Тениската репрезентација на Србија во Дејвис купот

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Србија

Знаме на Србија.svg

Капетан Виктор Троицки
ИТФ рејтинг 7
Бои црвено-бело
Деби 1995 година [1]
Години на турнирот 25
Се одиграа состаноците
(V-P)
67 (46-21)
Победник (пати) 1
Финалист (пати) 1
Најмногу победи 43 ( Ненад Зимонич )
Најмногу победи (сингл) 34
Најмногу победи (двојки) 30 (Ненад Зимониќ)
Најдобар пар 7 ( Душан Вемиќ / Ненад Зимониќ)
Најмногу одиграни игри 55 (Ненад Зимониќ)
Најмногу години на турнир 22 (Ненад Зимониќ)

Тениската репрезентација на Србија во Дејвис купот ја претставува Србија (од 1995 до 2003 година Сојузна Република Југославија , од 2004 до 2006 година - Србија и Црна Гора ) во Дејвис купот - најпрестижниот машки тениски турнир на репрезентативно ниво. Репрезентацијата на Србија е правен наследник на репрезентацијата на СФРЈ во однос на изборот на домашната локација.

Историја

Тенисот во Србија се појавил најдоцна до 1893 година . По Првата светска војна биле основани тениски клубови во Белград , Нови Сад и Вршац . Репрезентацијата на Југославија го одигра својот прв натпревар во Дејвис купот во 1927 година , а првата победа ја освои во Белград во 1930 година , победувајќи го шведскиот тим со резултат 5:0. Во 1939 година, југословенскиот тим ја освои европската зона, но загуби од Австралијците - идните шампиони - на меѓузонскиот турнир.

Поголемиот дел од времето кога постоеше федерална Југославија, јадрото на нејзиниот Дејвис куп тим го сочинуваа хрватски играчи, како што се Јосип Палада , Фрањо Пунчец и Драгутин Митиќ , а подоцна и Жељко Франуловиќ , Никола Пилиќ и Горан Иванишевиќ . Првиот Србин во светската елита бил Слободан Живоиновиќ , идниот претседател на Националната тениска федерација [2] . Во 1991 година, Хрватот Иванишевиќ одби да игра за југословенската репрезентација во полуфиналето на Дејвис купот против Французите , велејќи: „Нема смисла да се игра за земја што не постои“ [3] .

Во 1993 година, екипата на Сојузна Република Југославија го започна своето патување во Дејвис купот со третата европска група, постепено издигнувајќи се во повисоките ешалони. Во 2010 година, Србите, кои го направија своето прво финале во Светската група, станаа шампиони, повторувајќи го успехот на Хрватска , која го освои купот пет години порано. Во 2013 година, репрезентацијата на Србија стигна до второто финале во својата историја, овојпат губејќи од Чесите .

Евиденција и статистика

Команда

Играчи

  • Најмногу сезони - 22 ( Ненад Зимониќ )
  • Најмногу натпревари - 55 (Ненад Зимониќ)
  • Најмногу натпревари - 74 (Ненад Зимониќ, 43-31)
  • Најмногу победи - 43 (Ненад Зимониќ, 43-31)
  • Најмлад играч - 19 години и 320 дена ( Новак Ѓоковиќ , 6 април 2007 година)
  • Најстар играч - 41 година 103 дена (Ненад Зимониќ, 15 септември 2017 година)

Финале на Дејвис купот (2)

Резултат година Локација Состав Ривал Проверете
Победа 2010 година Белград , Србија Н. Ѓоковиќ , Н. Зимонич , Ј. Типсаревич , В. Троицки Франција Франција 3: 2
Пораз 2013 година Белград И. Бозолјац , Н. Ѓоковиќ , Н. Зимониќ , Д. Лајович чешки чешки 2: 3

Состав во 2019 година

Капетан - Ненад Зимонич

Неодамнешни натпревари

Четвртфинале на Светската група, 2019 година

Русија
Русија
2
Каха Магика , Мадрид , Шпанија
22 ноември 2019 година
Тешко (т.е
Србија
Србија
1
1 2 3
1 Русија
Србија
Андреј Рубљов
Филип Краинович
6
1
6
2
2 Русија
Србија
Карен Хачанов
Новак Ѓоковиќ
3
6
3
6
3 Русија
Србија
Андреј Рубљов / Карен Хачанов
Новак Ѓоковиќ / Виктор Троицки
6
4
4
6
7 10
6 8

Групна фаза на Светската група, 2019 година

Франција
Франција
1
Каха Магика , Мадрид , Шпанија
21 ноември 2019 година
Тешко (i)
Србија
Србија
2
1 2 3
1 Франција
Србија
Жо-Вилфред Цонга
Филип Краинович
5
7
6 5
7 7
2 Франција
Србија
Беноа Пер
Новак Ѓоковиќ
3
6
3
6
3 Франција
Србија
Николас Мају / Пјер-Хјуг Херберт
Јанко Типсаревич / Виктор Троицки
6
4
6
4
Србија
Србија
3
Каха Магика , Мадрид , Шпанија
20 ноември 2019 година
Тешко (i)
Јапонија
Јапонија
0
1 2 3
1 Србија
Јапонија
Филип Краинович
Јуичи Сугита
6
2
6
4
2 Србија
Јапонија
Новак Ѓоковиќ
Јошихито Нишиока
6
1
6
2
3 Србија
Јапонија
Јанко Типсаревич / Виктор Троицки
Бен Меклахлан / Јасутака Учијама
7 7
6 5
7 7
6 4

Белешки (уреди)

  1. Како Југославија од 1927 година
  2. Она што не те убива, те прави посилен - I дел . Спортски подароци (15.07.2011). Преземено на 4 февруари 2012 година. Архивирана на 11 септември 2012 година.
  3. Она што не те убива, те прави посилен - II дел . Спортски подароци (18.07.2011). Преземено на 4 февруари 2012 година. Архивирана на 11 септември 2012 година.

Врски