Сејшели

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Република Сејшели
фр. Република на Сејшелите
Англиски Република Сејшели
сеиче. Репиблик Шесел
Знаме Грб
Знаме Грб
Мото : лат. Финис коронат опус
Химна : „Косте Шеселва“
Сејшели на мапата на светот
Сејшели на мапата на светот
Датум на независност 29 јуни 1976 година (од ОК )
официјалните јазици Француски , Сејшели и Англиски јазик
Капитал Викторија
Најголемиот град Викторија
Форма на владеење претседателска република [1]
Претседателот Бран Рамкалаван
Заменик претседател Ахмед Афиф
Територија
• Вкупно 455 km² ( 180-то во светот )
•% водена површина. малолетник
Популација
• Оценка 90.024 луѓе ( 198-ми )
Густина 193 луѓе / km²
БДП ( ППП )
• Вкупно (2019) 2901000000 [2] долари. ( 174. )
• По глава 30383 [2] долари ( 46 минути )
БДП (номинален)
• Вкупно (2019) 1583000000 [2] долари. ( 169. )
• По глава 16575 [2] долари. ( 52d )
HDI (2019) 0,801 [3] ( многу високо ; 62. место )
Валута сејшелска рупија
Интернет домен .sc
ISO код SC
Код на МОК SEY
Телефонски код +248
Временска зона +4
Автомобилски сообраќај лево[4]
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons
Карта на Сејшели

Република Сејшели ( Француски République des Сејшели, Англиски Република Сејшели, Seiche Repiblik Sesel) е островска држава во Источна Африка . Државата е членка на Комонвелтот на народите . Се наоѓа во западниот Индиски Океан , малку јужно од екваторот , околу 1600 километри источно од африканското копно, северно од Мадагаскар .

Републиката вклучува 115 острови, само 33 се населени.

Површината на државата е 455 km² . Најголемиот остров е Махе (142 км²). Во него се наоѓа главниот град на државата - Викторија и меѓународниот аеродром . Други големи острови се Силуета , Праслин , Ла Диг . Многу мали корални острови.

Население - околу 95 илјади луѓе (2017 година).

Етимологија

Островите биле откриени од страна на португалските морнари во 1505 година и ги нарекле „Седум сестри“. Последователно, островите потпаднаа под француска контрола, а во 1742 година тие беа преименувани во чест на францускиот гувернер Бертранд Франсоа Махе, Comte de Labourdonnay , но веќе во 1756 година тие беа преименувани во чест на Жан Моро де Сешел , министер за финансии на кралот Луј. XV . Во 1794 година, архипелагот бил заробен од Британците и ја добил англиската форма на името - англиски. Сејшели [5] .

Историја

Во 1502 година, Васко де Гама , тогаш адмирал , пловејќи во таа област, ги назначил идните Амирантски Острови како Адмиралови, а португалските картографи најпрво го нацртале големиот остров Илја Гана, сега островот Махе , на нивните карти на компасот. Постојат докази за претходната посета од страна на арапските морепловци (гробовите на вековите на 9-ти 10-ти на Siluet Island, рок натписите на островот Frigit (Fregat). Во тоа време на архипелагот е ненаселен. За повеќе од два века, на Сејшелите беа само рај запирати .

Првите од Европејците што слетаа на архипелагот беа Британците: во 1609 година беше испитан и детално опишан од експедицијата на капетанот А. Шарпеј. Првите постојани населби на островите Махе и Праслин биле основани од Французите, кои во 1756 година почнале да основаат насади со цимет , каранфилче и ванила таму . Тогаш островите го добиле името по францускиот министер за финансии - Жан Моро де Сешел .

Француските колонисти донеле робови од Мадагаскар и Источна Африка на Сејшелите. Во 1794 година, архипелагот бил заземен од Британија , која од средината на 19 век (по укинувањето на ропството во 1835 година) започнала да ја поттикнува имиграцијата на Индијците на островите, кои се занимавале со трговија или работеле на плантажи со кокос . Во 1814 година, според Договорот од Париз , Сејшелите официјално станале британски посед [6] .

Во 1840 година, островите биле административно припоени кон британската колонија Маурициус , од каде Кинезите почнале да се населуваат . Во 1903 година, Сејшелите станаа посебна круна колонија на Велика Британија. Во исто време, на островите се појавија доселеници од Арабија .

Во 1965 година Велика Британија ги отфрли островите Алдабра , Фаркухар , Дерош и некои други од Сејшелите. Заедно со архипелагот Чагос, тие беа претворени во британска територија на Индискиот Океан .

