Репрезентација на Србија во рагби лигата

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Србија
Рагби 13
Прекар Бели орли ( срб. Бели Орлови )
федерација Рагби федерација-13 на Србија
Главен тренер Знаме на Србија Лубомир Буквич
Капетан Далибор Вукановиќ
Најголемата
број на игри
Зоран Пешиќ (28)
Комплет шорцеви.svg
Комплет чорапи долги.svg
Комплет десна рака.svg
Комплет лева рака.svg
Форма
Тело на комплетот.svg
Главниот
форма
Комплет шорцеви.svg
Комплет чорапи долги.svg
Комплет десна рака.svg
Комплет лева рака.svg
Форма
Тело на комплетот.svg
Резервирај
форма
Првиот натпревар
Либан Либан 102: 0 Србија Знамето на Србија и Црна Гора
( 19 октомври 2003 г. )
Најголема победа
Германија Германија 6:90 Србија Знаме на Србија
( 22 април 2011 г. )
Најголем пораз
Франција Франција 120: 0 Србија Знамето на Србија и Црна Гора
( 22 октомври 2003 г. )
Европско првенство
Учество 1 ( прв пат во 2009 година )
Достигнувања Групна фаза (2009)

Репрезентацијата на Србија во рагби лигата е репрезентација која ја претставува Србија (до 2006 година - Србија и Црна Гора ) во натпреварувањата во рагби лигата од 2003 година. 10 ноември 2001 година стана почетна точка во историјата на рагби лигата во модерна Србија, кога беше формирана Српската федерација за рагби-13. Тимот е рангиран на 17-то место во рангирањето на Меѓународната рагби лига заклучно со јули 2018 година.

Приказна

Деби

Во 1953 година, секретарот на Југословенскиот спортски сојуз Драган Марсичевиќ предложи да се одржат првите натпревари во земјата не само во класичниот рагби-15 , туку и во рагби лигата . Во 1954 година, клубовите Партизан и Раднички беа формирани откако два француски тима ја обиколија земјата. На 26 април 1954 година се одигра првиот натпревар во рагби лигата меѓу клубовите во земјата, а во 1961 година се појави југословенската репрезентација која одигра само еден натпревар против Франција и загуби со 0:13. Во земјата имаше и контроверзии дека претежно рагби-15 се разви во Хрватска, додека рагби лигата доминираше во Србија, па југословенските власти решија да ја задржат класичната форма на рагби. На 10 ноември 2001 година, по формирањето на новата федерација во рагби лигата, повторно заживеа националното првенство, каде основата сега се осум клубови - Дорчол Спајдерс, Морава Читаз, Црвена Звезда, Белградскиот универзитет, Раднички (Нова Пазова), „Цар Лазар“, „Соко“, „Стари-град“ и „Ниш“. На 10 ноември 2016 година, земјата ја прослави 15-годишнината од основањето на Српската федерација за рагби-13 [1] .

Учество на турнири

Репрезентацијата играше во медитеранскиот клуб во 2003 и 2004 година, како и во словенскиот куп во 2006 и 2007 година, победувајќи ги двата пати во финалето против Чешка со резултат 36:28 во Прага и 56:16 во Белград. . Во 2006 година, репрезентацијата на Србија учествуваше во изборот за Светско првенство, но загуби од селекциите на Холандија , Русија и Грузија . Во 2007 и 2010 година, Србија го освои штитот од европската рагби лига, победувајќи ги репрезентациите на Германија и Чешка. Во 2008 година Србите завршија на третото место на европскиот предизвик, губејќи од селекциите на Русија во 4:30 и Либан во 14:20 часот . Во 2009 година, репрезентацијата на Србија играше на Европскиот куп (аналог на Европското првенство), спаѓајќи во групата со Велс и Ирска, каде што го зазедоа 5-то место. Србите не успеаја да се квалификуваат за Светското првенство во 2013 година , губејќи од Италија, Либан и Русија. Во 2014 година, Србите го направија своето деби во Балканскиот куп на нивна територија и го зазедоа 2-то место, губејќи од Грција , која победи во финалето со резултат 22:50 - во грчката репрезентација беа вклучени само Австралијци со грчко потекло [2] .

Репрезентацијата на Србија повторно се избори за пласман на Светското првенство, победувајќи ја репрезентацијата на Русија на квалификацискиот турнир на Европскиот штит 2014/2015 за прв пат во својата историја [3] . Во последното извлекување на пакетите за патувања, Србите влегоа во групата А во Велс и Италија, играјќи со нив на 15 и 22 октомври 2016 година во Ланели , односно Белград [4] , откако претходно го победија шпанскиот тим со 64:4. во Валенсија [5] . Сепак, Србите загубија со 0:50 од Велс (нивната последна средба во 2009 година заврши со уште погласен пораз од 8:88) [6] , а во вториот натпревар загубија од италијанската селекција со 14:62, која беше составена од многу Италијанци со австралиско потекло и легионери од англиската Супер лига [7] .

