Скандичи

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Комуна
Скандичи
Скандичи
Palazzo del Vecchio Comune 2007 Scandicci.jpg
43 ° 45'29" с. ш. 11 ° 10'49 ″ источно г. H G Я O
Земјата Италија
Регионот Тоскана
Провинции Фиренца
Историја и географија
Плоштад 60 km²
Централна висина 47 м
Временска зона UTC + 1: 00 , во лето UTC + 2: 00
Популација
Популација 49562 луѓе ( 2008 )
Густина 832 луѓе / km²
Дигитални идентификатори
Телефонски код +39 055
Поштенски код 50018
Код на автомобилот ФИ
ISTAT код 048041
Друго
Градоначалник на комуната Симоне Гери

comune.scandicci.fi.it (италијански)
Прикажи/Скриј мапи
Скандичи на мапата
Скандиччи
Скандичи
Скандичи на мапата
Скандиччи
Скандичи
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Скандичи ( италијански Scandicci ) е комуна во Италија , лоцирана во регионот Тоскана , во провинцијата Фиренца .

Населението е 49562 луѓе (2008), густината на населеност е 832 луѓе / km². Зафаќа површина од 60 km². Поштенски број - 50018. Телефонски број - 055.

Заштитник на комуната е свети Зенобиј Фиренца ( италијански ) (Сан Заноби), кој се слави на 10 мај .

Демографија

Динамика на населението:

Збратимени градови

Администрација на комуната

Врски