Сен Тропе

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Комуна
Сен Тропе
fr Сен Тропе , в. Сант Тропец
Сен Тропе Вил.jpg
Знаме Грб
Знаме Грб
43 ° 16'24 ″ с. НС 6 ° 38'23 ″ во d. H G Я O
Земја Франција
Регион Прованса - Алпи - Француска ривиера
Одделение за Вар
Округот Драгуињан
Кантон Свети Максим
Градоначалник Jeanан-Пјер Тувери (2014-2020)
Историја и географија
Плоштад 11,18 км²
Центар висина 0 - 115 м
Климатски тип Медитерански
Временска зона UTC + 1: 00 , во лето UTC + 2: 00
Популација
Популација 4452 луѓе ( 2012 )
Густина 398 луѓе / км²
Официјален јазик Француски
Дигитални идентификатори
Поштенски код 83990
INSEE код 83119

saint-tropez.fr (fr.)
Сен Тропе на мапата
Сен-Тропе
Сен Тропе
Сен Тропе на мапата
Сен-Тропе
Сен Тропе
Лого на Викимедија Комонс Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Сен Тропе ( француски Сен Тропе , Окс. Сант Тропец , има и варијанти [ Потребно е цитирање 497 дена ] транслитерација на Сен Тропе, Сан Тропе, Сен Тропе) - комуна во југоисточна Франција, во регионот Прованса - Алпи - Азурен брег , оддел Вар , област Драгуињан , кантон Сент-Максим [1] . Една од најпрестижните дестинации за одмор на француската ривиера .

Површината на комуната е 11,18 км², населението е 5612 луѓе [2] [3] (2006) со надолен тренд: 4452 луѓе [4] (2012), густината на населението е 398 луѓе / км².

Историја

Првата населба на местото на модерниот Сен Тропе е основана во 2 век п.н.е. НС Градот го доби своето модерно име во чест на Светиот великомаченик Торпис (Тропис, Трофим) , кој беше обезглавен во 60 -тите години на 1 век за време на Нерон за време на прогонството на христијаните во областа на модерна Пиза . Според животот , неговото тело било ставено во стар чамец заедно со петел и куче , кои излегле на брегот на местото на модерниот град [5] [6] [7] .

Во 10 век, бил дел од пиратскиот емират Фраксинет . Од 980 -тите. - како дел од округот Прованса . За одбрана на брегот, грофовите изградија мала тврдина, која преживеа во обновена форма до наше време. На крајот на 15 век, Сен Тропе бил префрлен во приватна сопственост на семејството барони на Грима. Во септември 1615 година , градот го посети експедиција од Јапонија предводена од самурајот Хасекура Цуненага . Се верува дека овој инцидент е првиот контакт меѓу Французите и Јапонците. Во 1637 година, жителите го одбија нападот на 22 шпански галеони . До сега, во чест на ова во градот се одржуваше традиционална поворка.

Во 1892 година, уметникот Пол Сигнак , фасциниран од ова живописно место, се насели во вила во Сен Тропе, многу познати уметници го следеа неговиот пример: Матис , Бонард , Маркет , Дерен. Нивната работа е широко застапена во градскиот музеј за сликарство Анонсијадес .

Во 1920 -тите - 1930 -тите години . познати личности од светот на модата како Коко Шанел и Елса Скиапарели го посетија Сен Тропе.

Во Втората светска војна, градот беше центар на сојузничката инвазија на јужна Франција ( операција Драгун ).

До 1950 -тите години . градот беше малку различен од другите рибарски села и беше малку познат за пошироката јавност. Тој се здоби со нова популарност, особено меѓу богатите луѓе, во 1956 година , кога познатиот филм „ И Бог ја создаде жената“ беше снимен во Сен Тропе со Брижит Бардо во насловната улога [8] . Подоцна , серијата комедија филмови за „ жандармот од Сен Тропе “ со Луис де Фунес во насловната улога ја зголемија популарноста на градот. Во 1969 година, беше објавен филмот „ Базен “ ( Ален Делон , Роми Шнајдер ), кој се одвива во Сен Тропе.