Во 2017 година Србија го освои Балканскиот куп во второто реми, победувајќи ја Грција со 50-8 во финалето. Србија во 2018 година беше поразена од руската селекција на ЕП Б и ја победи Шпанија, но дополнителните показатели ја спречија да продолжи да се бори за пат на Светското првенство во 2021 година. Сепак, во август 2019 година, беше објавено дека Србија ќе ја замени Русија во последната фаза од европските квалификации (според некои извештаи, на Русите не им беше дозволено да играат понатамошни натпревари поради нелегално флертување на австралиските легионери) [8] [9 ] .

Младински тимови

Младинските селекции на Србија од 2006 година настапуваат на европските турнири. Така, во Франција, репрезентацијата на Србија дебитираше на Европското првенство до 19 години и го зазеде 6. место, губејќи од селекцијата на Шкотска до 19 години во последните минути. Во 2007 година, Србија беше домаќин на Европското првенство до 16 години, победувајќи ја Русија во групната фаза. Во натпреварот за третото место Србија се сретна со обединетата европска селекција „Еуро Келтс“ У16 и загуби од 20:22. Во 2008 година, Србите стигнаа до финалето на штитот на ЕП У-18, губејќи од Ирска и победувајќи ги Евро Келтите, но загубија од Шкотите во продолженијата во финалето и завршија на 6-то место. Во 2009 година, на Европското првенство за играчи до 16 години, кое се одржа по втор пат во Србија, Србите ги загубија сите натпревари во ждрепката на Шилд, губејќи и од Евро Келтите и од Шкотска.

Статистика на перформанси

Статистиката е дадена од 2003 година. Со црвено се истакнати турнирите со учество на српската репрезентација.

Светско првенство

Светско првенство во рагби лига
година Тркалезна Место Играни игри Победа Реми Порази
Знамето на Франција 1954 година Не учествуваше
Знаме на Австралија 1957 година
Знамето на Англија 1960 година
Знаме на Австралија Знамето на Нов Зеланд 1968 година
Знамето на Англија 1970 година
Знамето на Франција 1972 година
Знаме на ОН 1975 година
Знаме на Австралија Знамето на Нов Зеланд 1977 година
Знаме на ОН 1985-88
Знаме на ОН 1989-92
Знамето на Англија 1995 година
Знамето на Велика Британија Знамето на четирите провинции на Ирска Знамето на Франција 2000 година
Знаме на Австралија 2008 година Не квалификувани
Знамето на Англија Знаме на Велс 2013 година
Знаме на Австралија Знамето на Нов Зеланд Знамето на Папуа Нова Гвинеја 2017 година
Знамето на Англија 2021 година Да се ​​утврди
Вкупно 0 победи 0/16 0 0 0 0

Европско првенство

Европско првенство во рагби лига
година Тркалезна Место Играни игри Победа Реми Порази
Знаме на Велс Знаме на Шкотска Знамето на четирите провинции на Ирска Знамето на Русија Знамето на Грузија Знамето на Франција 2005 година Не се квалификуваше
Знамето на Италија Либанско знаме Знаме на Шкотска Знамето на четирите провинции на Ирска Знаме на Србија Знаме на Велс 2009 година Групна фаза 5/6 2 0 2 0
Знаме на Велс Знамето на Франција Знаме на Шкотска Знамето на четирите провинции на Ирска 2010 година Не учествуваше
Знаме на Шкотска Знамето на четирите провинции на Ирска 2012 година Не учествуваше
Знамето на Англија Знамето на четирите провинции на Ирска Знамето на Франција Знаме на Шкотска Знаме на Велс 2014 година Не учествуваше
Знаме на Велс Знамето на Франција Знаме на Шкотска Знамето на четирите провинции на Ирска 2015 година Не учествуваше
Вкупно 0 победи 1/32 2 0 2 0

Европски штит

Штитот на европската рагби лига
година Тркалезна Место Играни игри Победа Реми Порази
Германско знаме Естонско знаме Знаме на Австрија 2006 година Не учествуваше
Германско знаме Знамето на Чешката Република Знаме на Србија 2007 година Шампиони 1/3 2 2 0 0
Знамето на Италија Знамето на Чешката Република Германско знаме 2008 година Не учествуваше
Знамето на Чешката Република Знамето на Италија Германско знаме 2009 година Не учествуваше
Знамето на Чешката Република Знаме на Србија Германско знаме 2010 година Шампиони 1/3 2 2 0 0
Норвешко знаме Германско знаме Знамето на Малта 2011 година Не учествуваше
Германско знаме Знаме на Србија Знамето на Италија Знамето на Русија 2012/13 година 3 место 3/4 6 2 4 0
Знаме на Србија Знамето на Русија Знамето на Италија Украинско знаме 2014/15 година Шампиони 1/4 6 5 еден 0
Вкупно 3 победи 4/8 шеснаесет единаесет 5 0

Балкански куп

Балкански куп во рагби лига
година Тркалезна Место Играни игри Победа Реми Порази
Знаме на Србија 2014 година 2 место 2/4 2 еден еден 0
Знаме на Србија 2017 година Шампиони 1/3 2 2 0 0
Вкупно 1 победа 2/2 4 3 еден 0

Статистика за лични состаноци

Пристапено на 5 февруари 2016 година.

