјади гледачи [2] . Од познатите тогашни спортисти треба да ги споменеме Тому Томиќ, Димитрие Дулкановиќ и Данило Павлович.

Во 1968-1992 година, српските рагби играчи ја претставуваа репрезентацијата на социјалистичка Југославија , потоа, до 2003 година, тимот на СРЈ и на крајот, во 2003-2006 година, Србија и Црна Гора . Југословените го направија своето меѓународно деби во 1968 година. Тогаш тимот загуби од вториот состав на Романците со резултат 3:11. Следниот месец Југославија го одигра својот прв тест натпревар , во кој загуби од Бугарија (6:22).

Дебито на тимот на Сојузна Република Југославија, кој се состоеше само од српски спортисти, падна во 1996 година - националниот тим се сретна со Андора . Сега Србија редовно учествува на европските натпреварувања.

резултати

Светско првенство

  • 1987 година : не е поканет
  • 1991 : не се квалификуваше
  • 1995 : не учествуваше
  • 1999 : не се квалификуваше
  • 2003 : не ја помина селекцијата
  • 2007 : не ја помина селекцијата
  • 2011 : не ја помина селекцијата

Општо

Резултати земајќи ги предвид некои настапи на СФРЈ, СРЈ и Србија и Црна Гора. Релевантно од 6 јуни 2013 година [3] .

Ривал Натпревари Победа Порази Реми Удел на победи
Австрија Австрија 2 1 1 0 50 %
Андора Андора девет 3 6 0 33%
Ерменија Ерменија 5 2 3 0 40%
Белгија Белгија осум 1 7 0 13 %
Бугарија Бугарија десет осум 2 0 80%
Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина 3 0 2 1 0%
Унгарија Унгарија 3 2 1 0 67%
Знамето на ГДР ГДР 1 1 0 0 100 %
Германија Германија 1 0 1 0 0%
Данска Данска 2 2 0 0 100 %
Знамето на Германија Западна Германија 6 0 5 1 0%
Израел Израел 4 3 1 0 75%
Шпанија Шпанија 4 0 4 0 0%
Италија Италија 3 0 3 0 0%
Латвија Латвија 2 1 1 0 50 %
Литванија Литванија 3 1 2 0 33%
Луксембург Луксембург 1 1 0 0 100 %
Малта Малта 3 1 2 0 33%
Мароко Мароко 2 0 2 0 0%
Молдавија Молдавија 4 1 2 1 25%
Холандија Холандија 6 2 4 0 33%
Полска Полска 3 2 1 0 67%
Португалија Португалија 3 0 2 1 0%
Романија Романија 1 0 1 0 0%
Словенија Словенија 3 2 1 0 67%
Сојуз на Советските социјалистички републики СССР 2 0 2 0 0%
Тунис Тунис 6 2 4 0 33%
Украина Украина 1 0 1 0 0%
Хрватска Хрватска 1 0 1 0 0%
Знамето на Чехословачка Чехословачка осум 1 7 0 13 %
Швајцарија Швајцарија 15 десет 4 1 67%
Шведска Шведска 5 2 3 0 40%
Вкупно 130 49 76 5 38%

Белешки (уреди)

  1. 1 2 Светско рангирање на IRB . WorldRegby.org (16 септември 2019 година). Датум на лекување: 16 септември 2019 година.
  2. Рагби Савез Србије - Историја (Босн.)
  3. RugbyData.com - Статистика на меѓународната рагби унија - Статистика за Србија и Црна Гора - Табела од глава до глава (непристапна врска)

Врски