Србија на Европските игри

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Србија на Европските игри
Знаме што се користи на Игрите
Код на МОК СРБ
НОК Српскиот олимписки комитет
Учество на Европските игри
20152019 година

Србија учествуваше на две Европски игри од нивното основање во 2015 година .

Тест за медал

Медали на Европските летни игри

Игри Учесници Злато Сребрена Бронза Вкупно Место
Азербејџан 2015 Баку 132 осум 4 3 15 12
Белорусија 2019 Минск 70 еден 2 3 6 33
Полска 2023 Краков
Вкупно 9 6 6 21 тринаесет

исто така види