Непријател Игри Победи Реми Порази Стапка на победа% Освоени бодови Прескокнати поени Точка разлика
Унгарија Унгарија еден еден 0 0 Сто% 50 0 +50
Германија Германија 6 5 0 еден 83,3% 284 71 +213
Грција Грција 2 0 0 2 0% 48 94 -46
Грузија Грузија 2 0 0 2 0% 22 89 -67
Знамето на четирите провинции на Ирска Ирска еден 0 0 еден 0% 0 82 -82
Шпанија Шпанија еден еден 0 0 Сто% 64 0 + 62
Италија Италија 6 3 0 3 50% 130 166 -36
Мароко Мароко 2 0 еден еден 0% 24 78 -54
Холандија Холандија 2 0 0 2 0% 36 54 - осумнаесет
Русија Русија осум еден 0 7 12,5% 104 214 -110
Украина Украина 3 3 0 0 Сто% 114 22 +92
Велс Велс еден 0 0 еден 0% осум 88 -80
Филипини Филипини еден 0 0 еден 0% 12 осумнаесет -6
Франција Франција 3 0 0 3 0% 12 206 -194
чешки чешки 4 4 0 0 Сто% 204 54 +150
Вкупно 40 шеснаесет еден 23 40% 1.095 1.204 -109

Соединение

Играчите повикани да се квалификуваат за Светското првенство 2017 година [10] :

 • Дејвид Ангелиќ (инж.) (Блектаун Сент Патрикс)
 • Рајс Гркинич (Кабрамата)
 • Даниел Бурк (колеџ)
 • Џејсон Муранка ( инг .) (Дусбери Рамс)
 • Далибор Самарџиќ (Доркол)
 • Далибор Вукановиќ (Дорчол)
 • Стефан Неџелковиќ (Доркол)
 • Стеван Стевановиќ (Дорчол)
 • Џошуа Маријанович (Кавана Делфини)
 • Џавид Јашари (Партизан Белград)
 • Владо Кушиќ (Партизан Белград)
 • Перо Маџаревич (Раднички Нова Пазова)
 • Жарко Ковачевиќ (Раднички Нова Пазова)
 • Милош Чалиќ (Црвена звезда)
 • Милош Зоговиќ (Црвена звезда)
 • Владислав Дедич (Црвена звезда)
 • Воислав Дедиќ (Црвена звезда)
 • Чад Грант (Сент Клер комети)
 • Владица Николиќ (Villeneuve Leopards)
 • Џејмс Мирчески (Страчки од западните предградија)
 • Џордан Грант (Западни тигри)
 • Брендон Јанич (Бикови од областа Хилс)
 • Илја Радан (без клуб)

исто така види

Белешки (уреди)

 1. 15-годишнина од Рагби 13 Федерација на Србија (срп.) ... RagbiLiga.rs (8 ноември 2016 година). Датум на лекување: 26.10.2017 година.
 2. RLEF .. неодредено (непристапна врска) . www.RLEF.eu.com . Преземено на 8 октомври 2018 година. Архивирана на 24 септември 2015 година.
 3. RLEF .. неодредено (непристапна врска) . www.RLEF.eu.com . Преземено на 8 октомври 2018 година. Архивирана на 26 октомври 2017 година.
 4. Велс ќе ја пречека Србија во Ланели . WalesRugbyLeague.co.uk . Датум на лекување: 26.10.2017 година.
 5. RLEF .. неодредено (непристапна врска) . www.RLEF.eu.com . Преземено на 8 октомври 2018 година. Архивирана на 30 јануари 2018 година.
 6. Велс ја совлада Србија во квалификациите за Светското првенство - Вкупно рагби лига . TotalRL.com (15 октомври 2016 година). Датум на лекување: 26.10.2017 година.
 7. RLEF .. неодредено . www.RLEF.eu.com . Датум на лекување: 26.10.2017 (непристапен линк)
 8. Европска федерација на рагби лига (25 август 2019 година). Србија ја замени Русија во квалификациите за Светското првенство во рагби лигата . Соопштение за печатот . Преземено на 25 август 2019 година .
 9. Srbija ruši Španiju za nastavak kvalifikacija ( срп .) ... srbijasport.net.19 октомври 2018 година. Датум на лекување: 4 јуни 2019 година.
 10. Тројца дебитанти во Србија Состав од 22 играчи за квалификации (непристапна врска) . Европската федерација на рагби лига (5 октомври 2016 година). Преземено на 8 октомври 2018 година. Архивирана на 2 април 2017 година.

Врски