Во моментов, основата на економијата на Сен Тропе е туризмот . Градот има Музеј за современа уметност и тврдина од 16 - 17 век [8] , меѓутоа, главната насока е релаксација на плажа . Исто така, постојат здравствени центри, кина, библиотека и младински центар во градот.

Популација

Населението во општината во 2011 година изнесуваше - 4499 луѓе [9] , а во 2012 година - 4452 луѓе [4] .

Население по години
1962 година 1968 година 1975 година 1982 година 1990 година 1999 година 2005 година 2006 година 2010 година 2011 година 2012 година
5668 6130 5427 6213 5754 5444 5635 5612 4532 4499 4452

Динамика на население [2] [10] :

Економија

Во 2010 година, од 2.719 лица во работоспособна возраст (од 15 до 64 години), 1983 година беа економски активни , 736 беа неактивни (индикатор за активност 72,9%, во 1999 година - 74,1%). Од 1983 активни работоспособни жители, работеле 1.736 луѓе (881 мажи и 855 жени), 247 биле невработени (114 мажи и 133 жени). Меѓу 736 работоспособни неактивни граѓани, 186 биле ученици или студенти , 248 биле пензионери , а други 302 биле неактивни од други причини [11] [12] .

Во текот на 2010 година, комуната имаше 2.761 домаќинства што подлежат на оданочување со 5.394,5 луѓе. Просечниот приход изнесуваше 21.423 евра по даночен обврзник [13] .

Фото галерија

Панорама на пристаништето Сен Тропе

Забелешки (уреди)

 1. Décret n ° 2014-270 du 27 février 2014 portant délimitation des cantons dans le département du Var (fr.) ... Директива од 27 февруари 2014 година . legifrance.gouv.fr. Датум на лекување: 11 јули 2015 година. Архивирано на 29 декември 2014 година.
 2. 1 2 Популација selon le sexe et l'âge ... 2006 (fr.) ... Распределба на населението по пол и возраст (2006) . INSEE . Датум на лекување: 11 јули 2015 година. Архивирано на 4 септември 2012 година.
 3. Население во 2006 година (fr.) ... INSEE . Датум на лекување: 11 јули 2015 година.
 4. 1 2 Население во 2012 година (fr.) ... INSEE . Датум на лекување: 11 јули 2015 година.
 5. На пребарувач, која го прави на InfoWeb.net Архивирано на 14 март 2008 година.
 6. Сан Торпете (Торпес, Торпе)
 7. Архивирано копија (недостапни линк). Преземено на 14 март 2008 година. Архивирано на 9 мај 2008 година.
 8. 1 2 Сен Тропе // Речник на модерни географски имиња / Рус. геогр. околу Москва Центар; Под вкупно. ед. акад В. М. Котlyакова . Институт за географија РАС . - Екатеринбург: У-факторија, 2006 година.
 9. Население во 2011 година (fr.) ... INSEE . Датум на лекување: 11 јули 2015 година.
 10. Население на општината Сен Тропе (fr.) ... касини.еша. Датум на лекување: 11 јули 2015 година.
 11. База chiffres кругови: emploi - население активни 2010 (fr). ... INSEE . Датум на лекување: 11 јули 2015 година. (најновите податоци се за 1999 година, привремено вработување е делумно вклучено)
 12. База chiffres кругови: emploi - население активни 2010 (fr). ... Клучни показатели: вработување и работна активност на населението во 2010 година . INSEE . Датум на лекување: 11 јули 2015 година. (најновите податоци се за 1999 година, привремено вработување е делумно вклучено)
 13. Revenus fiscaux des ménages en 2010 (fr.) (недостапна врска) . Оданочен приход на домаќинствата (2010) . INSEE . Датум на лекување: 11 јули 2015 година. Архивирано на 29 август 2012 година. Забелешка: децата и внуците кои живееле на две места се сметаат за 0,5 луѓе. Главата на домаќинството - еден даночен обврзник (НП), други возрасни членови на семејството - по 0,5 НП, деца под 14 години - по 0,3 НП.

Линкови