Србија на Олимпијадата

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Србија на Олимпијадата
Знаме што се користи на Игрите
Код на МОК СРБ
НОК Српскиот олимписки комитет
Учество на Летните олимписки игри

1912 година


2008201220162020 година
Учество на Зимските олимписки игри
201020142018 година
исто така види

Србија првпат учествуваше на Олимписките игри во Стокхолм во 1912 година . На следните Игри, по Првата светска војна , во Антверпен во 1920 година , како и во 1924 и 1928 година , српските спортисти веќе играле во репрезентацијата на Кралството Срби, Хрвати и Словенци . Во 1929 година Кралството било преименувано во Југославија, а на Олимписките игри во 1932 и 1936 година српските спортисти се натпреварувале за Кралството Југославија .

По Втората светска војна, Југославија стана република : на Игрите во 1948 , 1952 , 1956 и 1960 година , олимпијците од Народна Република Србија играа во националниот тим на ФНРЈ . Од Игрите 1964 до Зимските игри 1992 - во репрезентацијата на Социјалистичка Федеративна Република Југославија . На Летните олимписки игри 1992 година во Барселона, поради санкциите наметнати на Југославија, српските спортисти беа принудени да се натпреваруваат како независни олимписки учесници под олимпиското знаме.

Откако ги пропушти Зимските игри 1994 година , Србија се врати на Олимпијадата во 1996 година како дел од Сојузна Република Југославија , која беше преименувана во 2003 година и играше како Србија и Црна Гора на Игрите во 2004 и 2006 година. Во 2006 година , Унијата на Србија и Црна Гора се распадна. Само 96 години подоцна, на Летните олимписки игри 2008 во Пекинг , Србија повторно зеде независно учество.

Тест за медал

Медали за игри

Летни игри

Игри Злато Сребрена Бронза Вкупно Место
Шведска 1912 година , Стокхолм 0 0 0 0 -
1920 - 2006 година учествуваше во репрезентациите на KSKhS , Југославија и S & C
Кина 2008 година , Пекинг 0 еден 2 3 61
Велика Британија 2012 година , Лондон еден еден 2 4 42
Бразил 2016 година , Рио де Жанеиро 2 4 2 осум 32
Јапонија 2020 година , Токио 3 еден 5 9 28
Вкупно 6 7 единаесет 24

Зимски игри

Игри Злато Сребрена Бронза Вкупно Место
1924 - 2006 година учествуваше во репрезентациите на KSKhS , Југославија и S & C
Канада 2010 година , Ванкувер 0 0 0 0 -
Русија 2014 година , Сочи 0 0 0 0 -
Република Кореја 2018 година , Пјонгчанг 0 0 0 0 -
Вкупно 0 0 0 0

Медали по спорт

Вид на спорт Злато Сребрена Бронза Вкупно
Таеквондо пиктограм.svg Таеквондо 2 еден еден 4
Ватерполо пиктограм.svg Ватерполо 2 0 2 4
Пиктограм за борење.svg Борете се еден 0 еден 2
Карате пиктограм.svg Карате еден 0 0 еден
Снимање пиктограм.svg Пукање 0 2 2 4
Кошаркарски пиктограм.svg Кошарка 0 еден еден 2
Одбојкарски пиктограм.svg Одбојка 0 еден еден 2
Пиктограм за кануање.svg Веслање и кајакарство 0 еден 0 еден
Пиктограм за пливање.svg Пливање 0 еден 0 еден
3x3 кошаркарски пиктограм.svg Кошарка 3х3 0 0 еден еден
Атлетски пиктограм.svg атлетика 0 0 еден еден
Тениски пиктограм.svg Тенис 0 0 еден еден
Вкупно 6 7 единаесет 24

Стандардни репрезентативци

Олимпијада Свеченото отворање Церемонија на затворање
Знаме на Шведска Стокхолм, 1912 година Драгутин Томашевич ?
Кина Пекинг, 2008 година Јасна Шекариќ Саша Старович
Знамето на Канада Ванкувер, 2010 година Елена Лолович Вук Рајенович

Врски