Британскиот гувернер Брус Гритбач , 1972 година

На 29 јуни 1976 година, Велика Британија им додели независност на Сејшелите. Како резултат на изборите, Демократската партија освои мнозинство во парламентот на земјата, а Џејмс Манчам стана премиер. ПД доби околу 52 отсто од гласовите и 13 места во парламентот, Обединетата народна партија (УПН) - околу 48 отсто и 2 места.

На 5 јуни 1977 година, како резултат на вооружен пуч, на власт дојде ОПН, која ги споделуваше марксистичките, социјалистички ставови. Во 1978 година, ОПН беше преименувана во Народен прогресивен фронт (НПФ), чија идеолошка основа беше прогласена за социјализам. Во републиката, според уставот од 1979 година, беше воспоставен еднопартиски систем , земјоделското земјиште беше реквизирано од сопствениците, беа организирани земјоделски и рибарски колективни фарми.

Во земјата беа задушени бројни обиди за државен удар: во првите 2,5 години од новата влада имаше 3 такви, потоа во 1982, 1986 и 1987 година. Сличен обид беше направен и во 1981 година (под водство на познатиот платеник Мајк Хоар ).

Од 1977 година, со Сејшелите управува шефот на ПФ Франција-Алберт Рене (тој беше избран за претседател во 1979, 1984, 1989, 1993, 1998 и 2001 година). Во 1991 година, тој и неговата партија се согласија на слободни избори и исто така се откажаа од марксизмот . Во 2004 година, Рене доброволно се повлече од претседателската функција, предавајќи му ја на потпретседателот Џејмс Мишел , кој беше реизбран во 2006 и 2011 година. Дени Фор беше избран за претседател во 2016 година.

Во 1993 година, при вториот обид, беше усвоен нов устав , прогласувајќи отстапување од претходната линија, повеќепартиски систем , приватизација , пазарна економија и офшор .

Во 2020 година, лидерот на опозициската Национална партија, Вавел Рамкалаван, победи на претседателските избори.

Географија

Anse Takamaka-Mahé-Seychelles.jpg

Геолошки, Сејшелите се поделени на гранит и корали.

42-те острови од групата гранит, со вкупна површина од околу 243,7 km², ги вклучуваат островите Махе (142 km², највисоката точка на целиот архипелаг е 905 m), Праслин (45 km²), Ла Диг, Силуета , итн. Сите острови од групата гранит се отстранети од Мае не повеќе од 50-70 км. Повеќето од населбите и главните економски активности во архипелагот се концентрирани на бреговите на овие острови.

Во внатрешните региони на гранитните острови преживеале шуми, во кои доминираат ретки видови палми, пандануси и папрати од дрвја. Во крајбрежните низини, природната флора одамна е заменета со кокосова палма и други култивирани насади.

Коралните острови се рамни атоли, со вкупна површина од околу 211,3 км², надморска височина се издигнуваат за само 4-8 м. Варовниците што ги сочинуваат практично не ја задржуваат влагата што ја носат монсуните, затоа сушите се чести на атолите. Во екваторијална клима (+26 - +28 ° C во текот на целата година), само кокосова палма расте на тенки варовнички почви.

Поради долгата островска изолација во флората и фауната на Сејшелите, има многу висок процент на ендеми - птици, влекачи и растенија кои се наоѓаат само во овој архипелаг.

Клима

Клима на Сејшели
Индекс јан. фев март апр мај јуни јули авг Сеп окт Ноември Дек година
Апсолутен максимум, ° C 33.3 33.4 33.5 33.8 33.5 32.6 31.1 31.4 33.0 32.4 34.4 33.4 34.4
Просечен максимум, ° C 29.9 30,5 31.1 31.5 30.7 29.2 28.4 28.6 29.2 29.9 30.2 30.3 30,0
Просечна температура, ° C 27.1 27.6 28.0 28.2 28.0 26.8 26.1 26.2 26.7 27.1 27.1 27.1 27.2
Просечен минимум, ° C 24.6 25.2 25.4 25.5 25,7 24.9 24.2 24.2 24.6 24.7 24.4 24.4 24.8
Апсолутен минимум, ° C 21.4 20.6 22.1 22.3 21.6 20.9 20.4 19.6 20.2 20.5 21.5 20.0 19.6
Стапка на врнежи, mm 394 234 184 185 161 99 95 84 161 173 175 292 2237
Извор: Време и клима

Природата

Сејшелската палма расте само на Сејшелите, нејзиниот плод тежи 20 кг. Локалните жители веруваат дека токму тој бил забранетиот плод за Адам и Ева . Постои живописен парк „Vallee de Mae“, каде што расте шумичка со палми од Сејшели.

