Шаблон: Тековна добра статија

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Документација

Овој шаблон е дизајниран да генерира шест нови добри статии. Се користи за автоматско вметнување описи на нови добри статии, на пример, на страници - Википедија: Добри написи , Портал: Избрана содржина или Насловна страница .

Употреба: {{Текущая хорошая статья|статья= номер }}

На пример: {{Текущая хорошая статья|статья=3}}

Кога додавате нови статии, едноставно заменете ги помеѓу соодветните коментари во шаблонот.

Вака ќе изгледа резултатот на страницата на Википедија : Добри написи


Член: Паралелограми

Наслов на насловот: Паралелограми

Линда Перхакс (2014)

Паралелограми (од англиски - „Паралелограми“) е деби студиски албум на американската пејачка Линда Перхакс , продуциран од филмскиот композитор Леонард Розенман . Оригиналното издание од 1970 година на Kapp ru en беше главно игнорирано од критичарите. Етикетата не ја промовираше плочата, а набрзо винилот исчезна од продавниците за плочи, а Перхакс се врати на работа како стоматолошки хигиеничар ru en .

Благодарение на дистрибуцијата на пиратски копии , Parallelograms на крајот стана култен албум. Во 1998 година, тој беше повторно издаден за прв пат - токму тогаш тој доби широко распространето признание од критичарите и слушателите. Песните на дискот се во стилови како психоделичен фолк , фолк-рок и џез и блуз . Албумот придонесе за раѓање на таков поджанр на психоделичен фолк како freak folk ru en .


Ознака на Туванската Народна Република, 1936. Камила која се трка со парна локомотива.

Место на печат во листот - серискиот број (филателистичка карактеристика) на штембилот место во листот за типографски печат . Кога еден типографски лист се состои од еден сектор - лист со печат , тогаш тие зборуваат за серискиот број во листот со печат.

Неопходно е точно определување на положбата на поштенската марка на листот со поштенски марки за да се опише каде на листот со поштенски марки е пронајдена една сорта која се разликува од другите „нормални“ марки на листот. Местото на печатот во листот игра посебна улога во специјализирани , истражувачки и други филателистички збирки од истражувачка природа.


Статија: Хипија од Елида

Наслов во главниот град: Хипија од Елида

Хипија од Елида ( стар грчки Ἱππίας ὁ Ἠλεῖος ; околу 470 п.н.е., Елида на Пелопонез - по 399 п.н.е.) - антички грчки филозоф- софист и математичар , современик на Сократ . Се одликува со енциклопедиско знаење и ширина на интереси. Филозофските идеи на Хипија ги поставија темелите за појавата и понатамошниот развој на концептите на егалитаризам и космополитизам . Хипија припаѓа на „постарите софисти“, чии имиња се поврзуваат со појавата на филозофскиот тренд на софистиката. Покрај филозофските расправи, пишувал и литературни дела од епски, лирски и трагичен жанр. Тој е автор на првата светска историја на филозофија. Хипијас е познат и по своите достигнувања во математиката. Неговото име е поврзано со описот на квадриксот и решението на проблемот со трисекција на аголот .

Хипија е протагонист на неколку сократски дијалози меѓу Платон и Ксенофон . Тие ја опишуваат филозофската контроверза меѓу Хипија и Сократ. Имајќи предвид дека делата ги напишале учениците на Сократ, Хипија во нив, можеби, е претставен во малку искривена форма.


Тоне „Бизмарк“

Последната битка на воениот брод „Бизмарк“ траеше од вечерта на 26 мај до утрото на 27 мај 1941 година во Атлантскиот Океан . Битката се одржа на околу 560 километри западно од француски Брест , кога германскиот воен брод ја презеде битката против супериорните сили на британската флота и поморската авијација. Смртта на Бизмарк го означи неуспехот на операцијата Учења на Рајна [en] на Кригсмарин . Оваа битка нема официјално име во историографијата на Втората светска војна .

Во раните утрински часови на 26 мај, летечкиот бродКаталина “ го откри борбениот брод. Во вечерните часови, торпедо-бомбардерите Suordfish , откако полетаа од носачот на авиони Арк Ројал , го нападнаа Бизмарк и, благодарение на двата удари со торпеда, го онеспособија неговото кормило, како резултат на што бродот веќе не можеше правилно да се контролира. Во текот на ноќта борбениот брод бил нападнат од група разурнувачи без да претрпи никаква штета. Во раните утрински часови на 27 мај, борбените бродови Кинг Џорџ V и Родни отворија оган врз бродот, поддржан од крстосувачи. По битка која траеше 100 минути, Бизмарк, кој доби серија сериозни удари и повеќе не беше способен да возврати, потона. Од над 2.200 членови на екипажот на Бизмарк, само 116 морнари беа спасени.


Статија: Вотерс, Роџер

Наслов на капа: Роџер Вотерс

Роџер Вотерс

Џорџ Роџер Вотерс ( англиски Џорџ Роџер Вотерс ; 6 септември 1943 година , Велика Букхам (англиски) , Сари , ОК ) - британскирок музичар , вокалист ,басист , композитор , поет .

Најпознат е како еден од основачите (крајот на 1965 година) и водачите (од крајот на 1967 година до неговото заминување во 1984 година) на групата Пинк Флојд . За време на неговото водство, тој беше автор на огромното мнозинство на текстови и голем дел од музиката, како и главен идеолог на групата и главен автор на најпознатиот концепт албум на The Wall . Од средината на 1970-тите, започна постепено влошување на односите меѓу музичарите во групата, а уделот на Вотерс во составот на албумите продолжи да расте, намалувајќи ги останатите музичари понекогаш само на улогата на аранжери . Резултатот беше заминувањето од Пинк Флојд во 1981 година на клавијатуристот Ричард Рајт , а на следниот албум The Final Cut, Вотерс стана практично единствениот автор.


Добредојдовте во Чеченската Република ( Engl. The Welcome to Chechnya) - документарен филм во режија на Дејвид Франс за прогонот на хомосексуалците во Чеченија , кој беше објавен во 2020 година на ТВ HBO . Филмот раскажува приказни за неколку ЛГБТ лица кои се обидуваат тајно да ја напуштат Русија и активистите кои им помагаат. Еден од централните ликови во филмот е Максим Лапунов, првиот човек кој отворено изјави дека станал жртва на тортура во Чеченија поради хомосексуалност.

Во филмот, за прв пат во документарното кино, од безбедносни причини е користена технологијата на замена на лицата на ликовите со лицата на актерите. Филмот доби позитивни критики и од западната и од руската критика. Светската премиера на филмот се одржа на филмскиот фестивал Санденс 2020 година , каде што доби специјална награда од жирито за монтажа. Покрај тоа, филмот доби неколку награди, вклучувајќи ја и наградата од публиката на Берлинскиот филмски фестивал .