Сен-Пол (остров)

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Сен-Пол
fr L'île Saint-Paul
StPaul Map.png
Спецификации
Плоштад 8 км²
Највисоката точка 270 м
Популација 0 луѓе (2008)
Локација
38 ° 43 ′ С НС 77 ° 31 ′ источно d. H G Я O
Архипелаг Амстердам
Водна област индиски Океан
Земја
Регион Француски јужни и Антарктички територии
индиски Океан
Красная точка
Сен-Пол
Лого на Викимедија Комонс Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Сен-Пол (или Сен-Пол , fr. L'île Saint-Paul ) е остров во Индискиот Океан , дел од француските јужни и Антарктички територии . Се наоѓа 91 километар јужно од островот Амстердам , со кој го формира архипелагот Амстердам.

Географија

Сен-Пол е вулкански остров речиси лишен од дрвја. Во центарот на островот има залив - калдера на вулкан , исполнет со вода.

Климата е слична на онаа на островот Амстердам. Просечните месечни температури се движат од 10-11 ° C во зима до 17-17,5 ° C во лето. Островите се дом на колонии пингвини , фоки и морски птици .

Вулканска активност

Активен стратовулкан. Возраст од 1200 години. Првата снимена ерупција е 1991 година. Пред тоа, вулканот не еруптираше повеќе од 800 години. На местото на вулканот се формираше голема калдера. Последната ерупција беше во 2009 година.

Популација

Островот е ненаселен, но често го посетуваат научни експедиции.

Линкови