Миркович, Слаџана

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Одбојка (затворен) пиктограм.svg Слаџана Мирковиќ
Слагана Миркови
Сладана Мирковиќ 2018 01.jpg
лични податоци
Кат женски
Земја Србија
Специјализација врзивно средство
Клуб Турција " Ејзаџибаши " (од 2020 година)
Дата на раѓање 7 октомври 1995 година ( 1995-10-07 ) (25 години)
Место на раѓање Ужице , Србија , СР Југославија
Висина 185 см
Тежината 78 кг[1]
Лого на Викимедија Комонс Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Sladzhana Мирковиќ ( Српски Слаѓана Mirkoviћ б. 7 октомври, 1995 година , Ужице , Србија , СР Југославија ) - Српски одбојкар , сетер. Двократен европски шампион .

Биографија

Професионалната одбојкарска кариера на Слаџани Мирковиќ започна во Белград, играјќи за младинскиот тим „Поштар-064“. Од 2010 година, 5 сезони, Мирковиќ играше во српските првенства за тимот на Визура (во 2012-2014 година-Партизан-Визура), со кој двапати стана шампион на земјата (во 2014 и 2015 година), го освои Купот на Србија и двапати Суперкуп.

Во 2016-2017 година играше за Азербејџанскиот Телеком (шампион на Азербејџан), а во 2017-2019 година-за полскиот Чемик (шампион и победник на Купот на Полска). Во 2019 година, таа потпиша договор со италијанскиот тим Занети ( Бергамо ), а во 2020 година - со турскиот Ејзачибаши .

Во 2011-2012 година, Мирковиќ стана медалист на Светското и Европското првенство трипати во јуниорските и младинските селекции на Србија. Во 2012 година на Европското првенство за млади и во 2013 година на Светското првенство за млади, таа беше препознаена како најдобра вратоврска на турнирите.

Во репрезентацијата на Србија, Мирковиќ дебитираше во 2015 година, станувајќи бронзен медалист на првите Европски игри .

Од 2017 година, Слаџана Мирковиќ повторно е во српската репрезентација, откако со неа двапати ги освои Европските првенства .

Клубска кариера

Постигнувања

Со репрезентациите на Србија

Со клубови

 • двократен шампион на Србија - 2014, 2015 година;
  • сребрен (2011) и двократен бронзен (2012, 2013) медалист на српските првенства.
 • Победник на Купот на Србија 2015 година;
  • 3кратен сребрен медалист на Купот на Србија - 2011, 2013, 2014 година.
 • двократен победник на Суперкупот на Србија - 2013, 2014 година.
 • шампион на Азербејџан 2017 година.
 • шампион на Полска 2018 година.
 • победник на Купот на Полска 2019 година.
 • сребрен медал на Купот на Турција 2021 година.
 • Победник на Суперкупот на Турција во 2020 година.

Индивидуална

Забелешки (уреди)

Линкови