Свети Мартин (сопственост на Франција)

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Задгранична заедница Сен Мартин
фр. Collectivité de Saint-Martin
Знаме Грб
Знаме Грб
Националната химна на Свети Мартин
Свети Мартин на мапата на регионот
Свети Мартин на мапата на регионот
официјалните јазици француски
Капитал Маригот
Најголемите градови Маригот
Форма на владеење Задгранична заедница на Франција
Претседателот Емануел Макрон
Префект Џек Симонс
Претседател на Територијалното собрание Франц Хамб
држава религијата католицизмот
Територија
• Вкупно 53,2 km²
Популација
• Проценка (2014) 35 107 луѓе
Густина 659,9 луѓе / km²
Валута евра
Интернет домени .mf , .sx
ISO код МФ
Телефонски код +590
Временска зона UTC − 4
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Сен-Мартен ( FR. Collectivité de Saint-Martin ) е прекуморска заедница на Франција , која го окупира северниот дел на Сен-Мартен и голем број соседни острови, формирана на 22 февруари 2007 година . Претходно, нејзината територија беше дел од францускиот прекуморски департман Гвадалупе .

Валута - евра . Домен - .mf

Површина - 53,2 km², население во 2014 година - 35.107 луѓе [1] . Главен град е Маригот (5,7 илјади).

Географија

Островот се наоѓа во северниот дел на островите Виндвард, 8 километри јужно од британскиот остров Ангвила .

Сен Мартин е составен од вулкански карпи, ридско, највисоката точка е 424 м. Островот се наоѓа во област со зголемена сеизмичка активност.

Климата е тропска, трговски ветар. Просечната годишна температура е 27 ° C. Врнежите се околу 900 mm годишно. Нема извори на свежа вода. Примарната природна вегетација е речиси целосно уништена од луѓето. Сен-Мартен се граничи на југ со Синт Мартен , на запад и северо-запад - по море се граничи со Ангвила , на исток - со морската граница со Сен-Бартелеми .

Приказна

Островот бил откриен од Кристофер Колумбо во 1493 година, но Шпанците не почнале да го развиваат.

Во 1631 година, Холанѓаните слетаа на островот и почнаа да развиваат резерви на сол на него. Во 1633 година, Шпанија ги објави своите претензии на овој остров, но потоа им го отстапи на Холандија и Франција, кои го поделија Сен Мартин во 1648 година. Франција почна да го поседува северниот дел на островот, а потоа ја вклучи оваа територија во колонијата Гвадалупе.

Во 18 век, на островот почнале да се создаваат плантажи со шеќерна трска, а на нив биле донесени црнци робови од Африка. Ропството било укинато од француските власти дури во 1848 година.

Популација

Населението е 35 107 луѓе (2014) [2] .

Население [2]
1962 година 1967 година 1974 година 1982 година 1990 година
4001 5061 6191 година 8072 28 518
1999 година 2007 година 2012 година 2013 година 2014 година
29 112 35 925 35 742 35 594 35 107

Етно-расен состав: мулати, црнци, местици од Гвадалупе (со француско-индиско потекло), белци, Индијанци [3] .

Јазици: француски (официјален), како и англиски , патоа (креолски базиран на француски), шпански , папиаменто (креолски врз основа на шпански, португалски и холандски) [3] .

Религии: главно католици, како и Јеховини сведоци, протестанти, хиндуси [3] .

Економија

Стопанската дејност се фокусира на опслужување на туристите.

Земјоделството не е развиено поради недостаток на извори на свежа вода, риболовот се врши во мал обем.

Речиси целата храна, како и производните стоки и горивото се увезуваат.

исто така види

Белешки (уреди)

  1. Populations légales 2014 (fr.) ... Национален институт за статистика и економика на етуди . Преземено на 5 октомври 2017 година.
  2. 1 2 Historique des populars légales - Recensement de la населението 1968-2014 .
  3. 1 2 3 Свети Мартин (инж.) ... Светската книга со факти . Централната разузнавачка агенција.