Шаблон: Тековна избрана статија

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Илустрација на јакната за прав на првото издание на САД (1920) и Велика Британија (1921)

The Mysterious Affair at Styles ( Eng. Of The Mysterious Affair AT Styles) - првиот детективски роман на британската писателка Агата Кристи , создаден во 1916 година. Пред оваа книга напиша поезија, неколку раскази и создаде љубовна приказна „Снег над пустината“, која беше одбиена од издавачите. Се верува дека Кристи ја посветила книгата на нејзината мајка, која верувала во литературната дарба на нејзината ќерка и постојано ги поддржувала нејзините искуства на книжевното поле.

Писателката детално раскажа за историјата на создавањето на романот во нејзината „ Автобиографија “, што е редок случај за нејзините мемоари. На крајот на 1914 година се омажила за воениот пилот Арчибалд Кристи, го зела неговото презиме и пет години подоцна го родила своето единствено дете, ќерката Розалинд . За време на Првата светска војна, Агата работеше како медицинска сестра и се здоби со медицински вештини, особено, таа беше заинтересирана за отрови, што се одрази во нејзиниот прв детективски роман и понатамошна работа. Идејата да се напише детективска приказна беше поттикната од разговорот со нејзината постара сестра Меџ (Маргарет), кој имаше форма на комичен облог . Откако Кристи главно се одлучи за заплетот и ликовите, таа почна да го снима и препечатува романот. Соочена со одредени потешкотии при создавањето на книгата, таа, по совет на нејзината мајка, реши да работи на неа во Дартмур , рурален англиски регион. Таму, во хотелот Мурланд, каде што Агата се обидуваше да се задржи сама, тој беше завршен. Меѓутоа, во текот на неколку години, романот беше отфрлен од голем број издавачи и беше објавен дури во октомври 1920 година, кога, по мала ревизија, направена на инсистирање на издавачот, беше објавен во лондонскиот The Bodley Head . која стана нејзина прва издавачка куќа. Детективот продал околу 2.000 примероци. Пред тоа, тој се појавуваше во делови во британското списание „Тајмс викли едиција“ од 27 февруари до 25 јуни 1920 година. Примениот незначителен хонорар не можеше целосно да го задоволи дебитантот, но Агата не очајуваше и реши да продолжи да пишува, за на крајот да стане класика на детективската литература, како и еден од најобјавуваните и најпреведуваните автори во историјата.

Документација

Погоре е написот прикажан во блокот Избрана статија на почетната страница. Подолу се четирите претходни статии прикажани на страницата на Википедија: Избрани статии . Кога го ажурирате шаблонот, треба да го замените секој блок со претходниот и да го ажурирате горниот.

Статија: Лордови, Трејси

Наслов на капа: Трејси Лордс

Трејси Лордс во 2011 година

Трејси Елизабет Лордс ( . Англиски Траци Елизабет Лордс, нее Нора Луиз Кузма ( инж. Нора Луиз Кузма, р. На 7 мај 1968 година година ) - поранешна американска порнографска актерка, сега -. Актерката мејнстрим филмови, модел и музичар стана позната во 1980-тите благодарение на снимањето во порнографија, како и скандалот што избувна откако беше откриено дека актерката почнала да глуми во филмови за возрасни на 16-годишна возраст, односно пред да стане полнолетна.

Таа е родена и израсната во нецелосно семејство. На 15-годишна возраст, по уште еден конфликт во семејството Лордови, побегнала од дома и почнала да работи како модел за еротски списанија, користејќи лажна возачка дозвола. Од 1984 до 1986 година, таа успеа да глуми во повеќе од 20 порно филмови, станувајќи една од најпознатите актерки во „ златната ера на порно “. Во мај 1986 година, кога информациите за нејзината вистинска возраст станаа познати на ФБИ , избувна јавен скандал, беа отворени кривични случаи против филмските продуценти, а на дистрибутерите на филмови им беше наредено да престанат да прикажуваат каков било материјал од лордовите, бидејќи тоа може да се смета за детска порнографија. . Забраната на филмови со учество на актерката предизвика мултимилионска штета на индустријата, самиот скандал стана најголем во историјата на американската порно индустрија.

По напуштањето на порно, Лордс завршил часови по глума и почнал да глуми во нискобуџетни филмови од категорија Б. Оттогаш, таа се појави во голем број филмови и телевизиски серии, од кои некои (и директно придонесот на лордовите за нивниот успех) добија различни награди. Таа, исто така, успешно се занимаваше со електронска музика: нејзиниот сингл „Control“ се искачи на второто место на топ- листата Hot Dance Club Songs , а ремиксот од него доби уште поголемо значење како саундтрак за филмот „ Mortal Kombat “. Во 2003 година, Трејси ја објави нејзината автобиографија „Трејси лордови: под сето“, која доби признание од критиката и беше вклучена на листата на бестселери на Њујорк Тајмс . Сепак, и покрај различните достигнувања во филмската, музиката и литературата за мемоари, Трејси Лордс и понатаму е позната на пошироката јавност како легендарна актерка од „златното доба“ на американското порно.