На Сејшелите има џиновски алдабриски желки ( Aldabrachelys gigantea ) . Некои од нив се долговечни (150 години) и тежат над 250 килограми.

Островот Палма (Праслин) е втор по големина на архипелагот Сејшели. Тој е дом на ретки видови птици - мала црна папагалска вазна на Сејшелите ( Coracopsis nigra barklyi ) и славејот булбул . Познат е островот на птиците. Многу птици преселници доаѓаат овде да се гнездат секоја година.

Според законодавството на Сејшелите, на секое лице му е дозволено слободно и слободно да се релаксира на која било плажа, вклучувајќи ги и плажите на кој било хотел.

Структура на државата

Дени Фор - претседател на Сејшели

Република. Претседателот е шеф на државата и владата, се избира од населението за 5-годишен мандат, реизбор уште два последователни мандати е дозволен.

Парламентот е еднодомно државно собрание, 34 пратеници (25 се избираат од населението, други 9 се именувани пропорционално од партиите кои добиле најмалку 10% од гласовите на изборите).

Политички партии:

 • Народна партија (поранешен Прогресивен фронт на народот на Сејшелите) - левиот центар, 23 места во парламентот;
 • Национална партија на Сејшели - десниот центар, 11 места;
 • Демократската партија е десниот центар и не е претставена во парламентот.

Вооружени сили на Сејшели: копнени сили, поморска патрола (поморски сили и воздухопловни сили), Национална гарда. Услуга - по договор. Трошењето на државниот буџет за одбрана - 3%.

Сејшелите официјално полагаат право на архипелагот Чагос ( британска територија на Индискиот Океан ).

Административна поделба

Република Сејшели е административно поделена на дваесет и пет области ( Eng. District), сите од нив се наоѓаат на внатрешните Сејшели , наречени и „гранитни острови“. „ Надворешните острови “ (Коралниот остров, seiche. Zil Elwannyen Sesel) не се поделени на области и на тој начин претставуваат неинкорпорирана област .

Популација

Возрасно-полова пирамида на населението на Сејшели во 2020 година

Население - 88,3 илјади (од јули 2010 година).

Просечниот животен век е 74 години (2011).

Годишен раст - 0,97% (плодност - 1,92 раѓања по жена).

Етнички состав: главно - француско-африкански мулати, како и Европејци, црнци, Индијанци, Кинези, Арапи.

Јазици: креолски (врз основа на француски) 91,8%, англиски (официјален) 4,9%, други 3,3% (попис 2002 година).

Религии: римокатолици 82,3%, англикански 6,4%, адвентисти од седмиот ден 1,1%, други христијани 3,4%, хиндуисти 2,1%, муслимани 1,1%, други нехристијани 1,5%, неопределени и атеисти 2,1% (попис 2002 година).

Писменоста на населението над 15 години е 92% (според пописот од 2002 година).

Економија

Собирање палми на Сејшели

Економијата на Сејшелите се заснова на опслужување на туристите (30% од работниците и повеќе од 70% од девизните приходи) и риболов (конзервирана и замрзната риба е главната извозна стока).

Придонесот на различни сектори од економијата во формирањето на БДП: секторот услуги 33,5%, индустрија 16,4%, градежништво 9%, трговија, ресторан и хотелиерство 9,2%, транспорт и врски 28,6%, земјоделство и рибарство 3,3%.

Се одгледуваат кокос , цимет и ванила (за извоз), сладок компир ,маниока (тапиока), банани и чај . Се одгледува живина.

Туризмот носи 75% од девизната заработка. Најважни извозни артикли: конзервирана туна 91,5%; ракчиња 4,2%. Главен увоз: 27% животни и храна (53% од оваа количина е замрзната туна како суровина за локалните фабрики), 26% нафтени производи, 21% производни производи, 16% возила и нивни делови, 7% хемиски производи. индустрија, 1% пијалаци и тутун.

Меѓународниот аеродром во Сејшели беше отворен во 1972 година. Во 1978 година, беше основана националната авиокомпанија на републиката, Ер Сејшели .

Таа е членка на меѓународната организација на земјите АКП .