Машки
Женски

Колибри со рубин грло или колибри со рубин грло (црвеногрло, обичен) колибри или обичен (рубиногрло, црвеногрло) archilochus ( латински Archilochus colubris ), е вид на птици од семејството на колибри , па именуван поради светло-црвената јака на мажјаците. Остатокот од перјата е смарагдно зелена со метален сјај горе, светло долу. Колибри со рубин грло е единствениот вид колибри што се гнезди во источна Северна Америка . За зимата, птиците летаат во Мексико и Централна Америка , движејќи се по брегот на Мексиканскиот Залив или директно преку Заливот. Тие се хранат со нектарот на цветните растенија и малите инсекти , напролет можат да пијат сок од дрвјата од дупките во стеблата, кои ги прободува жолто-стомакниот морон-клукајдрвец . Исклучиво женката се грижи за потомството: гради гнездо од белиот пената на растенијата, го маскира однадвор со лишаи и снесува две бели мазни јајца , кои се инкубираат 12-14 дена. Женката ги загрева изведените пилиња уште 9 дена, оставајќи ги само да јадат, а подоцна пристигнува само за да ги нахрани. По 18-22 дена, пилињата го напуштаат гнездото. Колибри со рубин грло беше вклучен од Карл Лине во десеттото издание на Systems of Nature во 1758 година, но претходно беше опишан во делата на Марк Кејтсби и Џорџ Едвардс . Меѓународната унија на орнитолози го класифицира видот како род на колибри Archilochus , кој го вклучува и црногрлото Archilochus пронајден во западна Северна Америка.


Crossing Animal: the New Leaf (со . англиски - „Crossroads of animals: C scratch“) - компјутерска игра и игра за симулација на живот развиена од Nintendo the EAD и објавена од Nintendo за преносните конзоли Nintendo 3DS , четвртиот дел од главна серија на вкрстување на животни . Објавен е во 2012 година во Јапонија и во 2013 година во Европа, САД и Австралија. Во ноември 2016 година, беше објавена ажурирана верзија на Добредојдовте Amiibo со поддршка за фигурите на Amiibo .

Во оваа игра, контролираниот лик станува градоначалник на град населен со антропоморфни животни. При развивањето на New Leaf, програмерите тргнаа од идејата за „рестартирање“ - да создадат игра со најиновативната игра во серијата, додека го одржуваат целокупниот концепт. Тие ја воведоа механиката на менување на околниот простор и го променија уметничкиот дизајн на светот на играта и ликовите кон пореалистичен.

По објавувањето на New Leaf, тој беше комерцијален успех. Бидејќи главната публика на играта се состоеше од жени, девојки и оние кои не играа игри од Nintendo, масовната продажба на New Leaf беше придружена со масовно купување на конзолата 3DS; како резултат на тоа, во Јапонија и Јужна Кореја, ова доведе до недостиг на конзоли. Критичарите на играта генерално ја пофалија играта за воведувањето на механиката на менување на околината и различните можности поврзани со режимот на повеќе играчи.


Crossing Animal: the New Horizons (со . англиски - „Crossroads Animal: New Horizons“) - видео игра во жанрот на симулација на живот развиена од Nintendo the EPD и објавена од Nintendo за конзоли за игри Nintendo Switch и Nintendo Switch Lite на 20 март 2020 година. Ова е петта игра во серијата Animal Crossing .

Во оваа игра, лик контролиран од играч се сели на пуст остров откако ќе купи пакет услуги од Том Нук . Додека го истражува островот во реално време, играчот може да го опреми, да добие предмети, ресурси, да фати живи суштества, да одгледува растенија, да комуницира со антропоморфни животни и многу повеќе.

Нови хоризонти постои од 2012 година. Програмерите сакаа да воведат голем број иновативни елементи кои претходно отсуствуваа во главните игри од серијата Animal Crossing , меѓу нив, на пример, изработка на механика која ви овозможува да креирате предмети од различни материјали или алатки за тераформирање што ви дозволуваат да креирате ридови и реки со промена на обликот на островот. Во исто време, основната игра, ликовите и уметничкиот стил останаа во голема мера слични на претходните игри во серијата. Играта беше дизајнирана да му обезбеди на играчот најголема слобода за креативно изразување. Музичката партитура ја компонираше Казуми Тотака .

New Horizons стана комерцијално успешна игра и беше високо пофалена од критичарите. Таа влезе во листите на бестселери во неколку земји на Запад и на Далечниот Исток. Неговата продажба беше вештачки ограничена во Кина . Успехот на играта често се објаснува со фактот дека нејзиното објавување падна на пандемијата COVID-19 , кога многу играчи беа принудени да останат дома поради карантинските мерки. Главната гејмерска публика на New Horizons се состои од жени и мажи подеднакво. Нивната возраст најчесто се движи од 20 до 30 години и покрај раширеното мислење дека оваа игра е наменета за деца.

Критичарите го пофалија New Horizons за неговата ескапистичка природа, разновидна игра, високо ниво на приспособување и пријатна графика, иако забележаа дека на играта и треба многу време и трпение. Нови хоризонти има добиено голем број награди и награди.