Законодавниот систем на Република Сејшели се заснова на англиското обичајно право и француското граѓанско право (граѓанскиот законик на Сејшели се заснова на Наполеоновиот законик , а кривичниот законик се заснова на англиското право ). Главното корпоративно законодавство е Законот за меѓународни деловни компании, Законот за приватни фондови, Законот за осигурителни активности, Законот за инвестиции и хеџ фондови и Законот за меѓународни трустови.

Законодавството на Сејшелите, особено Законот за меѓународни деловни компании на Република Сејшели, дозволува регистрација на меѓународни корпорации (оф-шор компании) на Сејшелите.

Офшор центар

Сејшелите беа вклучени во списокот на офшор компании на Министерството за финансии на Русија на број 42.

Сејшелите се познати како офшор центар, каде од 1995 година се регистрирани меѓународни деловни компании. Таквите компании не се обврзани да плаќаат данок на Сејшели. Во моментов, повеќе од 140 илјади меѓународни деловни компании се регистрирани на Сејшелите, а 2013 година стана рекордна година за јурисдикцијата во однос на бројот на новорегистрирани меѓународни деловни компании, основани се 20.747 нови компании [7] .

4 сентября 2014 года Сейшелы приняли на себя обязательство по введению с 2017 года автоматического обмена налоговой информацией с иностранными налоговыми органами, что должно помешать избегать налогообложения и отмывать преступные доходы через сейшельские компании [8] .

Это произошло в свете острого желания Сейшел покинуть список стран, провинившихся перед Глобальным форумом ОЭСР по открытости и обмену налоговой информацией (2013 год), Сейшельские острова в срочном порядке внесли в декабре 2013 года изменения в Акт «О компаниях международного бизнеса» 1994 года [9] , но этого оказалось недостаточно, в связи с чем ожидается скорое усиление регулирования.

Культура

На формирование культуры Сейшельских Островов оказали влияние как французы и англичане, владевшие островами, так и переселенцы из Африки , Индии , Мадагаскара . Литература Сейшельских островов включает произведения на местном креольском языке , а также на французском и английском. Первым сейшельским писателем, прославившимся за пределами страны, стал Антуан Абель , писавший на всех трёх языках.

Прикладное искусство представлено изделиями из волокон пальм и панцирей черепах (остров Маэ ), а также изделиями из сейшельской пальмы (остров Праслен ) [10] .

СМИ

Государственная телерадиокомпания — SBC ( Seychelles Broadcasting Corporation — «Сейшельская вещательная корпорация»), включает в себя телеканал SBC TV, радиоканалы Radyo Sesel и Paradise FM.

В стране выходит несколько газет на всех официальных языках. Среди главных газет есть: ежедневная газета «Сейшелз нейшн» (Seychelles Nation — «Сейшельская нация»), вестник «Офишл газетт» (Official Gazette — «Официальная газета»), ежемесячный журнал «Пипл» (The People — «Народ»), а также католический журнал «Еко дез иль» (L'echo des Iles — «Эхо островов»).

Образование

Единственный вуз страны — Университет Сейшельских Островов .

Фотогалерея

Примечания

 1. Атлас мира: Максимально подробная информация / Руководители проекта: А. Н. Бушнев, А. П. Притворов. — М. : АСТ , 2017. — С. 65. — 96 с. — ISBN 978-5-17-10261-4.
 2. 1 2 3 4 World Economic Outlook Database, October 2019 – Report for Selected Countries and Subjects (англ.) .International Monetary Fund (IMF) (11 October 2019). Дата обращения: 13 марта 2020.
 3. Human Development Indices and Indicators 2019 (англ.) . Программа развития ООН . — Доклад о человеческом развитии на сайте Программы развития ООН.
 4. http://chartsbin.com/view/edr
 5. Происхождение названия Сейшельские острова
 6. Страны мира: Краткий полит.-экон. справочник. / Гл. ред. О. Н. Быков . — М.: Политиздат , 1985. — С. 341. — 495 с. — 300 000 экз.
 7. Сейшельские острова подписались на автоматический обмен
 8. No place to hide from the taxman — Seychelles signs automatic tax information sharing agreement (Seychelles News Agency)
 9. International Business Companies (Amendment) Act 15 of December 5, 2013 (недоступная ссылка) . Дата обращения: 12 октября 2014. Архивировано 24 сентября 2015 года.
 10. Архивированная копия (недоступная ссылка) . Дата обращения: 18 июня 2008. Архивировано 24 января 2009 года.

Ссылки